Det vil betyde farvel til Christian Eriksen

Hvis Ruben Amorim bliver den nye manager i Manchester United, kan det betyde, at storklubben allerede til januar vil skille sig af med Christian Eriksen.



Christian Eriksens tid på Old Trafford kan snart være forbi.

Selvom danskeren i øjeblikket er blandt de største profiler for Manchester United, tyder det på, at en eventuel ansættelse af Ruben Amorim kan blive Christian Eriksens ende i klubben.

Ifølge TEAMtalk er den portugisiske træner allerede begyndt at diskutere med ledelsen af Manchester United, hvordan han ønsker, at holdet skal se ud i fremtiden. Her skulle den nuværende Sporting-chef have gjort det klart, at han ikke ser Christian Eriksen som en del af fremtidens Røde Djævle.

Den danske landsholdsstjerne har kontrakt med klubben til sommer, men skal man tro mediet, vil Ruben Amorim allerede af med danskeren til januar, når transfervinduet åbner igen.

Udover Christian Eriksen skulle Victor Lindelöf, Casemiro og Antony også være spillere, der i januar skal begynde at kigge efter en ny klub, hvor de kan fortsætte deres karriere.

Hvad fremtiden så potentielt vil byde på for Christian Eriksen, er et godt spørgsmål. I sommer var han kraftigt rygtet til Anderlecht, men spørgsmålet er, om den forbindelse stadig eksisterer, efter både Brian Riemer og Jesper Fredberg har forladt den belgiske storklub, der dog fortsat råder over Kasper Dolberg, Mathias Zanka Jørgensen og Anders Dreyer.

Indtil nu har Christian Eriksen spillet 83 kampe for Manchester United, hvilket har resulteret i 7 mål og 16 assists.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer