Spillerunde nummer syv mangler endnu mandagens kamp mellem SønderjyskE og AGF – en kamp, hvor gæsterne fra Aarhus med en sejr kan fravriste sønderjyderne førstepladsen i tabellen.
Inden da er det tid til at se nærmere på nogle af de konklusioner, vi kunne trække ud af rundens første fem opgør:
Noget at arbejde på for Thorup i FC København
Hjalte Bo Nørregaard er færdig som FCK-træner – i hvert fald for førsteholdet. Cheftræner-vikaren, der blev sat ind efter fyringen af Ståle Solbakken, nåede tre kampe i spidsen for Superliga-holdet, og selv om det søndag blev til sejr over Lyngby BK, var det igen tydeligt, at der fortsat er udfordringer i specielt defensiven, hvor samspillet og automatismerne endnu ikke er på plads, selv om Mathias “Zanka” Jørgensen er tilbage.
Fløjet ind fra Belgien er Jess Thorup nu hentet som manden, der skal får styr på FC København og på resultaterne efter en sæsonstart, der har budt på blandt andet tre nederlag i syv kampe og en aktuel placering som nummer otte i ligaen.
Det gode for FC København er, at intet hold er stukket af i toppen af tabellen, der inden mandagens kamp er uhyre tæt. Derfor er skaden i point-efterslæbet slet ikke uoverskueligt efter syv spillerunder, og Thorups opgave er dermed spiselig.
Men den tidligere FC Midtjylland-træner træder uden sammenligning ind i sit mest eksponerede job i sin tid i dansk fodbold og vil blive sat under lup fra første kamp. For kun et mesterskab vil være godt nok i hans første sæson – intet andet.
Læs også:På vej ud over kanten: Er Lyngby og Horsens allerede færdige i Superligaen?
FC Midtjylland mærker CL-trætheden
Det er sjældent, at FC Midtjylland i det hele taget taber i Superligaen – men at gå fra banen med et 4-1-nederlag er slet, slet ikke hverdag for de forsvarende danske mestre.
Flere profiler blev sparet midt i et hårdt program med otte kampe på 25 dage, og selv om ingen i FCM vil bruge rotationen som årsagen til nederlaget, er der ingen tvivl om, at truppen er i gang med at mærke presset som deltager i både Superligaen og Champions League-gruppespillet.
Nu venter tirsdagens Champions League-hjemmekamp mod Ajax, inden FC København er kommende modstander – nu med klubbens tidligere succestræner Jess Thorup ved roret. To voldsomt vigtige opgør, hvor træner Brian Priske skal holde tungen lige i munden i forhold til at dosere spilletiden korrekt for den slidte fysik hos flere af spillerne.
Efter nederlaget i Farum blev FCM’ernes motivation til kampen vendt, og selv om det blev pure afvist, at nederlaget i Superligaen kunne spores til et lidt for lavt spændingsniveau hos spillerne, er der næppe nogen tvivl om, at Ajax- og FCK-kampen begge er større i tankerne end en udekamp i Farum.
Læs også:David Nielsen har to sjældne ansigter med i truppen mod SønderjyskE
Vejle fik jordforbindelse
Vejle Boldklub har taget Superligaen med storm med de rapfodede og teknisk dygtige spillere, der samlet set har præsteret fremragende fodbold og skaffet nok point til at holde en del førsteplads inden spillerunden. Vejle løb derfor ind til fredagens hjemmekamp som favoritter mod Randers FC, der blot have skaffet fire point i seks kampe.
Men vejlenserne stødte mod muren fredag aften og måtte gå fra banen med et 0-3-nederlag, der gav et realitetstjek i forhold til præstationerne og resultaterne i de forrige runder.
Nok var der igen gode momenter i spillet, men denne gang rakte det ikke mod et bravt kæmpende Randers-hold, der fik oprejsning fra de seneste runders skuffelser.
Vejle hænger fortsat på i toppen, og inden der venter en pause på grund af landsholdsaktiviteter, skal oprykkerne på besøg hos FC Nordsjælland og siden møde 2. divisionsholdet Brabrand i pokalturneringen.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF
Læs også:Fakta: Jess Thorup bryder FCK-hang til udenlandske trænere
Læs også:Genk er skuffede og overraskede over Thorup-exit
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Intet aftryk!
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
AVIS
