– Det lugter af en magtkamp i Parken

Bo Rygaards stop i Parken Sport & Entertainment kan være resultatet af en magtkamp. Sådan lyder analysen fra Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev.



Bo Rygaard stopper som formand i Parken Sport & Entertainment til april, det oplyste selskabet tirsdag formiddag. Rygaard begrunder sit stop med, at han ikke længere kan levere den tid, jobbet kræver.

Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev, spekulerer imidlertid i, at der kan ligge en magtkamp bag Bo Rygaards stop. Det fastslår han i et interview med Ekstra Bladet.

Han føler sig ret overbevist om, at hele historien ikke er kommunikeret ud.

– Jeg har ingen konkret viden, men min umiddelbare analyse er, at det lugter af en magtkamp mellem de tre storaktionærer bag formandens afsked i Parken. Der ligger mere bag end det, vi foreløbig har hørt. Det er også mærkeligt, at Parken ikke allerede har afløseren parat, selv om en ny formand først skal tiltræde på generalforsamlingen i april, siger Morten W. Langer til Ekstra Bladet.

De tre storaktionærer i Parken Sport & Entertainment er Karl Peter Korsgaard Sørensen, Erik Skjærbæk og Lars Seier Christensen. Sidstnævnte sidder end ikke i bestyrelsen, og det har han heller ingen planer om i fremtiden, oplyser Seier i en SMS til Ekstra Bladet.

Tipsbladet.dk talte tirsdag med Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, og ifølge ham handler 2021 først og fremmest om én ting for FC København – læs mere her





LIVE

VM-LIVE: Slutfløjt! Henter overraskende sejr

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Holland – Japan

AGF køber ham

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tæt på vild Superliga-handel – får option