Diks krydrede kompliment med mareridtshalvleg

Kevin Diks lagde godt mærke til, at David Khocholava kaldte ham for Superligaens bedste centrale forsvarsspillere. Det krydrede han med den dårligste halvleg i FCK-trøjen.



Tipsbladet på Frederiksberg.

Kevin Diks har måske haft den mest overraskende udvikling af alle FC København-spillere i denne sæson. Han er omskolet fra back til midtstopper, og det har han gjort intet mindre end forrygende.

Så godt at David Khocholava for nogle uger siden sagde, at han var Superligaens bedste på positionen.

– Hvis vi taler om Kevin Diks, mener jeg, at han er den bedste i Superligaen som midterforsvarer, så han har ikke brug for mine råd, lød det dengang fra den nu ukampdygtige stopper.

Dén kommentar læste Diks godt, og mandag havde han også overskud til at lave en joke ud af det overfor den fremmødte presse, som var inviteret forbi FC Københavns træningsanlæg forud for onsdagens Champions League-gyser.

– Ja, og så spillede jeg en af mine værste kampe for FC København! udbryder han med et grin, inden han fortsætter:

– Ej, det er rart at høre. Jeg tænker det modsatte. Jeg sætter pris på sådan en kommentar, når det kommer fra ham, men jeg spillede en af de dårligste halvlege i sæsonen. Jeg prøver at lære så meget så hurtigt som muligt derinde.

Kevin Diks i problemer mod Vejle for nogle uger siden. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

Kevin Diks var skidt spillende, da FC København få dage efter Khocholavas kompliment mødte Vejle, hvor German Onugkha flere gange drev gæk med ham og blandt andet også scorede. 

Men det billede er skævvredet, når man ser på, hvordan Diks ellers har gjort det. Det er ikke for sjov, at han fremhæves til at have en nøglerolle, når Rasmus Højlund og resten af Manchester United-holdet skal pakkes ned onsdag aften i Champions League-braget. 

Neestrup har ikke sendt ham i styrkelokalet
Diks er efterhånden selvskrevet i FCK-opstillingen, og han har kun misset to kampe i hele sæsonen på grund af skader. Det kan han ikke klage over, selv om han både skal vænne sig til at spille flere kampe, men også en ny position. 

– Jeg tror, at alle fodboldspiller ønsker det. Jeg var nødt til lige at tage mig af nogle ting på grund af belastningen, for jeg har ikke prøvet det her så mange gange i min karriere, men du lærer noget nyt og forsøger at komme dig så hurtigt som muligt.

Han indrømmer, at det er lidt anderledes at spille i midten end ude i siden. Derude er det mere intenst, hvorimod han i midten skal være mere oppe på dupperne rent mentalt. 

Det er dog ikke sådan, at cheftræner Jacob Neestrup har bedt ham om at hoppe en tur i styrkelokalet for at bygge flere muskler på kroppen, nu hvor han befinder sig et sted på banen, hvor han skal tage mere fra.

– Nej! lyder det først med et grin fra Diks, som efterfølgende gør sit svar færdigt.

– Jeg har vist, at jeg er aggressiv i duellerne, også selv om jeg ikke er en af de største midtstoppere. Jeg er ikke den typiske centrale forsvarsspiller, så jeg forsøger at vise mine kvaliteter på bedst mulig måde.

Det gør han blandt andet med sit blændende fremadrettede spil på bolden, som også Jacob Neestrup flere gange har rost ham for.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

FC København vil bruge mere data i transfers

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Spår flere træner-ændringer i FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

FC København tæt på ny assistenttræner

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Vild stime før Danmark-brag

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Han er også færdig i FC København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Stor profil glad for Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik