Det vil betyde farvel til Christian Eriksen

Hvis Ruben Amorim bliver den nye manager i Manchester United, kan det betyde, at storklubben allerede til januar vil skille sig af med Christian Eriksen.



Christian Eriksens tid på Old Trafford kan snart være forbi.

Selvom danskeren i øjeblikket er blandt de største profiler for Manchester United, tyder det på, at en eventuel ansættelse af Ruben Amorim kan blive Christian Eriksens ende i klubben.

Ifølge TEAMtalk er den portugisiske træner allerede begyndt at diskutere med ledelsen af Manchester United, hvordan han ønsker, at holdet skal se ud i fremtiden. Her skulle den nuværende Sporting-chef have gjort det klart, at han ikke ser Christian Eriksen som en del af fremtidens Røde Djævle.

Den danske landsholdsstjerne har kontrakt med klubben til sommer, men skal man tro mediet, vil Ruben Amorim allerede af med danskeren til januar, når transfervinduet åbner igen.

Udover Christian Eriksen skulle Victor Lindelöf, Casemiro og Antony også være spillere, der i januar skal begynde at kigge efter en ny klub, hvor de kan fortsætte deres karriere.

Hvad fremtiden så potentielt vil byde på for Christian Eriksen, er et godt spørgsmål. I sommer var han kraftigt rygtet til Anderlecht, men spørgsmålet er, om den forbindelse stadig eksisterer, efter både Brian Riemer og Jesper Fredberg har forladt den belgiske storklub, der dog fortsat råder over Kasper Dolberg, Mathias Zanka Jørgensen og Anders Dreyer.

Indtil nu har Christian Eriksen spillet 83 kampe for Manchester United, hvilket har resulteret i 7 mål og 16 assists.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Dansk træner vinder stor pris

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal er i Champions League-finalen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem