FARUM (Tipsbladet): Det startede så godt – men det endte så galt for Brøndby IF mandag aften i Farum.
Jesper Sørensens mandskab kom foran efter 13 minutter på en scoring af Yuito Suzuki, men så gik det ellers stærkt den anden vej. FC Nordsjælland scorede i det 18., 21., 25. og 34. minut og havde på kun 20 minutter vendt kampen fuldstændig på hovedet.
Mere blev der heller ikke scoret, og værterne vandt altså 4-1.
Så hvad gik galt?
– Det gik hurtigt lige pludselig. De var skarpe, og vi var uskarpe i nogle momenter. Vi ved, at man skal være klar, når vi kommer herop, og at man ikke altid har bolden mest. Det var for dårligt, ingen tvivl om det, siger Brøndby-stjernen Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Det føltes godt, indtil de kommer tilbage i kampen. De havde måske bolden, men jeg følte egentlig, at vi havde okay styr på dem og holdt dem i nogle områder, hvor de godt må være. Men ja, så går det galt.
Et problem var, at Brøndbys pres var uafstemt og bør være bedre. Det erkender Nicolai Vallys også.
– Jo, det kan man sige. Heroppe er det svært at presse højt i en hel kamp, og man skal være klar på, at nogle gange kommer man til at løbe meget efter bolden, og at de vil kombinere sig ud af de presfælder og ting, vi har planlagt. Men det betyder ikke, at de må lave fire mål. Det er det, der er for dårligt. Men jo, du har ret i, at vores pres ikke sad lige i skabet.
Er det noget spillermæssigt eller taktisk, der ikke fungerer?
– Det har jeg svært ved at vurdere. Det var… Det var svært. Og som jeg siger, så fordi vi ikke får fat i bolden oppe på deres banehalvdel, når vi presser, bør det ikke betyde, at de får lavet fire mål. Selvfølgelig er det irriterende at løbe efter bolden, men vi skal være bedre.
Hvad gør man herfra?
– Det er ikke første gang, vi har tabt en kamp. Jeg er med på, at vi taber stort, men vi skal kunne rejse os og se fremad. Der er ikke andet, vi kan gøre. Vi har et voldsomt program, et voldsomt vigtigt program. Og vi skal med nu.
– Det vil vi gøre alt, hvad vi kan for at komme, siger han og tilføjer, at alle skal bidrage til, at de ikke indkasserer så mange mål, som de har gjort på det seneste.
Brøndby IF har indkasseret syv mål i deres seneste to Superligakampe. I næste runde tager de imod Superligaens førerhold, FC Midtjylland, på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Giver transferopdatering
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE