Da FC København i juli købte senegaleseren Pape Pate Diouf af Molde for et beløb, der efter sigende lå omkring de 18 millioner kroner, var det med store forventninger til den målfarlige offensivspiller. Men de forventninger er foreløbig ikke blevet indfriet.
Efter syv kampe fra start på stribe er Diouf gledet fra banen til bænken, og i søndagens kamp var han slet ikke i truppen. Men han er selvfølgelig med på træningsbanen, og her har det ved både fredagens og mandagens træning tydet på, at man forsøger at køre ham ind som angriber, selv om han blev købt som venstre kant i Moldes 4-3-3 system i en rolle, der ikke uden videre har ladet sig oversætte til FCK’s system.
Så når der øves opspil og indlæg, er det Johan Absalonsen og Bryan Oviedo, der slår boldene ind fra venstre, mens angriberne har været Cesar Santin (fredag), Morten Nordstrand (mandag), Kenneth Zohore og altså Pape Pate Diouf.
– Han er jo en ny spiller, som vi kigger på i forhold til at finde de bedste muligheder for ham, for vi spiller anderledes, end han gjorde i Molde. Så lige nu er det som angriber, siger cheftræner Roland Nilsson.
Det gør nu ikke vejen til spilletid umiddelbart kortere for Diouf, der i hvert fald har landsmanden Dame N’Doye, Cesar Santin og Morten Nordstrand foran sig i kampen om de to pladser, mens Thomas Delaney og Johan Absalonsen har spillet på venstrekanten i de seneste kampe.
– Der er kæmpe konkurrence i hele holdet, for vi har mange gode spillere, så der er ikke andet at gøre end at arbejde hårdt og gøre sit bedste, for der sker altid ting i et hold, siger Roland Nilsson til tipsbladet.dk.
Næste opgave for FCK bliver onsdagens pokalkamp mod FC Vestsjælland, og med Brøndby (lørdag) og Standard Liege (torsdag) som kommende modstandere i et hektisk udebaneprogram kan det være, at Diouf allerede onsdag igen får nogle kampminutter i benene.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL