AGF – Lyngby BK 1-1 (1-0)
Pasgal Gregor 1-0 (35') Selvmål
Frederik Gytkjær 1-1 (88')
Patrick Mortensen 2-1 (94')
Kampens bedste:
AGF:
Giftige Gift, eller hvad man efterhånden skal kalde AGFs venstreback. Hold op, hvor var han savnet i den periode, hvor han sad ude med en skade. Sydafrikaneren var en kæmpe fornøjelse at følge i dagens kamp for hjemmeholdet. Der er få spillere, der slår så giftige indlæg i Superligaen som han gør – og igen i dag blev de kampafgørende for AGF.
Patrick Mortensen var også glimrende for AGF igen og lukkede kampen med en meget vigtig scoring!
Lyngby BK:
Jannich Storch startede sæsonen glimrende for Lyngby, hvor han imponerede i flere kampe, hvorefter han måtte se sig selv henvist til bænken, efter klubben lejede Jonas Krumrey. Men efter tyskerens skade er Storch kommet tilbage i buret for Lyngby, hvilket bestemt ikke har været nogen nedgradering for holdet. Igen i dag var han sikker i sine indgreb og var afgørende med flere glimrende redninger – Indsatsen blev også krydret med et opsigtsvækkende oplæg til Frederik Gytkjærs scoring.
Kampens værste:
Opgøret blev aldrig til særlig god søndagsunderholdning, der manglede virkelig en nerve og den fornødne kvalitet i løbet af de 90 minutter. AGF fik et tilfredsstillende resultat, selvom de bestemt ikke spillede den champagnefodbold, der kendetegnede dem i starten af sæsonen. Forsvarspillet i forbindelse med Lyngbys scoring må også komme til at ride Uwe Rösler som en mare.
Kampens detalje:
AGF måtte til kampen ikke have tilskuere på sin stemningstribune som en straf efter den pyroteknik, der blev brugt i seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. Og den sanktion var i den grad noget, der kunne mærkes. Udover enkelte sporadiske råb af 'Kom så, de hvide', var der skræmmende stille på Ceres Park.
Dramaet kom dog i kampens afslutning, hvor Lyngby fik udvist Leon Klassen og assistenten Mikkel Beckman, der begge var utilfredse med dommeren i forbindelse med AGFs sene scoring.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER