Man skriver sig omgående ind i historiebøgerne hos FC København, når man scorer to mål mod ærkerivalerne fra Brøndby IF. Det gjorde German Onugkha netop søndag, men han havde ikke løven på brystet – i stedet spillede han i en rød Vejle-trøje.
Nu er han tilbage i Østjylland efter et kulsejlet ophold i hovedstaden, hvor der blev sendt præcist nul bolde i netmaskerne, men hvorfor dælen kan han score for ligaens bundhold, når han ikke kunne lave kasser for dem, der fører rækken?
– Jeg tænker det samme, som jeg hele tiden har tænkt: Det er en angriber, der kan lave mål og har stor X-factor. Jeg synes, det taler sit tydelige sprog, at han ikke fik chancen i FCK. Måske er han ikke god nok til det niveau. Han virker også som en spiller, der har behov for at være en superstjerne, hvilket ikke er negativt ment, men det betyder, at han måske passer bedre til den hylde, han er på nu.
– Det virker til, at han trives bedst, når han har en træner, der virkelig tror på ham – det kan jeg genkende fra mig selv. Han har nu en by, en klub og en træner, der tror på ham, og det gør, at han lykkes. FC København kan i det mindste takke ham for de to mål mod Brøndby, så helt skidt har han heller ikke været for dem, siger Superliga-kommentator på Tipsbladet David Boysen.
German Onugkhas scoringer i starten af foråret har allerede skaffet vejlenserne fire point, som David Boysen ikke tror, de ville have haft uden ham. De fine scoringer er endda faldet i kampe mod Brøndby IF og Silkeborg IF, som spiller med i det lag af hold, FC København skal slå i Mesterskabsspillet for at sikre sig det danske mesterskab.
Med kun tre chancer i startopstillingen for FC København i Superligaen er det desuden svært at sige, at han for alvor fik muligheden for at imponere.
– Jeg tror, at German Onugkha kan score mod alle i Superligaen, men spørgsmålet er, om han kunne have gjort det for FCK, hvor presset er et helt andet, og hvor man helst skal slå til fra dag ét. Der har været andre angribere, der heller ikke præsterede i deres første tid i FC København – blandt andre Dame N’Doye, som måske er den bedste angriber, klubben nogensinde har haft. Han hamrede heller ikke mål ind i starten. Derfor mener jeg bestemt, at Onugkha ikke fik den chance, han fortjente.
Der skal meget til for at komme på holdet hos FC København, der til forskel fra Vejle spiller med om mesterskabet, og her er det måske ikke nok i sig selv, at man kan sende bolden i kassen.
– Man skulle tro, at der altid var plads til en spiller, der kan lave mål. FC København spiller dog ikke på en måde, der fremhæver hans styrker. Omvendt, hvis Andreas Cornelius var fit og lavede mål, havde de formentlig tilpasset sig ham. Så der må have været noget grundlæggende galt i forhold til, hvordan han passede ind under Jacob Neestrup – uanset om han kan lave mål eller ej.
– Han har hele pakken som angriber, men mangler måske nogle gange lidt i opspillet og kan falde ud af kampene. Han har, som alle andre, brug for selvtillid, og det fik han ikke meget af i København. Nu viser han igen, at han er rigtig god til at lave mål, så det virker tosset at skille sig af med ham.
Artiklen fortsætter under billedet.

Hvorfor hentede de ham?
Det var på deadline day i sommer, at den fysisk stærke angriber tog turen til den danske hovedstad fra den østjyske provinsby. Handlen kom i hus, da FC København manglede en målscorer, nu hvor Andreas Cornelius igen var skadet, og Jordan Larsson på det tidspunkt var gået fuldstændig i stå.
For David Boysen kunne det godt fremstå som en kanin, der blev hevet op af en tilfældig hat.
– Det stiller helt klart spørgsmålstegn ved rekrutteringen af ham, de burde kende alt til manden fra alle de kampe, han er noteret for i Superligaen. Så det er ikke et godt tegn for deres arbejde, når de henter ham og så hurtigt sender ham afsted igen. Lige nu mangler de en angriber, Jordan Larsson har fundet sig selv, men det ser mærkeligt ud, at de sendte ham væk allerede. De havde i ham en angriber, der kan lave mål, men åbenbart viste han noget i de fem måneder i København, som de mente ikke kunne bruges – hvilket kan virke underligt.
German Onugkha fortalte selv til Tipsbladet for nogle uger siden, at han havde opsøgt et skifte her i januar. Han ville ikke bare krydre røv på bænken i Parken – nej, han ville spille, og det er noget, David Boysen har stor respekt for.
– Det er kun positivt, at han så gerne vil spille, at han tager tilbage til Vejle. Jeg kan ikke se, hvordan han kan se dum ud i den situation. Han har været topscorer, blev købt af den største klub – det er dem, der har begået en fejl ved at hente ham, men alle andre havde også taget skiftet til FC København. Det er ikke hans skyld, at klubben efter en måned fandt ud af, at de ikke kunne bruge ham.
– Omvendt kan FC København ende med at se dumme ud, hvis de ikke vinder mesterskabet – for så skulle de måske have beholdt ham. Men hvis de får guldmedaljerne om halsen, kommer ingen til at tale om det. Lige nu ser alt fint ud, fordi de fører Superligaen, og så længe de gør det, har de ret. Men hvis det begynder at gå galt, og de mangler mål, bliver det et problem, at de betaler løn til en målsluger, der spiller i en anden Superliga-klub.
German Onugkha har i denne sæson scoret seks mål i Superligaen, og de er alle faldet for Vejle Boldklub. Han kan nu også kalde sig klubbens Superliga-topscorer efter blot otte kampe i den røde trøje i indeværende sæson.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE