Diouf leder efter FCK-rolle

Den dyre senegaleser har ikke været i startopstillingen i en måned, men på træningsbanen er han aktiv og fokus har senest været på rollen som angriber



Da FC København i juli købte senegaleseren Pape Pate Diouf af Molde for et beløb, der efter sigende lå omkring de 18 millioner kroner, var det med store forventninger til den målfarlige offensivspiller. Men de forventninger er foreløbig ikke blevet indfriet.

Efter syv kampe fra start på stribe er Diouf gledet fra banen til bænken, og i søndagens kamp var han slet ikke i truppen. Men han er selvfølgelig med på træningsbanen, og her har det ved både fredagens og mandagens træning tydet på, at man forsøger at køre ham ind som angriber, selv om han blev købt som venstre kant i Moldes 4-3-3 system i en rolle, der ikke uden videre har ladet sig oversætte til FCK’s system.

Så når der øves opspil og indlæg, er det Johan Absalonsen og Bryan Oviedo, der slår boldene ind fra venstre, mens angriberne har været Cesar Santin (fredag), Morten Nordstrand (mandag), Kenneth Zohore og altså Pape Pate Diouf.

– Han er jo en ny spiller, som vi kigger på i forhold til at finde de bedste muligheder for ham, for vi spiller anderledes, end han gjorde i Molde. Så lige nu er det som angriber, siger cheftræner Roland Nilsson.

Det gør nu ikke vejen til spilletid umiddelbart kortere for Diouf, der i hvert fald har landsmanden Dame N’Doye, Cesar Santin og Morten Nordstrand foran sig i kampen om de to pladser, mens Thomas Delaney og Johan Absalonsen har spillet på venstrekanten i de seneste kampe.

Der er kæmpe konkurrence i hele holdet, for vi har mange gode spillere, så der er ikke andet at gøre end at arbejde hårdt og gøre sit bedste, for der sker altid ting i et hold, siger Roland Nilsson til tipsbladet.dk.

Næste opgave for FCK bliver onsdagens pokalkamp mod FC Vestsjælland, og med Brøndby (lørdag) og Standard Liege (torsdag) som kommende modstandere i et hektisk udebaneprogram kan det være, at Diouf allerede onsdag igen får nogle kampminutter i benene.





Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uventet skifte?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

De vil have Rashford

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter tidligere AGF’er

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Vender tilbage til skærmen

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby