Dét lugter af guld og treciftet millionbeløb

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland.



FC Midtjylland – FC Nordsjælland 5-0 (4-0)
1-0 Franculino (20′)
2-0 Franculino (33′)
3-0 Franculino (41′)
4-0 Valdemar Byskov (43′)
5-0 Adam Buksa (76′)

Kampens bedste

FC Midtjylland:

Man fattes ord om Franculino og FC Midtjylland. For bare fem dage siden var mesterskabsbejlerne en skygge af sig selv, men jeg skal da love for, at der er kommet andre boller på suppen.  

Kampens første 45 minutter kandiderer til den bedste halvleg, et hold har spillet i denne sæson. Kampuret havde nærmest lige passeret 40 minutter, da Franculino havde noteret sig for et hattrick.  

Fantastisk kamp af den unge angriber, der var utroligt træfsikker foran nettet. Det er sådan en præstation, der lugter af guldmedaljer og et trecifret millionbeløb, når han skal sælges. Midtjyderne skal dog først forbi FC København i tabellen, før guldmedaljerne kan blive en realitet.  

Valdemar Byskov fortjener også stor ros. En super kamp af den unge midtbanespiller, der nu har scoret i begge kampe mod FC Nordsjælland.  

FC Nordsjælland:

Det er godt nok ikke nemt at finde spillere, der fortjener ros fra FC Nordsjælland. Over hele linjen var det en ringe indsats af Jens Fønsskovs tropper, der blev udspillet noget så slemt af midtjyderne. 

Små lyspunkter var Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg, der nok er de to, der er tættest på at kunne være deres præstation bekendt – men helt godt var det ikke.  

Kampens værste

Der er nærmest frit valg på alle hylder på FC Nordsjællands hold, når kampens værste spiller skal vælges.  

Kian Hansen havde bestemt ikke en blændende kamp, og ved flere lejligheder var det til at se, at han er ved at være oppe i alderen.  

Midtbanetrioen bestående af Zidan Sertdemir, Mark Brink og Celeb Yirenkyi var også en skygge af sig selv, og det blev kørt totalt over af Byskov, Bravo og Oliver Sørensen.  

Kampens detalje

Et modigt move af Thomas Thomasberg at lade Adam Buksa blive på banen, i og med at polakken fik sig et gult kort i første halvleg. FCM-staben fortalte efter pausen, at man havde taget en alvorssnak med Buksa, der også holdt sig i skindet i resten af kampen.

Og det bar frugt.

Det var nemlig Buksa, der sendte bolden i kassen til 5-0.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit