‘Det var for dårligt. Ingen tvivl om det’

Nicolai Vallys kalder Brøndbys præstation mod FC Nordsjælland for dårlig og fastslår, at de blå-gule nu skal rejse sig forud for flere svære kampe.



FARUM (Tipsbladet): Det startede så godt – men det endte så galt for Brøndby IF mandag aften i Farum.

Jesper Sørensens mandskab kom foran efter 13 minutter på en scoring af Yuito Suzuki, men så gik det ellers stærkt den anden vej. FC Nordsjælland scorede i det 18., 21., 25. og 34. minut og havde på kun 20 minutter vendt kampen fuldstændig på hovedet.

Mere blev der heller ikke scoret, og værterne vandt altså 4-1.

Så hvad gik galt? 

– Det gik hurtigt lige pludselig. De var skarpe, og vi var uskarpe i nogle momenter. Vi ved, at man skal være klar, når vi kommer herop, og at man ikke altid har bolden mest. Det var for dårligt, ingen tvivl om det, siger Brøndby-stjernen Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Det føltes godt, indtil de kommer tilbage i kampen. De havde måske bolden, men jeg følte egentlig, at vi havde okay styr på dem og holdt dem i nogle områder, hvor de godt må være. Men ja, så går det galt. 

Et problem var, at Brøndbys pres var uafstemt og bør være bedre. Det erkender Nicolai Vallys også.

– Jo, det kan man sige. Heroppe er det svært at presse højt i en hel kamp, og man skal være klar på, at nogle gange kommer man til at løbe meget efter bolden, og at de vil kombinere sig ud af de presfælder og ting, vi har planlagt. Men det betyder ikke, at de må lave fire mål. Det er det, der er for dårligt. Men jo, du har ret i, at vores pres ikke sad lige i skabet.

Er det noget spillermæssigt eller taktisk, der ikke fungerer?

– Det har jeg svært ved at vurdere. Det var… Det var svært. Og som jeg siger, så fordi vi ikke får fat i bolden oppe på deres banehalvdel, når vi presser, bør det ikke betyde, at de får lavet fire mål. Selvfølgelig er det irriterende at løbe efter bolden, men vi skal være bedre.

Hvad gør man herfra?

– Det er ikke første gang, vi har tabt en kamp. Jeg er med på, at vi taber stort, men vi skal kunne rejse os og se fremad. Der er ikke andet, vi kan gøre. Vi har et voldsomt program, et voldsomt vigtigt program. Og vi skal med nu.

– Det vil vi gøre alt, hvad vi kan for at komme, siger han og tilføjer, at alle skal bidrage til, at de ikke indkasserer så mange mål, som de har gjort på det seneste.

Brøndby IF har indkasseret syv mål i deres seneste to Superligakampe. I næste runde tager de imod Superligaens førerhold, FC Midtjylland, på Brøndby Stadion.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekymring om Lionel Messi før VM

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’