Det var en straf, der virkelig kunne mærkes!

Tipsbladet zoomer ind på søndagens Superliga-opgør mellem AGF og Lyngby BK.



AGF – Lyngby BK 1-1 (1-0)

Pasgal Gregor 1-0 (35') Selvmål

Frederik Gytkjær 1-1 (88')

Patrick Mortensen 2-1 (94')

Kampens bedste:

AGF:
Giftige Gift, eller hvad man efterhånden skal kalde AGFs venstreback. Hold op, hvor var han savnet i den periode, hvor han sad ude med en skade. Sydafrikaneren var en kæmpe fornøjelse at følge i dagens kamp for hjemmeholdet. Der er få spillere, der slår så giftige indlæg i Superligaen som han gør – og igen i dag blev de kampafgørende for AGF.

Patrick Mortensen var også glimrende for AGF igen og lukkede kampen med en meget vigtig scoring!

Lyngby BK:
Jannich Storch startede sæsonen glimrende for Lyngby, hvor han imponerede i flere kampe, hvorefter han måtte se sig selv henvist til bænken, efter klubben lejede Jonas Krumrey. Men efter tyskerens skade er Storch kommet tilbage i buret for Lyngby, hvilket bestemt ikke har været nogen nedgradering for holdet. Igen i dag var han sikker i sine indgreb og var afgørende med flere glimrende redninger – Indsatsen blev også krydret med et opsigtsvækkende oplæg til Frederik Gytkjærs scoring.

Kampens værste:
Opgøret blev aldrig til særlig god søndagsunderholdning, der manglede virkelig en nerve og den fornødne kvalitet i løbet af de 90 minutter. AGF fik et tilfredsstillende resultat, selvom de bestemt ikke spillede den champagnefodbold, der kendetegnede dem i starten af sæsonen. Forsvarspillet i forbindelse med Lyngbys scoring må også komme til at ride Uwe Rösler som en mare.

Kampens detalje:
AGF måtte til kampen ikke have tilskuere på sin stemningstribune som en straf efter den pyroteknik, der blev brugt i seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. Og den sanktion var i den grad noget, der kunne mærkes. Udover enkelte sporadiske råb af 'Kom så, de hvide', var der skræmmende stille på Ceres Park.

Dramaet kom dog i kampens afslutning, hvor Lyngby fik udvist Leon Klassen og assistenten Mikkel Beckman, der begge var utilfredse med dommeren i forbindelse med AGFs sene scoring.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Målfattigdom i mat mandagskamp

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det var vanvittigt brutalt

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde