Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



FC Midtjylland – FC Nordsjælland 5-0 (4-0)
1-0 Franculino (20′)
2-0 Franculino (33′)
3-0 Franculino (41′)
4-0 Valdemar Byskov (43′)
5-0 Adam Buksa (76′)

Kampens bedste

FC Midtjylland:

Man fattes ord om Franculino og FC Midtjylland. For bare fem dage siden var mesterskabsbejlerne en skygge af sig selv, men jeg skal da love for, at der er kommet andre boller på suppen.  

Kampens første 45 minutter kandiderer til den bedste halvleg, et hold har spillet i denne sæson. Kampuret havde nærmest lige passeret 40 minutter, da Franculino havde noteret sig for et hattrick.  

Fantastisk kamp af den unge angriber, der var utroligt træfsikker foran nettet. Det er sådan en præstation, der lugter af guldmedaljer og et trecifret millionbeløb, når han skal sælges. Midtjyderne skal dog først forbi FC København i tabellen, før guldmedaljerne kan blive en realitet.  

Valdemar Byskov fortjener også stor ros. En super kamp af den unge midtbanespiller, der nu har scoret i begge kampe mod FC Nordsjælland.  

FC Nordsjælland:

Det er godt nok ikke nemt at finde spillere, der fortjener ros fra FC Nordsjælland. Over hele linjen var det en ringe indsats af Jens Fønsskovs tropper, der blev udspillet noget så slemt af midtjyderne. 

Små lyspunkter var Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg, der nok er de to, der er tættest på at kunne være deres præstation bekendt – men helt godt var det ikke.  

Kampens værste

Der er nærmest frit valg på alle hylder på FC Nordsjællands hold, når kampens værste spiller skal vælges.  

Kian Hansen havde bestemt ikke en blændende kamp, og ved flere lejligheder var det til at se, at han er ved at være oppe i alderen.  

Midtbanetrioen bestående af Zidan Sertdemir, Mark Brink og Celeb Yirenkyi var også en skygge af sig selv, og det blev kørt totalt over af Byskov, Bravo og Oliver Sørensen.  

Kampens detalje

Et modigt move af Thomas Thomasberg at lade Adam Buksa blive på banen, i og med at polakken fik sig et gult kort i første halvleg. FCM-staben fortalte efter pausen, at man havde taget en alvorssnak med Buksa, der også holdt sig i skindet i resten af kampen.

Og det bar frugt.

Det var nemlig Buksa, der sendte bolden i kassen til 5-0.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

AaB spiller sig på førstepladsen

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Franco Baresi er død



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FC Københavns vej i Europa