‘Det var for dårligt. Ingen tvivl om det’

Nicolai Vallys kalder Brøndbys præstation mod FC Nordsjælland for dårlig og fastslår, at de blå-gule nu skal rejse sig forud for flere svære kampe.



FARUM (Tipsbladet): Det startede så godt – men det endte så galt for Brøndby IF mandag aften i Farum.

Jesper Sørensens mandskab kom foran efter 13 minutter på en scoring af Yuito Suzuki, men så gik det ellers stærkt den anden vej. FC Nordsjælland scorede i det 18., 21., 25. og 34. minut og havde på kun 20 minutter vendt kampen fuldstændig på hovedet.

Mere blev der heller ikke scoret, og værterne vandt altså 4-1.

Så hvad gik galt? 

– Det gik hurtigt lige pludselig. De var skarpe, og vi var uskarpe i nogle momenter. Vi ved, at man skal være klar, når vi kommer herop, og at man ikke altid har bolden mest. Det var for dårligt, ingen tvivl om det, siger Brøndby-stjernen Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Det føltes godt, indtil de kommer tilbage i kampen. De havde måske bolden, men jeg følte egentlig, at vi havde okay styr på dem og holdt dem i nogle områder, hvor de godt må være. Men ja, så går det galt. 

Et problem var, at Brøndbys pres var uafstemt og bør være bedre. Det erkender Nicolai Vallys også.

– Jo, det kan man sige. Heroppe er det svært at presse højt i en hel kamp, og man skal være klar på, at nogle gange kommer man til at løbe meget efter bolden, og at de vil kombinere sig ud af de presfælder og ting, vi har planlagt. Men det betyder ikke, at de må lave fire mål. Det er det, der er for dårligt. Men jo, du har ret i, at vores pres ikke sad lige i skabet.

Er det noget spillermæssigt eller taktisk, der ikke fungerer?

– Det har jeg svært ved at vurdere. Det var… Det var svært. Og som jeg siger, så fordi vi ikke får fat i bolden oppe på deres banehalvdel, når vi presser, bør det ikke betyde, at de får lavet fire mål. Selvfølgelig er det irriterende at løbe efter bolden, men vi skal være bedre.

Hvad gør man herfra?

– Det er ikke første gang, vi har tabt en kamp. Jeg er med på, at vi taber stort, men vi skal kunne rejse os og se fremad. Der er ikke andet, vi kan gøre. Vi har et voldsomt program, et voldsomt vigtigt program. Og vi skal med nu.

– Det vil vi gøre alt, hvad vi kan for at komme, siger han og tilføjer, at alle skal bidrage til, at de ikke indkasserer så mange mål, som de har gjort på det seneste.

Brøndby IF har indkasseret syv mål i deres seneste to Superligakampe. I næste runde tager de imod Superligaens førerhold, FC Midtjylland, på Brøndby Stadion.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Kan koste Brøndby flere millioner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

OB siger farvel til seks spillere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Chelsea – Manchester United

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Ivan Toney klar på choktransfer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!