Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



FC Midtjylland – FC Nordsjælland 5-0 (4-0)
1-0 Franculino (20′)
2-0 Franculino (33′)
3-0 Franculino (41′)
4-0 Valdemar Byskov (43′)
5-0 Adam Buksa (76′)

Kampens bedste

FC Midtjylland:

Man fattes ord om Franculino og FC Midtjylland. For bare fem dage siden var mesterskabsbejlerne en skygge af sig selv, men jeg skal da love for, at der er kommet andre boller på suppen.  

Kampens første 45 minutter kandiderer til den bedste halvleg, et hold har spillet i denne sæson. Kampuret havde nærmest lige passeret 40 minutter, da Franculino havde noteret sig for et hattrick.  

Fantastisk kamp af den unge angriber, der var utroligt træfsikker foran nettet. Det er sådan en præstation, der lugter af guldmedaljer og et trecifret millionbeløb, når han skal sælges. Midtjyderne skal dog først forbi FC København i tabellen, før guldmedaljerne kan blive en realitet.  

Valdemar Byskov fortjener også stor ros. En super kamp af den unge midtbanespiller, der nu har scoret i begge kampe mod FC Nordsjælland.  

FC Nordsjælland:

Det er godt nok ikke nemt at finde spillere, der fortjener ros fra FC Nordsjælland. Over hele linjen var det en ringe indsats af Jens Fønsskovs tropper, der blev udspillet noget så slemt af midtjyderne. 

Små lyspunkter var Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg, der nok er de to, der er tættest på at kunne være deres præstation bekendt – men helt godt var det ikke.  

Kampens værste

Der er nærmest frit valg på alle hylder på FC Nordsjællands hold, når kampens værste spiller skal vælges.  

Kian Hansen havde bestemt ikke en blændende kamp, og ved flere lejligheder var det til at se, at han er ved at være oppe i alderen.  

Midtbanetrioen bestående af Zidan Sertdemir, Mark Brink og Celeb Yirenkyi var også en skygge af sig selv, og det blev kørt totalt over af Byskov, Bravo og Oliver Sørensen.  

Kampens detalje

Et modigt move af Thomas Thomasberg at lade Adam Buksa blive på banen, i og med at polakken fik sig et gult kort i første halvleg. FCM-staben fortalte efter pausen, at man havde taget en alvorssnak med Buksa, der også holdt sig i skindet i resten af kampen.

Og det bar frugt.

Det var nemlig Buksa, der sendte bolden i kassen til 5-0.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Kasper Hjulmand fyret