Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

FCK's Diant Ramaj fortæller, at han vil sige undskyld til Thomas Mikkelsen, når de mødes på søndag i Brøndby.



Diant Ramaj har brugt de seneste tre spillerunder i skammekrogen efter et rødt kort for en skalle på Thomas Mikkelsen i derbyet mod Brøndby IF.

Nu er han tilbage og igen til rådighed for Jacob Neestrup, der torsdag skal sætte sit hold til pokalsemifinalen mod Viborg FF og igen på søndag, når der er derby på Brøndby Stadion.

Og det kan blive med Diant Ramaj fra start, som efter onsdagens lukkede træning talte med Tipsbladet og den øvrige presse.

– Jeg har fået ny læring, da jeg aldrig har prøvet noget som det her, så jeg har fået en lærestreg. Nu er det overstået, og jeg har taget min straf på tre dage, så nu ser jeg frem imod at færdiggøre resten af sæsonen og vinde to trofæer, lyder det fra FCK-keeperen.

I Tyskland, Holland og her i Danmark har Diant Ramaj fået stor medieomtale, og han anerkender, at det ikke er noget, han har prøvet før på denne måde.

– Jeg har oplevet masser af medieomtale før, men der har det været noget mere positivt. Jeg er stadig ung og glad for, at det sker nu, da jeg har mange år tilbage. Det vil aldrig ske igen, og jeg har lært min lektie.

Diant Ramaj fortæller desuden, at han endnu ikke har talt med Thomas Mikkelsen, men agter at gøre det på søndag.

– Jeg vil nok gå hen til ham til derbyet og sige undskyld for min handling, men han ved også godt, hvor mange følelser der er i fodbold. Det var selvfølgelig ikke i orden fra min side, men jeg vil tale med ham, når jeg møder ham.

Udover tre dage i skammekrogen skrev både Bold og B.T., at Diant Ramaj var blevet politianmeldt. Københavns Politi har ikke bekræftet, at det skulle være tilfældet, og FCK-keeperen kan heller ikke gøre os meget klogere.

– Jeg vil gerne undlade at svare på det her spørgsmål. Det er et overstået kapitel. Jeg har siddet ude i tre kampe og vil se fremad og vinde så mange kampe som muligt.

Først opgave bliver torsdag i pokalsemifinalen mod Viborg FF, mens Diant Ramaj nok kan se frem til en knap så venskabelig modtagelse på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

– De kommer nok til at buhe af mig, men de kan gøre, som de vil, så længe det er fair. Sådan er den her sport, og det skal jeg lære. Jeg tror ikke, det bliver et stort problem for mig, da jeg har mit fokus på kampen. Det er måske også bedre for holdet, at de kun er efter mig og ikke hele holdet.

Diant Ramaj lader det være op til Jacob Neestrup at beslutte, om tyskeren er tilbage i målet, eller om det bliver Nathan Trott, der har stået i tyskerens fravær.





LIVE

LIVE: Højlund jubler

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Brøndby IF – Viborg FF

Sønderjyske – AGF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

OB – FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Manchester United – Aston Villa

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime