‘Det var for dårligt. Ingen tvivl om det’

Nicolai Vallys kalder Brøndbys præstation mod FC Nordsjælland for dårlig og fastslår, at de blå-gule nu skal rejse sig forud for flere svære kampe.



FARUM (Tipsbladet): Det startede så godt – men det endte så galt for Brøndby IF mandag aften i Farum.

Jesper Sørensens mandskab kom foran efter 13 minutter på en scoring af Yuito Suzuki, men så gik det ellers stærkt den anden vej. FC Nordsjælland scorede i det 18., 21., 25. og 34. minut og havde på kun 20 minutter vendt kampen fuldstændig på hovedet.

Mere blev der heller ikke scoret, og værterne vandt altså 4-1.

Så hvad gik galt? 

– Det gik hurtigt lige pludselig. De var skarpe, og vi var uskarpe i nogle momenter. Vi ved, at man skal være klar, når vi kommer herop, og at man ikke altid har bolden mest. Det var for dårligt, ingen tvivl om det, siger Brøndby-stjernen Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

– Det føltes godt, indtil de kommer tilbage i kampen. De havde måske bolden, men jeg følte egentlig, at vi havde okay styr på dem og holdt dem i nogle områder, hvor de godt må være. Men ja, så går det galt. 

Et problem var, at Brøndbys pres var uafstemt og bør være bedre. Det erkender Nicolai Vallys også.

– Jo, det kan man sige. Heroppe er det svært at presse højt i en hel kamp, og man skal være klar på, at nogle gange kommer man til at løbe meget efter bolden, og at de vil kombinere sig ud af de presfælder og ting, vi har planlagt. Men det betyder ikke, at de må lave fire mål. Det er det, der er for dårligt. Men jo, du har ret i, at vores pres ikke sad lige i skabet.

Er det noget spillermæssigt eller taktisk, der ikke fungerer?

– Det har jeg svært ved at vurdere. Det var… Det var svært. Og som jeg siger, så fordi vi ikke får fat i bolden oppe på deres banehalvdel, når vi presser, bør det ikke betyde, at de får lavet fire mål. Selvfølgelig er det irriterende at løbe efter bolden, men vi skal være bedre.

Hvad gør man herfra?

– Det er ikke første gang, vi har tabt en kamp. Jeg er med på, at vi taber stort, men vi skal kunne rejse os og se fremad. Der er ikke andet, vi kan gøre. Vi har et voldsomt program, et voldsomt vigtigt program. Og vi skal med nu.

– Det vil vi gøre alt, hvad vi kan for at komme, siger han og tilføjer, at alle skal bidrage til, at de ikke indkasserer så mange mål, som de har gjort på det seneste.

Brøndby IF har indkasseret syv mål i deres seneste to Superligakampe. I næste runde tager de imod Superligaens førerhold, FC Midtjylland, på Brøndby Stadion.





Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen




kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De jagter Henrik Meister

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub