Det lærte vi af Superligaen: Thorup har nok at arb

Det er tid til nedslag fra weekendens Superliga-kampe i spillerunde nummer syv.



Spillerunde nummer syv mangler endnu mandagens kamp mellem SønderjyskE og AGF – en kamp, hvor gæsterne fra Aarhus med en sejr kan fravriste sønderjyderne førstepladsen i tabellen.

Inden da er det tid til at se nærmere på nogle af de konklusioner, vi kunne trække ud af rundens første fem opgør:

Noget at arbejde på for Thorup i FC København
Hjalte Bo Nørregaard er færdig som FCK-træner – i hvert fald for førsteholdet. Cheftræner-vikaren, der blev sat ind efter fyringen af Ståle Solbakken, nåede tre kampe i spidsen for Superliga-holdet, og selv om det søndag blev til sejr over Lyngby BK, var det igen tydeligt, at der fortsat er udfordringer i specielt defensiven, hvor samspillet og automatismerne endnu ikke er på plads, selv om Mathias “Zanka” Jørgensen er tilbage. 

Fløjet ind fra Belgien er Jess Thorup nu hentet som manden, der skal får styr på FC København og på resultaterne efter en sæsonstart, der har budt på blandt andet tre nederlag i syv kampe og en aktuel placering som nummer otte i ligaen.

Det gode for FC København er, at intet hold er stukket af i toppen af tabellen, der inden mandagens kamp er uhyre tæt. Derfor er skaden i point-efterslæbet slet ikke uoverskueligt efter syv spillerunder, og Thorups opgave er dermed spiselig.

Men den tidligere FC Midtjylland-træner træder uden sammenligning ind i sit mest eksponerede job i sin tid i dansk fodbold og vil blive sat under lup fra første kamp. For kun et mesterskab vil være godt nok i hans første sæson – intet andet.  

Læs også:På vej ud over kanten: Er Lyngby og Horsens allerede færdige i Superligaen?

FC Midtjylland mærker CL-trætheden
Det er sjældent, at FC Midtjylland i det hele taget taber i Superligaen – men at gå fra banen med et 4-1-nederlag er slet, slet ikke hverdag for de forsvarende danske mestre.

Flere profiler blev sparet midt i et hårdt program med otte kampe på 25 dage, og selv om ingen i FCM vil bruge rotationen som årsagen til nederlaget, er der ingen tvivl om, at truppen er i gang med at mærke presset som deltager i både Superligaen og Champions League-gruppespillet.

Nu venter tirsdagens Champions League-hjemmekamp mod Ajax, inden FC København er kommende modstander – nu med klubbens tidligere succestræner Jess Thorup ved roret. To voldsomt vigtige opgør, hvor træner Brian Priske skal holde tungen lige i munden i forhold til at dosere spilletiden korrekt for den slidte fysik hos flere af spillerne.

Efter nederlaget i Farum blev FCM’ernes motivation til kampen vendt, og selv om det blev pure afvist, at nederlaget i Superligaen kunne spores til et lidt for lavt spændingsniveau hos spillerne, er der næppe nogen tvivl om, at Ajax- og FCK-kampen begge er større i tankerne end en udekamp i Farum.

Læs også:David Nielsen har to sjældne ansigter med i truppen mod SønderjyskE

Vejle fik jordforbindelse
Vejle Boldklub har taget Superligaen med storm med de rapfodede og teknisk dygtige spillere, der samlet set har præsteret fremragende fodbold og skaffet nok point til at holde en del førsteplads inden spillerunden. Vejle løb derfor ind til fredagens hjemmekamp som favoritter mod Randers FC, der blot have skaffet fire point i seks kampe.

Men vejlenserne stødte mod muren fredag aften og måtte gå fra banen med et 0-3-nederlag, der gav et realitetstjek i forhold til præstationerne og resultaterne i de forrige runder.

Nok var der igen gode momenter i spillet, men denne gang rakte det ikke mod et bravt kæmpende Randers-hold, der fik oprejsning fra de seneste runders skuffelser.

Vejle hænger fortsat på i toppen, og inden der venter en pause på grund af landsholdsaktiviteter, skal oprykkerne på besøg hos FC Nordsjælland og siden møde 2. divisionsholdet Brabrand i pokalturneringen.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF
Læs også:Fakta: Jess Thorup bryder FCK-hang til udenlandske trænere
Læs også:Genk er skuffede og overraskede over Thorup-exit




LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Manchester United sætter Chelsea på plads

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det drømmer alle om’

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Ivan Toney klar på choktransfer

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’