– Det siger noget om størrelsen på vores klub

At FC København stadig kan vinde guld, siger noget om klubbens – og konkurrenternes – størrelse, mener Mathias “Zanka” Jørgensen.



FC København har haft en kaotisk sæson, der blandt andet har budt på et trænerskifte, og de har flere gange været dømt ude af guldkampen. Men kort før lukketid kan københavnerne alligevel ende med at blive danske mestre, efter at de onsdag aften besejrede FC Midtjylland med 4-2 i Parken.

Det vil kræve, at en hel del går deres vej. Brøndby IF og FC Midtjylland skal tabe deres resterende kampe, mens FC København selv skal vinde deres sidste kamp på udebane mod Randers FC.

Og selvom chancerne nok er små, siger det en del om FC København, at de efter en så dårlig sæson stadig kan er i spil til guldet. Det siger Mathias “Zanka” Jørgensen efter kampen til Canal 9.

– Det er jo imponerende nok. Det er jo sjovt, at FCK har en af de dårligste sæsoner nogensinde, og så alligevel lever på sidstedagen. Det siger noget om størrelsen på vores klub og størrelsen på de andre klubber – at det kan gå så dårligt, og at vi kan være så tæt på alligevel trods alt, lyder det fra “Zanka”.

– Nu er der mange ting, der skal flaske sig, før det kan gå vores vej, og det er vi bevidste om. Det er ikke sådan, at vi tror og jubler, men de kampe her og sejre er til fansene. Vi spiller bedst, når der er pres på, og når der er mennesker på stadion. Det nyder vi meget

Sejren over FC Midtjylland holder ikke blot københavnerne inde i guldkampen. Den giver også ærkerivalerne Brøndby IF en gylden chance for at tage mesterskabet, da de nu “blot” skal vinde over AGF og FC Nordsjælland i de kommende runder.

At de har hjulpet Brøndby IF, tænker FC København dog ikke på.

– Nej, det bekymrer vi os ikke så meget om. Vi er fuldt ud fokuserede på, hvad vi kan, og at ende så højt som muligt. Lige pt. er der alt at spille for, og det bliver vi ved med, siger “Zanka”.

Her kan du læse tipsbladet.dk’s analyse af kampen mellem FC København og FC Midtjylland.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’