Tipsbladet på Frederiksberg.
Kevin Diks har måske haft den mest overraskende udvikling af alle FC København-spillere i denne sæson. Han er omskolet fra back til midtstopper, og det har han gjort intet mindre end forrygende.
Så godt at David Khocholava for nogle uger siden sagde, at han var Superligaens bedste på positionen.
– Hvis vi taler om Kevin Diks, mener jeg, at han er den bedste i Superligaen som midterforsvarer, så han har ikke brug for mine råd, lød det dengang fra den nu ukampdygtige stopper.
Dén kommentar læste Diks godt, og mandag havde han også overskud til at lave en joke ud af det overfor den fremmødte presse, som var inviteret forbi FC Københavns træningsanlæg forud for onsdagens Champions League-gyser.
– Ja, og så spillede jeg en af mine værste kampe for FC København! udbryder han med et grin, inden han fortsætter:
– Ej, det er rart at høre. Jeg tænker det modsatte. Jeg sætter pris på sådan en kommentar, når det kommer fra ham, men jeg spillede en af de dårligste halvlege i sæsonen. Jeg prøver at lære så meget så hurtigt som muligt derinde.
Kevin Diks i problemer mod Vejle for nogle uger siden. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
Kevin Diks var skidt spillende, da FC København få dage efter Khocholavas kompliment mødte Vejle, hvor German Onugkha flere gange drev gæk med ham og blandt andet også scorede.
Men det billede er skævvredet, når man ser på, hvordan Diks ellers har gjort det. Det er ikke for sjov, at han fremhæves til at have en nøglerolle, når Rasmus Højlund og resten af Manchester United-holdet skal pakkes ned onsdag aften i Champions League-braget.
Neestrup har ikke sendt ham i styrkelokalet
Diks er efterhånden selvskrevet i FCK-opstillingen, og han har kun misset to kampe i hele sæsonen på grund af skader. Det kan han ikke klage over, selv om han både skal vænne sig til at spille flere kampe, men også en ny position.
– Jeg tror, at alle fodboldspiller ønsker det. Jeg var nødt til lige at tage mig af nogle ting på grund af belastningen, for jeg har ikke prøvet det her så mange gange i min karriere, men du lærer noget nyt og forsøger at komme dig så hurtigt som muligt.
Han indrømmer, at det er lidt anderledes at spille i midten end ude i siden. Derude er det mere intenst, hvorimod han i midten skal være mere oppe på dupperne rent mentalt.
Det er dog ikke sådan, at cheftræner Jacob Neestrup har bedt ham om at hoppe en tur i styrkelokalet for at bygge flere muskler på kroppen, nu hvor han befinder sig et sted på banen, hvor han skal tage mere fra.
– Nej! lyder det først med et grin fra Diks, som efterfølgende gør sit svar færdigt.
– Jeg har vist, at jeg er aggressiv i duellerne, også selv om jeg ikke er en af de største midtstoppere. Jeg er ikke den typiske centrale forsvarsspiller, så jeg forsøger at vise mine kvaliteter på bedst mulig måde.
Det gør han blandt andet med sit blændende fremadrettede spil på bolden, som også Jacob Neestrup flere gange har rost ham for.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
631 millioner kroner
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Medier revser Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER