– Det lugter af en magtkamp i Parken

Bo Rygaards stop i Parken Sport & Entertainment kan være resultatet af en magtkamp. Sådan lyder analysen fra Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev.



Bo Rygaard stopper som formand i Parken Sport & Entertainment til april, det oplyste selskabet tirsdag formiddag. Rygaard begrunder sit stop med, at han ikke længere kan levere den tid, jobbet kræver.

Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev, spekulerer imidlertid i, at der kan ligge en magtkamp bag Bo Rygaards stop. Det fastslår han i et interview med Ekstra Bladet.

Han føler sig ret overbevist om, at hele historien ikke er kommunikeret ud.

– Jeg har ingen konkret viden, men min umiddelbare analyse er, at det lugter af en magtkamp mellem de tre storaktionærer bag formandens afsked i Parken. Der ligger mere bag end det, vi foreløbig har hørt. Det er også mærkeligt, at Parken ikke allerede har afløseren parat, selv om en ny formand først skal tiltræde på generalforsamlingen i april, siger Morten W. Langer til Ekstra Bladet.

De tre storaktionærer i Parken Sport & Entertainment er Karl Peter Korsgaard Sørensen, Erik Skjærbæk og Lars Seier Christensen. Sidstnævnte sidder end ikke i bestyrelsen, og det har han heller ingen planer om i fremtiden, oplyser Seier i en SMS til Ekstra Bladet.

Tipsbladet.dk talte tirsdag med Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, og ifølge ham handler 2021 først og fremmest om én ting for FC København – læs mere her





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning