Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



FC Midtjylland – FC Nordsjælland 5-0 (4-0)
1-0 Franculino (20′)
2-0 Franculino (33′)
3-0 Franculino (41′)
4-0 Valdemar Byskov (43′)
5-0 Adam Buksa (76′)

Kampens bedste

FC Midtjylland:

Man fattes ord om Franculino og FC Midtjylland. For bare fem dage siden var mesterskabsbejlerne en skygge af sig selv, men jeg skal da love for, at der er kommet andre boller på suppen.  

Kampens første 45 minutter kandiderer til den bedste halvleg, et hold har spillet i denne sæson. Kampuret havde nærmest lige passeret 40 minutter, da Franculino havde noteret sig for et hattrick.  

Fantastisk kamp af den unge angriber, der var utroligt træfsikker foran nettet. Det er sådan en præstation, der lugter af guldmedaljer og et trecifret millionbeløb, når han skal sælges. Midtjyderne skal dog først forbi FC København i tabellen, før guldmedaljerne kan blive en realitet.  

Valdemar Byskov fortjener også stor ros. En super kamp af den unge midtbanespiller, der nu har scoret i begge kampe mod FC Nordsjælland.  

FC Nordsjælland:

Det er godt nok ikke nemt at finde spillere, der fortjener ros fra FC Nordsjælland. Over hele linjen var det en ringe indsats af Jens Fønsskovs tropper, der blev udspillet noget så slemt af midtjyderne. 

Små lyspunkter var Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg, der nok er de to, der er tættest på at kunne være deres præstation bekendt – men helt godt var det ikke.  

Kampens værste

Der er nærmest frit valg på alle hylder på FC Nordsjællands hold, når kampens værste spiller skal vælges.  

Kian Hansen havde bestemt ikke en blændende kamp, og ved flere lejligheder var det til at se, at han er ved at være oppe i alderen.  

Midtbanetrioen bestående af Zidan Sertdemir, Mark Brink og Celeb Yirenkyi var også en skygge af sig selv, og det blev kørt totalt over af Byskov, Bravo og Oliver Sørensen.  

Kampens detalje

Et modigt move af Thomas Thomasberg at lade Adam Buksa blive på banen, i og med at polakken fik sig et gult kort i første halvleg. FCM-staben fortalte efter pausen, at man havde taget en alvorssnak med Buksa, der også holdt sig i skindet i resten af kampen.

Og det bar frugt.

Det var nemlig Buksa, der sendte bolden i kassen til 5-0.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Næste sæson skal vi i Europa

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF