Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

FCK's Diant Ramaj fortæller, at han vil sige undskyld til Thomas Mikkelsen, når de mødes på søndag i Brøndby.



Diant Ramaj har brugt de seneste tre spillerunder i skammekrogen efter et rødt kort for en skalle på Thomas Mikkelsen i derbyet mod Brøndby IF.

Nu er han tilbage og igen til rådighed for Jacob Neestrup, der torsdag skal sætte sit hold til pokalsemifinalen mod Viborg FF og igen på søndag, når der er derby på Brøndby Stadion.

Og det kan blive med Diant Ramaj fra start, som efter onsdagens lukkede træning talte med Tipsbladet og den øvrige presse.

– Jeg har fået ny læring, da jeg aldrig har prøvet noget som det her, så jeg har fået en lærestreg. Nu er det overstået, og jeg har taget min straf på tre dage, så nu ser jeg frem imod at færdiggøre resten af sæsonen og vinde to trofæer, lyder det fra FCK-keeperen.

I Tyskland, Holland og her i Danmark har Diant Ramaj fået stor medieomtale, og han anerkender, at det ikke er noget, han har prøvet før på denne måde.

– Jeg har oplevet masser af medieomtale før, men der har det været noget mere positivt. Jeg er stadig ung og glad for, at det sker nu, da jeg har mange år tilbage. Det vil aldrig ske igen, og jeg har lært min lektie.

Diant Ramaj fortæller desuden, at han endnu ikke har talt med Thomas Mikkelsen, men agter at gøre det på søndag.

– Jeg vil nok gå hen til ham til derbyet og sige undskyld for min handling, men han ved også godt, hvor mange følelser der er i fodbold. Det var selvfølgelig ikke i orden fra min side, men jeg vil tale med ham, når jeg møder ham.

Udover tre dage i skammekrogen skrev både Bold og B.T., at Diant Ramaj var blevet politianmeldt. Københavns Politi har ikke bekræftet, at det skulle være tilfældet, og FCK-keeperen kan heller ikke gøre os meget klogere.

– Jeg vil gerne undlade at svare på det her spørgsmål. Det er et overstået kapitel. Jeg har siddet ude i tre kampe og vil se fremad og vinde så mange kampe som muligt.

Først opgave bliver torsdag i pokalsemifinalen mod Viborg FF, mens Diant Ramaj nok kan se frem til en knap så venskabelig modtagelse på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

– De kommer nok til at buhe af mig, men de kan gøre, som de vil, så længe det er fair. Sådan er den her sport, og det skal jeg lære. Jeg tror ikke, det bliver et stort problem for mig, da jeg har mit fokus på kampen. Det er måske også bedre for holdet, at de kun er efter mig og ikke hele holdet.

Diant Ramaj lader det være op til Jacob Neestrup at beslutte, om tyskeren er tilbage i målet, eller om det bliver Nathan Trott, der har stået i tyskerens fravær.





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

‘Jeg er fucking irriteret’

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

– Jeg skammer mig ind i helvede

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Fælder dom over FCK: 27,2%

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Vejle Boldklub – AGF