Diouf leder efter FCK-rolle

Den dyre senegaleser har ikke været i startopstillingen i en måned, men på træningsbanen er han aktiv og fokus har senest været på rollen som angriber



Da FC København i juli købte senegaleseren Pape Pate Diouf af Molde for et beløb, der efter sigende lå omkring de 18 millioner kroner, var det med store forventninger til den målfarlige offensivspiller. Men de forventninger er foreløbig ikke blevet indfriet.

Efter syv kampe fra start på stribe er Diouf gledet fra banen til bænken, og i søndagens kamp var han slet ikke i truppen. Men han er selvfølgelig med på træningsbanen, og her har det ved både fredagens og mandagens træning tydet på, at man forsøger at køre ham ind som angriber, selv om han blev købt som venstre kant i Moldes 4-3-3 system i en rolle, der ikke uden videre har ladet sig oversætte til FCK’s system.

Så når der øves opspil og indlæg, er det Johan Absalonsen og Bryan Oviedo, der slår boldene ind fra venstre, mens angriberne har været Cesar Santin (fredag), Morten Nordstrand (mandag), Kenneth Zohore og altså Pape Pate Diouf.

– Han er jo en ny spiller, som vi kigger på i forhold til at finde de bedste muligheder for ham, for vi spiller anderledes, end han gjorde i Molde. Så lige nu er det som angriber, siger cheftræner Roland Nilsson.

Det gør nu ikke vejen til spilletid umiddelbart kortere for Diouf, der i hvert fald har landsmanden Dame N’Doye, Cesar Santin og Morten Nordstrand foran sig i kampen om de to pladser, mens Thomas Delaney og Johan Absalonsen har spillet på venstrekanten i de seneste kampe.

Der er kæmpe konkurrence i hele holdet, for vi har mange gode spillere, så der er ikke andet at gøre end at arbejde hårdt og gøre sit bedste, for der sker altid ting i et hold, siger Roland Nilsson til tipsbladet.dk.

Næste opgave for FCK bliver onsdagens pokalkamp mod FC Vestsjælland, og med Brøndby (lørdag) og Standard Liege (torsdag) som kommende modstandere i et hektisk udebaneprogram kan det være, at Diouf allerede onsdag igen får nogle kampminutter i benene.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Det var en af de værste dage

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade