PARKEN (Tipsbladet): For en uge siden fik FC København en virkelig hård start i Farum, da hovedstadsklubben var bagud med 2-0 efter få minutter, men i dagens derby mod Brøndby i Parken var historien en helt anden.
FC København kom flyvende ud af starthullerne og var foran med 2-0 efter 17 minutters spil. Efter 3-1-sejren over ærkerivalerne ville Jacob Neestrup dog ikke helt købe præmissen om, at FCK generelt har haft en tendens til at komme sløvt fra start her i begyndelsen af sæsonen.
– Jeg tror, at det er lidt mere tilfældigt i nogle af de andre kampe. Hvis du ser vores start mod Randers, så var vores første 10 minutter ikke dårlige. Det var spil til ét mål, men de scorer første gang, de er på vores banehalvdel, og så siger alle, at det er en dårlig start. Det var dårligt i Farum forleden, men hvilket kvarter var det bedste? Det var det første. Sådan kan fodbold være lidt mærkeligt.
– Men i dag kommer vi ud med lyn og torden og får eksekveret på de chancer, vi har. Jeg synes, at specielt Mattsson, i forhold til det twist, vi får lavet på presset i dag, hvor vi går mere i sådan en skæv 4-4-2, er med til at give os kontrol og initiativ tidligt. Og så synes jeg, at vores to midtstoppere er virkeligt, virkeligt gode på kuglen i den indledende fase af kampen, hvor de giver os ro. Vi vokser i perioden efter 2-0-scoringen, og derefter ændrer kampen så lidt karakter, lød det indledningsvist fra Jacob Neestrup.
FCK-bossen blev herefter spurgt, hvilken følelse han stod tilbage med nu efter en længere periode med kaos og negative overskrifter.
– Jeg står her jo med lettelse, for det har været en hård periode. Det har været en vanvittig hård periode. Meget af kritikken har været fair, og vi er jo ikke i mål med noget, bare fordi vi har vundet en derbysejr. Men der har været så mange skift, at det har været næsten umuligt at få en rytme ind i et fodboldhold, og det er et valg, vi har taget, som vi også står ved.
– Jeg synes, at det er godt arbejde af spillere og stab at få os igennem syv Superliga-kampe med to point i snit, hvilket du ikke kan tage for givet, mens vi også står i et europæisk gruppespil, som alle også har travlt med at snakke ned, efter vi har kvalificeret os til det, lød det fra Jacob Neestrup.
FC Københavns cheftræner fortalte desuden, at han i pausen sagde til sine spillere, at de ville komme til at lide for sejren i dag, efter at nyerhvervelsen Marcos Lopez blev udvist kort før pausen.
– Jeg må bare sige, at jeg ville hellere have været bagud. Det værste, der kunne ske i dag – med det program, vi har været igennem, og med de afbud, vi har haft, og med spillere, der skal spille to-en-halv dag efter vores kamp i Skotland på en forfærdelig kunstgræsbane – det var, at vi skulle spille med 10 mand mod et godt spillende Brøndby-hold, lød det fra Neestrup.
Det røde kort, som blev givet efter et VAR-tjek, da Marcos Lopez i første omgang havde fået gult kort, havde Neestrup også svært ved at forstå.
– Jeg synes, at den er hård, men jeg vil ikke stå og brokke mig over noget. Men jeg har meget, meget svært ved at se, at det er en åbenlys scoringsmulighed. Hvis han havde givet det røde kort på stedet, så tror jeg stadig ikke, jeg havde været enig.
– Men når han ikke giver det røde kort på stedet, så synes jeg ikke på nogen som helst måde, at det er clear and obvious.
FC Københavns næste kamp er ude mod FC Midtjylland den 14. september.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

“Et kup” at hente dansk angriber

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Kæmpe milliontab

Forstår intet af stor dansk transfer

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Er han Viborgs næste cheftræner?

FCK-kamp afblæst

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke

Aflyser sommerferien

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansk Wimbledon-sensation

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen