Diouf leder efter FCK-rolle

Den dyre senegaleser har ikke været i startopstillingen i en måned, men på træningsbanen er han aktiv og fokus har senest været på rollen som angriber



Da FC København i juli købte senegaleseren Pape Pate Diouf af Molde for et beløb, der efter sigende lå omkring de 18 millioner kroner, var det med store forventninger til den målfarlige offensivspiller. Men de forventninger er foreløbig ikke blevet indfriet.

Efter syv kampe fra start på stribe er Diouf gledet fra banen til bænken, og i søndagens kamp var han slet ikke i truppen. Men han er selvfølgelig med på træningsbanen, og her har det ved både fredagens og mandagens træning tydet på, at man forsøger at køre ham ind som angriber, selv om han blev købt som venstre kant i Moldes 4-3-3 system i en rolle, der ikke uden videre har ladet sig oversætte til FCK’s system.

Så når der øves opspil og indlæg, er det Johan Absalonsen og Bryan Oviedo, der slår boldene ind fra venstre, mens angriberne har været Cesar Santin (fredag), Morten Nordstrand (mandag), Kenneth Zohore og altså Pape Pate Diouf.

– Han er jo en ny spiller, som vi kigger på i forhold til at finde de bedste muligheder for ham, for vi spiller anderledes, end han gjorde i Molde. Så lige nu er det som angriber, siger cheftræner Roland Nilsson.

Det gør nu ikke vejen til spilletid umiddelbart kortere for Diouf, der i hvert fald har landsmanden Dame N’Doye, Cesar Santin og Morten Nordstrand foran sig i kampen om de to pladser, mens Thomas Delaney og Johan Absalonsen har spillet på venstrekanten i de seneste kampe.

Der er kæmpe konkurrence i hele holdet, for vi har mange gode spillere, så der er ikke andet at gøre end at arbejde hårdt og gøre sit bedste, for der sker altid ting i et hold, siger Roland Nilsson til tipsbladet.dk.

Næste opgave for FCK bliver onsdagens pokalkamp mod FC Vestsjælland, og med Brøndby (lørdag) og Standard Liege (torsdag) som kommende modstandere i et hektisk udebaneprogram kan det være, at Diouf allerede onsdag igen får nogle kampminutter i benene.





Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’


AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

To trænere færdige i Superliga-klub

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FC København-stjerne frifundet

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp