Diks krydrede kompliment med mareridtshalvleg

Kevin Diks lagde godt mærke til, at David Khocholava kaldte ham for Superligaens bedste centrale forsvarsspillere. Det krydrede han med den dårligste halvleg i FCK-trøjen.



Tipsbladet på Frederiksberg.

Kevin Diks har måske haft den mest overraskende udvikling af alle FC København-spillere i denne sæson. Han er omskolet fra back til midtstopper, og det har han gjort intet mindre end forrygende.

Så godt at David Khocholava for nogle uger siden sagde, at han var Superligaens bedste på positionen.

– Hvis vi taler om Kevin Diks, mener jeg, at han er den bedste i Superligaen som midterforsvarer, så han har ikke brug for mine råd, lød det dengang fra den nu ukampdygtige stopper.

Dén kommentar læste Diks godt, og mandag havde han også overskud til at lave en joke ud af det overfor den fremmødte presse, som var inviteret forbi FC Københavns træningsanlæg forud for onsdagens Champions League-gyser.

– Ja, og så spillede jeg en af mine værste kampe for FC København! udbryder han med et grin, inden han fortsætter:

– Ej, det er rart at høre. Jeg tænker det modsatte. Jeg sætter pris på sådan en kommentar, når det kommer fra ham, men jeg spillede en af de dårligste halvlege i sæsonen. Jeg prøver at lære så meget så hurtigt som muligt derinde.

Kevin Diks i problemer mod Vejle for nogle uger siden. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

Kevin Diks var skidt spillende, da FC København få dage efter Khocholavas kompliment mødte Vejle, hvor German Onugkha flere gange drev gæk med ham og blandt andet også scorede. 

Men det billede er skævvredet, når man ser på, hvordan Diks ellers har gjort det. Det er ikke for sjov, at han fremhæves til at have en nøglerolle, når Rasmus Højlund og resten af Manchester United-holdet skal pakkes ned onsdag aften i Champions League-braget. 

Neestrup har ikke sendt ham i styrkelokalet
Diks er efterhånden selvskrevet i FCK-opstillingen, og han har kun misset to kampe i hele sæsonen på grund af skader. Det kan han ikke klage over, selv om han både skal vænne sig til at spille flere kampe, men også en ny position. 

– Jeg tror, at alle fodboldspiller ønsker det. Jeg var nødt til lige at tage mig af nogle ting på grund af belastningen, for jeg har ikke prøvet det her så mange gange i min karriere, men du lærer noget nyt og forsøger at komme dig så hurtigt som muligt.

Han indrømmer, at det er lidt anderledes at spille i midten end ude i siden. Derude er det mere intenst, hvorimod han i midten skal være mere oppe på dupperne rent mentalt. 

Det er dog ikke sådan, at cheftræner Jacob Neestrup har bedt ham om at hoppe en tur i styrkelokalet for at bygge flere muskler på kroppen, nu hvor han befinder sig et sted på banen, hvor han skal tage mere fra.

– Nej! lyder det først med et grin fra Diks, som efterfølgende gør sit svar færdigt.

– Jeg har vist, at jeg er aggressiv i duellerne, også selv om jeg ikke er en af de største midtstoppere. Jeg er ikke den typiske centrale forsvarsspiller, så jeg forsøger at vise mine kvaliteter på bedst mulig måde.

Det gør han blandt andet med sit blændende fremadrettede spil på bolden, som også Jacob Neestrup flere gange har rost ham for.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Joakim Mæhle åbner op

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

En historisk katastrofe for Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tottenham præsenterer ny træner

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK