Hvor mange ville takke nej til at blive professionel fodboldspiller?
Ikke ret mange!
For Hvidovre IF's topscorer Tobias Thomsen er det dog ikke bare så ligetil at hoppe på det fuldtidstog, der snart drøner derudaf i Hvidovre. Den 31-årige topscorer arbejder ved siden af fodbolden som Key Account Manager, og det job kombineret med at være Superliga-spiller på deltid i Hvidovre har været perfekt for Thomsen. Men nu vil Superligaens bundprop have spillere, der lever af fodbolden.
Netop det dilemma har Tobias Thomsen løftet sløret for i Viaplay-dokumentaren "Outsiderne", hvor det fremgik, at han overvejede at stoppe karrieren, fordi fodbolden ikke var forenelig med jobbet ved siden af.
Over for Tipsbladet slår angriberen imidlertid fast, at det ikke er sådan, situation skal tolkes.
– Det kom til at lyde, som om jeg ville tage et skridt ned, og det er bestemt ikke min tanke. Nu har jeg prøvet kræfter med Superligaen, og jeg har bevist over for mig selv, at jeg faktisk godt kan score mål på det højeste niveau i Danmark, siger Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er jo super fint, at en klub som Hvidovre er nået så langt som til et fuldtidssetup. Da jeg kom til klubben, var det slet ikke på tale – vi var vel knap 15 mand til træning. Så jeg er stolt over at Hvidovre har taget så stort et skridt.
Han fastslår imidlertid, at fuldtidssetuppet rejser nogle problematikker for ham og familien.
– En klub som Hvidovre kan ikke give mig det, der skal til rent økonomisk for, at jeg bare siger mit job op og går all in med Hvidovre. Jeg har et sindssygt dejligt job ved siden af fodbolden, og Hvidovre har aldrig mulighed for at kompensere mig for det, jeg taber ved at gå fuldtid med fodbold. Derfor er det vigtigt for mig at sige, at min verden ikke bare stopper, fordi min klub går fuldtid. Jeg gerne spille fuldtid, men det skal være en pakke, der er attraktiv for mig.
– Havde jeg været 25 år og single, havde jeg jo bare kastet mig ud i det uden at blinke. Men jeg har en familie og regninger, der skal betales. Jeg har et ansvar, jeg er nødt til at se i øjnene, men fodbold brænder i mit hjerte, og derfor vil jeg gerne tage det så langt, jeg kan.
Hvidovre IF går for alvor fuldtid fra sommer, men tager allerede de indledende skridt fra den kommende halvsæson, hvor der indføres træningspas klokken 11 og 14.30. Hidtil har fyraftensprofferne først trænet sidst på eftermiddagen, så alle spillerne kunne nå hjem fra job.
I det nye setup vil Tobias Thomsen ikke kunne deltage i træningen klokken 11.
– Det har jeg det sindssygt stramt med. Jeg har det dårligt over, at jeg ikke kan træne lige så meget som de andre. Jeg kommer til at gøre det bedste, jeg kan hver dag, men jeg ved ikke, hvad de andre spillere og trænere tænker om, at jeg ikke er med på banen lige så ofte, lyder det fra Tobias Thomsen.
Regner med Hvidovre-exit til sommer
Tobias Thomsens kontrakt med Hvidovre IF udløber i sommeren 2025, men topscoreren har svært ved at forestille sig, at han også er Hvidovre-spiller efter sommerferien.
– Det ser ud til, at jeg er færdig i Hvidovre til sommer. Man skal aldrig sige aldrig, men det er sådan, det ser ud nu. Jeg har også taget min tørn i Hvidovre og har været med til at tage klubben til et stadie, jeg er stolt af, siger han og fortsætter:
– Måske er der en anden Superliga-klub, der kan se en idé i at tage mig ind. Der er formentlig også klubber i den næstbedste række, der kunne bruge én som mig.
En potentiel ny arbejdsgiver skal kunne tilbyde Tobias Thomsen en fuldtidsløn, han kan leve godt af, så han ikke behøver arbejde ved siden af.
– Det er min store drøm. Jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet, så det er vigtigt at slå fast, at det på ingen måde er min hensigt at stoppe karrieren til sommer.
Derfor vil han også hellere have et par år som velbetalt fodboldspiller, end at satse benhårdt på karrieren uden for fodbolden. Det er selv om, at 31-årige Tobias Thomsen ikke har mange år tilbage i sig på højeste plan.
– Det er jo der, den egoistiske teenager kommer op i mig. Så længe jeg kan få det til at fungere, skylder jeg mig selv at tage den chance, det er at gå fuldtid på fodbolden. Jeg føler mig også sikker på, at jeg kan komme tilbage på arbejdsmarkedet og bidrage på den anden side, slutter Tobias Thomsen.
Angriberen scorede fem kasser for Hvidovre IF i efteråret – et enkelt var i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL