– Det lugter af en magtkamp i Parken

Bo Rygaards stop i Parken Sport & Entertainment kan være resultatet af en magtkamp. Sådan lyder analysen fra Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev.



Bo Rygaard stopper som formand i Parken Sport & Entertainment til april, det oplyste selskabet tirsdag formiddag. Rygaard begrunder sit stop med, at han ikke længere kan levere den tid, jobbet kræver.

Morten W. Langer, der er chefredaktør og analytiker på Økonomisk Ugebrev, spekulerer imidlertid i, at der kan ligge en magtkamp bag Bo Rygaards stop. Det fastslår han i et interview med Ekstra Bladet.

Han føler sig ret overbevist om, at hele historien ikke er kommunikeret ud.

– Jeg har ingen konkret viden, men min umiddelbare analyse er, at det lugter af en magtkamp mellem de tre storaktionærer bag formandens afsked i Parken. Der ligger mere bag end det, vi foreløbig har hørt. Det er også mærkeligt, at Parken ikke allerede har afløseren parat, selv om en ny formand først skal tiltræde på generalforsamlingen i april, siger Morten W. Langer til Ekstra Bladet.

De tre storaktionærer i Parken Sport & Entertainment er Karl Peter Korsgaard Sørensen, Erik Skjærbæk og Lars Seier Christensen. Sidstnævnte sidder end ikke i bestyrelsen, og det har han heller ingen planer om i fremtiden, oplyser Seier i en SMS til Ekstra Bladet.

Tipsbladet.dk talte tirsdag med Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, og ifølge ham handler 2021 først og fremmest om én ting for FC København – læs mere her





Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spansk VM-helt slog til igen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Knuser transferrekord