AGF – Lyngby BK 1-1 (1-0)
Pasgal Gregor 1-0 (35') Selvmål
Frederik Gytkjær 1-1 (88')
Patrick Mortensen 2-1 (94')
Kampens bedste:
AGF:
Giftige Gift, eller hvad man efterhånden skal kalde AGFs venstreback. Hold op, hvor var han savnet i den periode, hvor han sad ude med en skade. Sydafrikaneren var en kæmpe fornøjelse at følge i dagens kamp for hjemmeholdet. Der er få spillere, der slår så giftige indlæg i Superligaen som han gør – og igen i dag blev de kampafgørende for AGF.
Patrick Mortensen var også glimrende for AGF igen og lukkede kampen med en meget vigtig scoring!
Lyngby BK:
Jannich Storch startede sæsonen glimrende for Lyngby, hvor han imponerede i flere kampe, hvorefter han måtte se sig selv henvist til bænken, efter klubben lejede Jonas Krumrey. Men efter tyskerens skade er Storch kommet tilbage i buret for Lyngby, hvilket bestemt ikke har været nogen nedgradering for holdet. Igen i dag var han sikker i sine indgreb og var afgørende med flere glimrende redninger – Indsatsen blev også krydret med et opsigtsvækkende oplæg til Frederik Gytkjærs scoring.
Kampens værste:
Opgøret blev aldrig til særlig god søndagsunderholdning, der manglede virkelig en nerve og den fornødne kvalitet i løbet af de 90 minutter. AGF fik et tilfredsstillende resultat, selvom de bestemt ikke spillede den champagnefodbold, der kendetegnede dem i starten af sæsonen. Forsvarspillet i forbindelse med Lyngbys scoring må også komme til at ride Uwe Rösler som en mare.
Kampens detalje:
AGF måtte til kampen ikke have tilskuere på sin stemningstribune som en straf efter den pyroteknik, der blev brugt i seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. Og den sanktion var i den grad noget, der kunne mærkes. Udover enkelte sporadiske råb af 'Kom så, de hvide', var der skræmmende stille på Ceres Park.
Dramaet kom dog i kampens afslutning, hvor Lyngby fik udvist Leon Klassen og assistenten Mikkel Beckman, der begge var utilfredse med dommeren i forbindelse med AGFs sene scoring.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
OPTAKT