– Det topniveau ser man normalt ikke i Superligaen

Khouma Babacar har et topniveau, som Superliga-klubber normalt ikke ville kunne tiltrække, lyder det fra kender af italiensk og tyrkisk fodbold.



FC København kunne fredag præsentere senegaleseren Khouma Babacar som ny spiller, og det er et markant navn, der er stemplet ind i den danske hovedstad. For år tilbage var han et suverænt køb i Football Manager – nu satser FCK på, at han også er det i virkeligheden.

Den 28-årige angriber var forud for skiftet til FC København ejet af Sassuolo, men Khouma Babacar har senest været udlejet til Alanyaspor i Tyrkiet, hvor han i denne sæson har scoret tre mål i 16 ligakampe.

Nicklas Erbillor Degn, der er sportsjournalist på Radio4 og chefredaktør på calcio.dk, følger både italiensk og tyrkisk fodbold meget tæt, og han har derfor et indgående kendskab til FC Københavns nye stjernespiller.

Han glæder sig til at følge Khouma Babacar i Danmark.

– Han har været en lige over gennemsnitlig dygtig spiller, de steder, hvor jeg har set ham mest, hvilket har været de bedste rækker i henholdsvis Italien og Tyrkiet den seneste håndfuld år, siger Nicklas Erbillor Degn til Tipsbladet og beskriver Babacar som angriber:

– Han er en god boksspiller, der også godt kan hente bolden og bringe spillet frem lidt længere tilbage i banen. Men det er lige foran mål, han er bedst. En god afslutter og god med hovedet. Det er da også meget sigende, at hvis man ser highlight-videoer med ham, så vil man bemærke, at langt de fleste mål er scoret fra i eller lige rundt omkring det lille straffesparksfelt. Han er godt skolet i Italien, hvor han jo blev hentet til allerede som 14-årig.

I teenageårene blev Khouma Babacar beskrevet som ét af de helt store angrebstalenter i international fodbold. Han debuterede for Fiorentina som 16-årig, og han både scorede og assisterede i sin første kamp, som var mod Chievo i Coppa Italia.

Angriberen er flere gange blevet rygtet til især Premier League, men det helt store skifte er det aldrig blevet til. Nu er han i FC København som 28-årig, og det fortæller naturligvis, at Khouma Babacar aldrig er blevet den helt store stjerne, mange havde spået.

– Han begyndte at ramme ind i en del småskader i starten af sine 20’ere, men jeg ved ikke, om det decideret er en forklaring. Jeg tror bare ikke, at han tog de store udviklingsspring, som mange havde troet, han ville. Men det er ikke ensbetydende med, at han ikke er blevet en meget dygtig fodboldspiller, for det er han, fastslår Nicklas Erbillor Degn.

Han tror, at Khouma Babacar kan gøre en stor forskel for FC København i Superligaen, og han bør ikke have et fysisk efterslæb, som skal indhentes. 

– Babacar har faktisk været en del af nogle overraskende gode og velspillende fodboldhold i den tid, jeg har fulgt ham. Særligt Fiorentina i 16/17, Sassuolo i 18/19 og Alanyaspor 20/21. Fælles for de perioder er, at han har haft nogle rigtig dygtige legekammerater til at servicere ham. Bernardeschi og Ilicic i Fiorentina, Berardi i Sassuolo og Bakasetas og Karaca i Alanyaspor og i alle tilfælde fra fløjene og op gennem midten. Så hvis han skal lykkes i stor stil, ser det ud til, at det skal være via relationerne.

– FCK’s spil over fløjene bør passe ham godt. Jeg glæder mig vildt meget til at se ham i Superligaen. Han har et topniveau, som Superliga-klubber normalt ikke ville kunne tiltrække. Og så bør han ankomme i fin form. Han har ikke haft noget decideret dyk i sin karriere, som ellers normalt ville skulle til, for at en Superliga-klub ville skulle kunne hente en spiller af den her kaliber og i sin bedste fodboldalder, slutter Nicklas Erbillor Degn.

Khouma Babacar har underskrevet en aftale frem til sommeren 2025 med FC København. 





Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?




LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper