Diant Ramaj har brugt de seneste tre spillerunder i skammekrogen efter et rødt kort for en skalle på Thomas Mikkelsen i derbyet mod Brøndby IF.
Nu er han tilbage og igen til rådighed for Jacob Neestrup, der torsdag skal sætte sit hold til pokalsemifinalen mod Viborg FF og igen på søndag, når der er derby på Brøndby Stadion.
Og det kan blive med Diant Ramaj fra start, som efter onsdagens lukkede træning talte med Tipsbladet og den øvrige presse.
– Jeg har fået ny læring, da jeg aldrig har prøvet noget som det her, så jeg har fået en lærestreg. Nu er det overstået, og jeg har taget min straf på tre dage, så nu ser jeg frem imod at færdiggøre resten af sæsonen og vinde to trofæer, lyder det fra FCK-keeperen.
I Tyskland, Holland og her i Danmark har Diant Ramaj fået stor medieomtale, og han anerkender, at det ikke er noget, han har prøvet før på denne måde.
– Jeg har oplevet masser af medieomtale før, men der har det været noget mere positivt. Jeg er stadig ung og glad for, at det sker nu, da jeg har mange år tilbage. Det vil aldrig ske igen, og jeg har lært min lektie.
Diant Ramaj fortæller desuden, at han endnu ikke har talt med Thomas Mikkelsen, men agter at gøre det på søndag.
– Jeg vil nok gå hen til ham til derbyet og sige undskyld for min handling, men han ved også godt, hvor mange følelser der er i fodbold. Det var selvfølgelig ikke i orden fra min side, men jeg vil tale med ham, når jeg møder ham.
Udover tre dage i skammekrogen skrev både Bold og B.T., at Diant Ramaj var blevet politianmeldt. Københavns Politi har ikke bekræftet, at det skulle være tilfældet, og FCK-keeperen kan heller ikke gøre os meget klogere.
– Jeg vil gerne undlade at svare på det her spørgsmål. Det er et overstået kapitel. Jeg har siddet ude i tre kampe og vil se fremad og vinde så mange kampe som muligt.
Først opgave bliver torsdag i pokalsemifinalen mod Viborg FF, mens Diant Ramaj nok kan se frem til en knap så venskabelig modtagelse på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.
– De kommer nok til at buhe af mig, men de kan gøre, som de vil, så længe det er fair. Sådan er den her sport, og det skal jeg lære. Jeg tror ikke, det bliver et stort problem for mig, da jeg har mit fokus på kampen. Det er måske også bedre for holdet, at de kun er efter mig og ikke hele holdet.
Diant Ramaj lader det være op til Jacob Neestrup at beslutte, om tyskeren er tilbage i målet, eller om det bliver Nathan Trott, der har stået i tyskerens fravær.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT