– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

Det lyder ikke til, at Benjamin Schmedes tror på Frederik Birk, mener kommunikationsekspert Morten Crone.



Det kan gå hurtigt i fodboldens verden, og det kan Frederik Birk skrive under på.

For kun to uger siden blev der snakket om, at Brøndby kunne vinde Superligaen efter en fænomenal indledning på Mesterskabsspillet. Med søndagens 3-0-nederlag til FC København og gårsdagens pokalexit mod Silkeborg IF står det dog nu klart, at Brøndbys sæson ender uden det store festfyrværkeri.

Kort efter nedturen mod Silkeborg gav Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor Brøndby-sportsdirektøren flere gange blev spurgt, om han stadig har tiltro til Frederik Birk. Her svarede Schmedes, at Birks første tid som cheftræner har været ‘en rutsjebanetur’, og tyskeren svarede flere gange en smule afværgende på spørgsmålene om tiltroen til Birk, inden han til sidst sagde, at troen på alle i klubben er uændret.

I et interview med Viaplay Sport News peger den tidligere B.T.-fodboldredaktør og nuværende kommunikationsrådgiver Morten Crone nu på, at Benjamin Schmedes’ svar i interviewet er ganske iøjnefaldende.

– Det gør et stort indtryk, at han på alle tre spørgsmål forsøger at tale uden om det centrale i spørgsmålene, nemlig om hvor hans tillid til Frederik Birk er, siger Morten Crone til Viaplay Sport News.

Morten Crone, der i mange år har været rådgiver for landsholdsstjernen Joachim Andersen, mener ikke, at Benjamin Schmedes havde held med at forsøge at flytte fokus væk fra cheftræneren.

– For det gør jo bare, at vi nu står og diskuterer netop Frederik Birk. Det var en afledningsmanøvre, der blev ledt af vejen, så fokus kom netop derhen, hvor han ønskede, at det ikke skulle komme, lyder det fra Morten Crone.

Tror du, at Frederik Birk er Brøndby-træner i næste sæson?

  • Ja, han skal have mere tid
  • Nej, det har ikke været godt nok
  • Ved ikke
  • Ja, han skal have mere tid
  • Nej, det har ikke været godt nok
  • Ved ikke

0 Votes

Ifølge Morten Crone er det bemærkelsesværdigt, at Schmedes var så afværgende i sine svar.

– Jeg synes, at det er ekstremt opsigtsvækkende, det må jeg sige. Det eneste tidspunkt, hvor han er lige ved at forholde sig konkret til Frederik Birk, det er på det allerførste spørgsmål, hvor han begynder at tale om, at det har været en rutsjebanetur, og så skynder han sig at prøve at lede samtalen hen på hvordan holdet har præsteret. Det er selvfølgelig også holdet, der har præsteret (skuffende, red.), men det er Frederik Birk, der står i spidsen for det. Så jeg bemærker, at det mest positive, han siger, er, at det var en rutsjebanetur med et højdepunkt ca. midt i Mesterskabsspillet. Og faktum er jo, at det derfra er gået nedad, siger Morten Crone.

I sidste ende står Morten Crone tilbage med indtrykket af, at Benjamin Schmedes ikke fik håndteret interviewet på den allerbedste vis.

– Normalt plejer jeg at sige, at man ikke skal lyve, og det er nok også det, han prøver at undgå her, men han havde i hvert fald sluppet for meget debat, hvis han bare havde sagt ‘jeg har selvfølgelig meget tiltro til Frederik Birk, som vi gav en lang kontrakt’. De har ikke sagt, hvor lang den er, men både TV 2 og Tipsbladet har været ude og tale om, at den løber i tre år endnu her fra sommer.

– Så det er en lang kontrakt, men mon ikke der også er et smuthul, så de kan opsige den inden? Jeg synes, at han skulle have lukket den ned ved at få sagt ‘det handler overhovedet ikke om Frederik Birk, jeg tror lige så meget på ham, som da vi ansatte ham, klubben er steget i tabellen siden dengang, og nu handler det om at få lukket de tre sidste kampe ned’.

– Sådan tror jeg, at jeg ville have grebet den an. Nu synes jeg nemlig mere det kommer til at lyde som om, at de næsten allerede har besluttet sig for, at det ikke skal være Frederik Birk efter sommer. De tre sidste kampe kan selvfølgelig betyde noget, men som det lyder nu, så lyder det bestemt ikke som om, at det er ham, de tror på, siger Morten Crone.

Du kan se hele interviewet med Morten Crone i afspilleren øverst i artiklen.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

FC København – Brøndby IF

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Newcastle spænder ben for Manchester City

– Agger og Kahlenberg var specielt

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

– Den her sidder dybt i sjælen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?