Det kan gå hurtigt i fodboldens verden, og det kan Frederik Birk skrive under på.
For kun to uger siden blev der snakket om, at Brøndby kunne vinde Superligaen efter en fænomenal indledning på Mesterskabsspillet. Med søndagens 3-0-nederlag til FC København og gårsdagens pokalexit mod Silkeborg IF står det dog nu klart, at Brøndbys sæson ender uden det store festfyrværkeri.
Kort efter nedturen mod Silkeborg gav Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor Brøndby-sportsdirektøren flere gange blev spurgt, om han stadig har tiltro til Frederik Birk. Her svarede Schmedes, at Birks første tid som cheftræner har været ‘en rutsjebanetur’, og tyskeren svarede flere gange en smule afværgende på spørgsmålene om tiltroen til Birk, inden han til sidst sagde, at troen på alle i klubben er uændret.
I et interview med Viaplay Sport News peger den tidligere B.T.-fodboldredaktør og nuværende kommunikationsrådgiver Morten Crone nu på, at Benjamin Schmedes’ svar i interviewet er ganske iøjnefaldende.
– Det gør et stort indtryk, at han på alle tre spørgsmål forsøger at tale uden om det centrale i spørgsmålene, nemlig om hvor hans tillid til Frederik Birk er, siger Morten Crone til Viaplay Sport News.
Morten Crone, der i mange år har været rådgiver for landsholdsstjernen Joachim Andersen, mener ikke, at Benjamin Schmedes havde held med at forsøge at flytte fokus væk fra cheftræneren.
– For det gør jo bare, at vi nu står og diskuterer netop Frederik Birk. Det var en afledningsmanøvre, der blev ledt af vejen, så fokus kom netop derhen, hvor han ønskede, at det ikke skulle komme, lyder det fra Morten Crone.
Tror du, at Frederik Birk er Brøndby-træner i næste sæson?
0 Votes
Ifølge Morten Crone er det bemærkelsesværdigt, at Schmedes var så afværgende i sine svar.
– Jeg synes, at det er ekstremt opsigtsvækkende, det må jeg sige. Det eneste tidspunkt, hvor han er lige ved at forholde sig konkret til Frederik Birk, det er på det allerførste spørgsmål, hvor han begynder at tale om, at det har været en rutsjebanetur, og så skynder han sig at prøve at lede samtalen hen på hvordan holdet har præsteret. Det er selvfølgelig også holdet, der har præsteret (skuffende, red.), men det er Frederik Birk, der står i spidsen for det. Så jeg bemærker, at det mest positive, han siger, er, at det var en rutsjebanetur med et højdepunkt ca. midt i Mesterskabsspillet. Og faktum er jo, at det derfra er gået nedad, siger Morten Crone.
I sidste ende står Morten Crone tilbage med indtrykket af, at Benjamin Schmedes ikke fik håndteret interviewet på den allerbedste vis.
– Normalt plejer jeg at sige, at man ikke skal lyve, og det er nok også det, han prøver at undgå her, men han havde i hvert fald sluppet for meget debat, hvis han bare havde sagt ‘jeg har selvfølgelig meget tiltro til Frederik Birk, som vi gav en lang kontrakt’. De har ikke sagt, hvor lang den er, men både TV 2 og Tipsbladet har været ude og tale om, at den løber i tre år endnu her fra sommer.
– Så det er en lang kontrakt, men mon ikke der også er et smuthul, så de kan opsige den inden? Jeg synes, at han skulle have lukket den ned ved at få sagt ‘det handler overhovedet ikke om Frederik Birk, jeg tror lige så meget på ham, som da vi ansatte ham, klubben er steget i tabellen siden dengang, og nu handler det om at få lukket de tre sidste kampe ned’.
– Sådan tror jeg, at jeg ville have grebet den an. Nu synes jeg nemlig mere det kommer til at lyde som om, at de næsten allerede har besluttet sig for, at det ikke skal være Frederik Birk efter sommer. De tre sidste kampe kan selvfølgelig betyde noget, men som det lyder nu, så lyder det bestemt ikke som om, at det er ham, de tror på, siger Morten Crone.
Du kan se hele interviewet med Morten Crone i afspilleren øverst i artiklen.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Trist melding om Emil Højlund
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
MEDIE