Hvor mange ville takke nej til at blive professionel fodboldspiller?
Ikke ret mange!
For Hvidovre IF's topscorer Tobias Thomsen er det dog ikke bare så ligetil at hoppe på det fuldtidstog, der snart drøner derudaf i Hvidovre. Den 31-årige topscorer arbejder ved siden af fodbolden som Key Account Manager, og det job kombineret med at være Superliga-spiller på deltid i Hvidovre har været perfekt for Thomsen. Men nu vil Superligaens bundprop have spillere, der lever af fodbolden.
Netop det dilemma har Tobias Thomsen løftet sløret for i Viaplay-dokumentaren "Outsiderne", hvor det fremgik, at han overvejede at stoppe karrieren, fordi fodbolden ikke var forenelig med jobbet ved siden af.
Over for Tipsbladet slår angriberen imidlertid fast, at det ikke er sådan, situation skal tolkes.
– Det kom til at lyde, som om jeg ville tage et skridt ned, og det er bestemt ikke min tanke. Nu har jeg prøvet kræfter med Superligaen, og jeg har bevist over for mig selv, at jeg faktisk godt kan score mål på det højeste niveau i Danmark, siger Thomsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er jo super fint, at en klub som Hvidovre er nået så langt som til et fuldtidssetup. Da jeg kom til klubben, var det slet ikke på tale – vi var vel knap 15 mand til træning. Så jeg er stolt over at Hvidovre har taget så stort et skridt.
Han fastslår imidlertid, at fuldtidssetuppet rejser nogle problematikker for ham og familien.
– En klub som Hvidovre kan ikke give mig det, der skal til rent økonomisk for, at jeg bare siger mit job op og går all in med Hvidovre. Jeg har et sindssygt dejligt job ved siden af fodbolden, og Hvidovre har aldrig mulighed for at kompensere mig for det, jeg taber ved at gå fuldtid med fodbold. Derfor er det vigtigt for mig at sige, at min verden ikke bare stopper, fordi min klub går fuldtid. Jeg gerne spille fuldtid, men det skal være en pakke, der er attraktiv for mig.
– Havde jeg været 25 år og single, havde jeg jo bare kastet mig ud i det uden at blinke. Men jeg har en familie og regninger, der skal betales. Jeg har et ansvar, jeg er nødt til at se i øjnene, men fodbold brænder i mit hjerte, og derfor vil jeg gerne tage det så langt, jeg kan.
Hvidovre IF går for alvor fuldtid fra sommer, men tager allerede de indledende skridt fra den kommende halvsæson, hvor der indføres træningspas klokken 11 og 14.30. Hidtil har fyraftensprofferne først trænet sidst på eftermiddagen, så alle spillerne kunne nå hjem fra job.
I det nye setup vil Tobias Thomsen ikke kunne deltage i træningen klokken 11.
– Det har jeg det sindssygt stramt med. Jeg har det dårligt over, at jeg ikke kan træne lige så meget som de andre. Jeg kommer til at gøre det bedste, jeg kan hver dag, men jeg ved ikke, hvad de andre spillere og trænere tænker om, at jeg ikke er med på banen lige så ofte, lyder det fra Tobias Thomsen.
Regner med Hvidovre-exit til sommer
Tobias Thomsens kontrakt med Hvidovre IF udløber i sommeren 2025, men topscoreren har svært ved at forestille sig, at han også er Hvidovre-spiller efter sommerferien.
– Det ser ud til, at jeg er færdig i Hvidovre til sommer. Man skal aldrig sige aldrig, men det er sådan, det ser ud nu. Jeg har også taget min tørn i Hvidovre og har været med til at tage klubben til et stadie, jeg er stolt af, siger han og fortsætter:
– Måske er der en anden Superliga-klub, der kan se en idé i at tage mig ind. Der er formentlig også klubber i den næstbedste række, der kunne bruge én som mig.
En potentiel ny arbejdsgiver skal kunne tilbyde Tobias Thomsen en fuldtidsløn, han kan leve godt af, så han ikke behøver arbejde ved siden af.
– Det er min store drøm. Jeg ville lyve, hvis jeg påstod andet, så det er vigtigt at slå fast, at det på ingen måde er min hensigt at stoppe karrieren til sommer.
Derfor vil han også hellere have et par år som velbetalt fodboldspiller, end at satse benhårdt på karrieren uden for fodbolden. Det er selv om, at 31-årige Tobias Thomsen ikke har mange år tilbage i sig på højeste plan.
– Det er jo der, den egoistiske teenager kommer op i mig. Så længe jeg kan få det til at fungere, skylder jeg mig selv at tage den chance, det er at gå fuldtid på fodbolden. Jeg føler mig også sikker på, at jeg kan komme tilbage på arbejdsmarkedet og bidrage på den anden side, slutter Tobias Thomsen.
Angriberen scorede fem kasser for Hvidovre IF i efteråret – et enkelt var i pokalturneringen.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
Her kan du se Danmark mod Belarus
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG