FC København stod med en udfordring på målmandsposten i januars transfervindue, som blev løst få timer før transferdeadline.
Superliga-klubben lejede Diant Ramaj, som i samme ombæring blev solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund for så at blive udlejet til FC København. 23-årige Ramajs aftale udløber til sommer.
Skulle FC København være interesseret i et længere samarbejde med den tyske keeper, bør det bestemt være muligt.
Lokalavisen Ruhr Nachrichten skriver, at Borussia Dortmund ikke planlægger med Diant Ramaj før i sommeren 2026. Det betyder, at målmanden efter planen også skal udlejes i den kommende sæson, og Dortmund foretrækker en klub, der skal spille europæisk efter sommerferien.
Den beskrivelse passer på FC København, og det kan da også virke oplagt, at “løverne” forlænger Diant Ramajs lejeaftale – noget, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen også selv har nævnt som en mulighed. Spørgsmålet er, om FC København imidlertid har fået noget at tænke over efter opgøret mod Brøndby IF for et par uger siden, hvor Ramaj blev idømt tre spilledages karantæne for at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.
Hvis man ser på tyskerens præstationer, har han heller ikke været voldsomt meget bedre end Nathan Trott i forhold til at præstere redninger – Ramaj er dog i en klasse for sig, når det handler om spillet med fødderne, viser Tipsbladets analyse.
I Borussia Dortmund ser man en målmand med et kæmpe potentiale, og klubben er ifølge Ruhr Nachrichten, der dækker Bundesliga-mastodonten tæt, overbevist om, at Diant Ramaj på sigt kan blive førstekeeper på Signal Iduna Park. Inden da skal han dog efter planen lejes ud igen.
Diant Ramaj har afsonet sin karantænedom og er til rådighed igen for FC København.
Bør FCK leje Diant Ramaj igen i næste sæson?
0 Votes
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er DBU’s nye kommunikationschef
Liam Rosenior tager til Paris
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS