Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Borussia Dortmund vil også udleje Diant Ramaj i den kommende sæson, melder tysk avis.



FC København stod med en udfordring på målmandsposten i januars transfervindue, som blev løst få timer før transferdeadline.

Superliga-klubben lejede Diant Ramaj, som i samme ombæring blev solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund for så at blive udlejet til FC København. 23-årige Ramajs aftale udløber til sommer.

Skulle FC København være interesseret i et længere samarbejde med den tyske keeper, bør det bestemt være muligt.

Lokalavisen Ruhr Nachrichten skriver, at Borussia Dortmund ikke planlægger med Diant Ramaj før i sommeren 2026. Det betyder, at målmanden efter planen også skal udlejes i den kommende sæson, og Dortmund foretrækker en klub, der skal spille europæisk efter sommerferien.

Den beskrivelse passer på FC København, og det kan da også virke oplagt, at “løverne” forlænger Diant Ramajs lejeaftale – noget, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen også selv har nævnt som en mulighed. Spørgsmålet er, om FC København imidlertid har fået noget at tænke over efter opgøret mod Brøndby IF for et par uger siden, hvor Ramaj blev idømt tre spilledages karantæne for at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.

Hvis man ser på tyskerens præstationer, har han heller ikke været voldsomt meget bedre end Nathan Trott i forhold til at præstere redninger – Ramaj er dog i en klasse for sig, når det handler om spillet med fødderne, viser Tipsbladets analyse.

I Borussia Dortmund ser man en målmand med et kæmpe potentiale, og klubben er ifølge Ruhr Nachrichten, der dækker Bundesliga-mastodonten tæt, overbevist om, at Diant Ramaj på sigt kan blive førstekeeper på Signal Iduna Park. Inden da skal han dog efter planen lejes ud igen.

Diant Ramaj har afsonet sin karantænedom og er til rådighed igen for FC København.

Bør FCK leje Diant Ramaj igen i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sats på disse ni spillere, FCK!