Tipsbladet på Frederiksberg.
Kevin Diks har måske haft den mest overraskende udvikling af alle FC København-spillere i denne sæson. Han er omskolet fra back til midtstopper, og det har han gjort intet mindre end forrygende.
Så godt at David Khocholava for nogle uger siden sagde, at han var Superligaens bedste på positionen.
– Hvis vi taler om Kevin Diks, mener jeg, at han er den bedste i Superligaen som midterforsvarer, så han har ikke brug for mine råd, lød det dengang fra den nu ukampdygtige stopper.
Dén kommentar læste Diks godt, og mandag havde han også overskud til at lave en joke ud af det overfor den fremmødte presse, som var inviteret forbi FC Københavns træningsanlæg forud for onsdagens Champions League-gyser.
– Ja, og så spillede jeg en af mine værste kampe for FC København! udbryder han med et grin, inden han fortsætter:
– Ej, det er rart at høre. Jeg tænker det modsatte. Jeg sætter pris på sådan en kommentar, når det kommer fra ham, men jeg spillede en af de dårligste halvlege i sæsonen. Jeg prøver at lære så meget så hurtigt som muligt derinde.
Kevin Diks i problemer mod Vejle for nogle uger siden. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Kevin Diks var skidt spillende, da FC København få dage efter Khocholavas kompliment mødte Vejle, hvor German Onugkha flere gange drev gæk med ham og blandt andet også scorede.
Men det billede er skævvredet, når man ser på, hvordan Diks ellers har gjort det. Det er ikke for sjov, at han fremhæves til at have en nøglerolle, når Rasmus Højlund og resten af Manchester United-holdet skal pakkes ned onsdag aften i Champions League-braget.
Neestrup har ikke sendt ham i styrkelokalet
Diks er efterhånden selvskrevet i FCK-opstillingen, og han har kun misset to kampe i hele sæsonen på grund af skader. Det kan han ikke klage over, selv om han både skal vænne sig til at spille flere kampe, men også en ny position.
– Jeg tror, at alle fodboldspiller ønsker det. Jeg var nødt til lige at tage mig af nogle ting på grund af belastningen, for jeg har ikke prøvet det her så mange gange i min karriere, men du lærer noget nyt og forsøger at komme dig så hurtigt som muligt.
Han indrømmer, at det er lidt anderledes at spille i midten end ude i siden. Derude er det mere intenst, hvorimod han i midten skal være mere oppe på dupperne rent mentalt.
Det er dog ikke sådan, at cheftræner Jacob Neestrup har bedt ham om at hoppe en tur i styrkelokalet for at bygge flere muskler på kroppen, nu hvor han befinder sig et sted på banen, hvor han skal tage mere fra.
– Nej! lyder det først med et grin fra Diks, som efterfølgende gør sit svar færdigt.
– Jeg har vist, at jeg er aggressiv i duellerne, også selv om jeg ikke er en af de største midtstoppere. Jeg er ikke den typiske centrale forsvarsspiller, så jeg forsøger at vise mine kvaliteter på bedst mulig måde.
Det gør han blandt andet med sit blændende fremadrettede spil på bolden, som også Jacob Neestrup flere gange har rost ham for.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
CUSTOM
Brighton – Liverpool
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Så blev det officielt
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg