Det var en straf, der virkelig kunne mærkes!

Tipsbladet zoomer ind på søndagens Superliga-opgør mellem AGF og Lyngby BK.



AGF – Lyngby BK 1-1 (1-0)

Pasgal Gregor 1-0 (35') Selvmål

Frederik Gytkjær 1-1 (88')

Patrick Mortensen 2-1 (94')

Kampens bedste:

AGF:
Giftige Gift, eller hvad man efterhånden skal kalde AGFs venstreback. Hold op, hvor var han savnet i den periode, hvor han sad ude med en skade. Sydafrikaneren var en kæmpe fornøjelse at følge i dagens kamp for hjemmeholdet. Der er få spillere, der slår så giftige indlæg i Superligaen som han gør – og igen i dag blev de kampafgørende for AGF.

Patrick Mortensen var også glimrende for AGF igen og lukkede kampen med en meget vigtig scoring!

Lyngby BK:
Jannich Storch startede sæsonen glimrende for Lyngby, hvor han imponerede i flere kampe, hvorefter han måtte se sig selv henvist til bænken, efter klubben lejede Jonas Krumrey. Men efter tyskerens skade er Storch kommet tilbage i buret for Lyngby, hvilket bestemt ikke har været nogen nedgradering for holdet. Igen i dag var han sikker i sine indgreb og var afgørende med flere glimrende redninger – Indsatsen blev også krydret med et opsigtsvækkende oplæg til Frederik Gytkjærs scoring.

Kampens værste:
Opgøret blev aldrig til særlig god søndagsunderholdning, der manglede virkelig en nerve og den fornødne kvalitet i løbet af de 90 minutter. AGF fik et tilfredsstillende resultat, selvom de bestemt ikke spillede den champagnefodbold, der kendetegnede dem i starten af sæsonen. Forsvarspillet i forbindelse med Lyngbys scoring må også komme til at ride Uwe Rösler som en mare.

Kampens detalje:
AGF måtte til kampen ikke have tilskuere på sin stemningstribune som en straf efter den pyroteknik, der blev brugt i seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. Og den sanktion var i den grad noget, der kunne mærkes. Udover enkelte sporadiske råb af 'Kom så, de hvide', var der skræmmende stille på Ceres Park.

Dramaet kom dog i kampens afslutning, hvor Lyngby fik udvist Leon Klassen og assistenten Mikkel Beckman, der begge var utilfredse med dommeren i forbindelse med AGFs sene scoring.





LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bayern – Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Snart sker det

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer