Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Borussia Dortmund vil også udleje Diant Ramaj i den kommende sæson, melder tysk avis.



FC København stod med en udfordring på målmandsposten i januars transfervindue, som blev løst få timer før transferdeadline.

Superliga-klubben lejede Diant Ramaj, som i samme ombæring blev solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund for så at blive udlejet til FC København. 23-årige Ramajs aftale udløber til sommer.

Skulle FC København være interesseret i et længere samarbejde med den tyske keeper, bør det bestemt være muligt.

Lokalavisen Ruhr Nachrichten skriver, at Borussia Dortmund ikke planlægger med Diant Ramaj før i sommeren 2026. Det betyder, at målmanden efter planen også skal udlejes i den kommende sæson, og Dortmund foretrækker en klub, der skal spille europæisk efter sommerferien.

Den beskrivelse passer på FC København, og det kan da også virke oplagt, at “løverne” forlænger Diant Ramajs lejeaftale – noget, som sportsdirektør Sune Smith-Nielsen også selv har nævnt som en mulighed. Spørgsmålet er, om FC København imidlertid har fået noget at tænke over efter opgøret mod Brøndby IF for et par uger siden, hvor Ramaj blev idømt tre spilledages karantæne for at nikke Thomas Mikkelsen en skalle.

Hvis man ser på tyskerens præstationer, har han heller ikke været voldsomt meget bedre end Nathan Trott i forhold til at præstere redninger – Ramaj er dog i en klasse for sig, når det handler om spillet med fødderne, viser Tipsbladets analyse.

I Borussia Dortmund ser man en målmand med et kæmpe potentiale, og klubben er ifølge Ruhr Nachrichten, der dækker Bundesliga-mastodonten tæt, overbevist om, at Diant Ramaj på sigt kan blive førstekeeper på Signal Iduna Park. Inden da skal han dog efter planen lejes ud igen.

Diant Ramaj har afsonet sin karantænedom og er til rådighed igen for FC København.

Bør FCK leje Diant Ramaj igen i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: De lurer på FCM-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Kæmpebud på 16-årig

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller