FC København stod med en udfordring på målmandsposten i januars transfervindue, som blev løst få timer før transferdeadline.
Superliga-klubben lejede Diant Ramaj, som i samme ombæring blev solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund for så at blive udlejet til FC København. 23-årige Ramajs aftale udløber til sommer.
Skulle FC København være interesseret i et længere samarbejde med den tyske keeper, bør det bestemt være muligt.
Lokalavisen Ruhr Nachrichten skriver, at Borussia Dortmund ikke planlægger med Diant Ramaj før i sommeren 2026. Det betyder, at målmanden efter planen også skal udlejes i den kommende sæson, og Dortmund foretrækker en klub, der skal spille europæisk efter sommerferien.
Den beskrivelse passer på FC København, og det kan da også virke oplagt, at “løverne” forlænger Diant Ramajs lejeaftale – noget, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen også selv har nævnt som en mulighed. Spørgsmålet er, om FC København imidlertid har fået noget at tænke over efter opgøret mod Brøndby IF for et par uger siden, hvor Ramaj blev idømt tre spilledages karantæne for at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.
Hvis man ser på tyskerens præstationer, har han heller ikke været voldsomt meget bedre end Nathan Trott i forhold til at præstere redninger – Ramaj er dog i en klasse for sig, når det handler om spillet med fødderne, viser Tipsbladets analyse.
I Borussia Dortmund ser man en målmand med et kæmpe potentiale, og klubben er ifølge Ruhr Nachrichten, der dækker Bundesliga-mastodonten tæt, overbevist om, at Diant Ramaj på sigt kan blive førstekeeper på Signal Iduna Park. Inden da skal han dog efter planen lejes ud igen.
Diant Ramaj har afsonet sin karantænedom og er til rådighed igen for FC København.
Bør FCK leje Diant Ramaj igen i næste sæson?
0 Votes
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE