‘Det var for dårligt. Ingen tvivl om det’

Nicolai Vallys kalder Brøndbys præstation mod FC Nordsjælland for dårlig og fastslår, at de blå-gule nu skal rejse sig forud for flere svære kampe.



FARUM (Tipsbladet): Det startede så godt – men det endte så galt for Brøndby IF mandag aften i Farum.

Jesper Sørensens mandskab kom foran efter 13 minutter på en scoring af Yuito Suzuki, men så gik det ellers stærkt den anden vej. FC Nordsjælland scorede i det 18., 21., 25. og 34. minut og havde på kun 20 minutter vendt kampen fuldstændig på hovedet.

Mere blev der heller ikke scoret, og værterne vandt altså 4-1.

Så hvad gik galt? 

– Det gik hurtigt lige pludselig. De var skarpe, og vi var uskarpe i nogle momenter. Vi ved, at man skal være klar, når vi kommer herop, og at man ikke altid har bolden mest. Det var for dårligt, ingen tvivl om det, siger Brøndby-stjernen Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Det føltes godt, indtil de kommer tilbage i kampen. De havde måske bolden, men jeg følte egentlig, at vi havde okay styr på dem og holdt dem i nogle områder, hvor de godt må være. Men ja, så går det galt. 

Et problem var, at Brøndbys pres var uafstemt og bør være bedre. Det erkender Nicolai Vallys også.

– Jo, det kan man sige. Heroppe er det svært at presse højt i en hel kamp, og man skal være klar på, at nogle gange kommer man til at løbe meget efter bolden, og at de vil kombinere sig ud af de presfælder og ting, vi har planlagt. Men det betyder ikke, at de må lave fire mål. Det er det, der er for dårligt. Men jo, du har ret i, at vores pres ikke sad lige i skabet.

Er det noget spillermæssigt eller taktisk, der ikke fungerer?

– Det har jeg svært ved at vurdere. Det var… Det var svært. Og som jeg siger, så fordi vi ikke får fat i bolden oppe på deres banehalvdel, når vi presser, bør det ikke betyde, at de får lavet fire mål. Selvfølgelig er det irriterende at løbe efter bolden, men vi skal være bedre.

Hvad gør man herfra?

– Det er ikke første gang, vi har tabt en kamp. Jeg er med på, at vi taber stort, men vi skal kunne rejse os og se fremad. Der er ikke andet, vi kan gøre. Vi har et voldsomt program, et voldsomt vigtigt program. Og vi skal med nu.

– Det vil vi gøre alt, hvad vi kan for at komme, siger han og tilføjer, at alle skal bidrage til, at de ikke indkasserer så mange mål, som de har gjort på det seneste.

Brøndby IF har indkasseret syv mål i deres seneste to Superligakampe. I næste runde tager de imod Superligaens førerhold, FC Midtjylland, på Brøndby Stadion.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Viborg FF – AGF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

I tvivl om Bo Svenssons FCK

OB – FC Fredericia

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Vejle Boldklub – Randers FC



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Han fik et lortetilbud fra OB

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC København – Silkeborg IF

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage