FC Midtjylland – FC Nordsjælland 5-0 (4-0)
1-0 Franculino (20′)
2-0 Franculino (33′)
3-0 Franculino (41′)
4-0 Valdemar Byskov (43′)
5-0 Adam Buksa (76′)
Kampens bedste
FC Midtjylland:
Man fattes ord om Franculino og FC Midtjylland. For bare fem dage siden var mesterskabsbejlerne en skygge af sig selv, men jeg skal da love for, at der er kommet andre boller på suppen.
Kampens første 45 minutter kandiderer til den bedste halvleg, et hold har spillet i denne sæson. Kampuret havde nærmest lige passeret 40 minutter, da Franculino havde noteret sig for et hattrick.
Fantastisk kamp af den unge angriber, der var utroligt træfsikker foran nettet. Det er sådan en præstation, der lugter af guldmedaljer og et trecifret millionbeløb, når han skal sælges. Midtjyderne skal dog først forbi FC København i tabellen, før guldmedaljerne kan blive en realitet.
Valdemar Byskov fortjener også stor ros. En super kamp af den unge midtbanespiller, der nu har scoret i begge kampe mod FC Nordsjælland.
FC Nordsjælland:
Det er godt nok ikke nemt at finde spillere, der fortjener ros fra FC Nordsjælland. Over hele linjen var det en ringe indsats af Jens Fønsskovs tropper, der blev udspillet noget så slemt af midtjyderne.
Små lyspunkter var Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg, der nok er de to, der er tættest på at kunne være deres præstation bekendt – men helt godt var det ikke.
Kampens værste
Der er nærmest frit valg på alle hylder på FC Nordsjællands hold, når kampens værste spiller skal vælges.
Kian Hansen havde bestemt ikke en blændende kamp, og ved flere lejligheder var det til at se, at han er ved at være oppe i alderen.
Midtbanetrioen bestående af Zidan Sertdemir, Mark Brink og Celeb Yirenkyi var også en skygge af sig selv, og det blev kørt totalt over af Byskov, Bravo og Oliver Sørensen.
Kampens detalje
Et modigt move af Thomas Thomasberg at lade Adam Buksa blive på banen, i og med at polakken fik sig et gult kort i første halvleg. FCM-staben fortalte efter pausen, at man havde taget en alvorssnak med Buksa, der også holdt sig i skindet i resten af kampen.
Og det bar frugt.
Det var nemlig Buksa, der sendte bolden i kassen til 5-0.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Snart sker det
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE