AGF – Lyngby BK 1-1 (1-0)
Pasgal Gregor 1-0 (35') Selvmål
Frederik Gytkjær 1-1 (88')
Patrick Mortensen 2-1 (94')
Kampens bedste:
AGF:
Giftige Gift, eller hvad man efterhånden skal kalde AGFs venstreback. Hold op, hvor var han savnet i den periode, hvor han sad ude med en skade. Sydafrikaneren var en kæmpe fornøjelse at følge i dagens kamp for hjemmeholdet. Der er få spillere, der slår så giftige indlæg i Superligaen som han gør – og igen i dag blev de kampafgørende for AGF.
Patrick Mortensen var også glimrende for AGF igen og lukkede kampen med en meget vigtig scoring!
Lyngby BK:
Jannich Storch startede sæsonen glimrende for Lyngby, hvor han imponerede i flere kampe, hvorefter han måtte se sig selv henvist til bænken, efter klubben lejede Jonas Krumrey. Men efter tyskerens skade er Storch kommet tilbage i buret for Lyngby, hvilket bestemt ikke har været nogen nedgradering for holdet. Igen i dag var han sikker i sine indgreb og var afgørende med flere glimrende redninger – Indsatsen blev også krydret med et opsigtsvækkende oplæg til Frederik Gytkjærs scoring.
Kampens værste:
Opgøret blev aldrig til særlig god søndagsunderholdning, der manglede virkelig en nerve og den fornødne kvalitet i løbet af de 90 minutter. AGF fik et tilfredsstillende resultat, selvom de bestemt ikke spillede den champagnefodbold, der kendetegnede dem i starten af sæsonen. Forsvarspillet i forbindelse med Lyngbys scoring må også komme til at ride Uwe Rösler som en mare.
Kampens detalje:
AGF måtte til kampen ikke have tilskuere på sin stemningstribune som en straf efter den pyroteknik, der blev brugt i seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. Og den sanktion var i den grad noget, der kunne mærkes. Udover enkelte sporadiske råb af 'Kom så, de hvide', var der skræmmende stille på Ceres Park.
Dramaet kom dog i kampens afslutning, hvor Lyngby fik udvist Leon Klassen og assistenten Mikkel Beckman, der begge var utilfredse med dommeren i forbindelse med AGFs sene scoring.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE