Da FC København i juli købte senegaleseren Pape Pate Diouf af Molde for et beløb, der efter sigende lå omkring de 18 millioner kroner, var det med store forventninger til den målfarlige offensivspiller. Men de forventninger er foreløbig ikke blevet indfriet.
Efter syv kampe fra start på stribe er Diouf gledet fra banen til bænken, og i søndagens kamp var han slet ikke i truppen. Men han er selvfølgelig med på træningsbanen, og her har det ved både fredagens og mandagens træning tydet på, at man forsøger at køre ham ind som angriber, selv om han blev købt som venstre kant i Moldes 4-3-3 system i en rolle, der ikke uden videre har ladet sig oversætte til FCK’s system.
Så når der øves opspil og indlæg, er det Johan Absalonsen og Bryan Oviedo, der slår boldene ind fra venstre, mens angriberne har været Cesar Santin (fredag), Morten Nordstrand (mandag), Kenneth Zohore og altså Pape Pate Diouf.
– Han er jo en ny spiller, som vi kigger på i forhold til at finde de bedste muligheder for ham, for vi spiller anderledes, end han gjorde i Molde. Så lige nu er det som angriber, siger cheftræner Roland Nilsson.
Det gør nu ikke vejen til spilletid umiddelbart kortere for Diouf, der i hvert fald har landsmanden Dame N’Doye, Cesar Santin og Morten Nordstrand foran sig i kampen om de to pladser, mens Thomas Delaney og Johan Absalonsen har spillet på venstrekanten i de seneste kampe.
– Der er kæmpe konkurrence i hele holdet, for vi har mange gode spillere, så der er ikke andet at gøre end at arbejde hårdt og gøre sit bedste, for der sker altid ting i et hold, siger Roland Nilsson til tipsbladet.dk.
Næste opgave for FCK bliver onsdagens pokalkamp mod FC Vestsjælland, og med Brøndby (lørdag) og Standard Liege (torsdag) som kommende modstandere i et hektisk udebaneprogram kan det være, at Diouf allerede onsdag igen får nogle kampminutter i benene.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE