DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 28. APRIL 2023.
En række danske trænere er i øjeblikket cheftrænere i udlandet, mens andre er assistenttrænere som Lars Friis i Sparta Prag og Claus Nørgaard i Brentford.
I denne uges udgave af Tipsbladet taler vi med en række danske trænere i udlandet og ser nærmere på, hvorfor de danske trænere er attraktive og kommer afsted til udlandet i højere grad end tidligere.
Og forsyningslinjerne fra de bedste danske fodboldrækker og landsholdene ser også gode ud med en række lovende og interessante trænere på vej.
Her har vi set nærmere på en håndfuld trænere, der på et tidspunkt kan skifte Superligaen eller 1. Division ud med jobs i udlandet.
Jacob Neestrup
8. marts 1988
Spillerkarriere: FCK, Stavanger, FH Hafnarfjördur, Fremad Amager
Trænerkarriere: FCK ungdom, Viborg FF, FC København
Det mangler før udlandet: Succes i et europæisk gruppespil, et par danske mesterskaber
Han er nærmest lige begyndt i FC København, men det ser godt nok lovende ud for Neestrup, der var højt skattet internt før forfremmelsen men heller ikke havde andet end et relativt kort, omend succesrigt, ophold i Viborg FF som cheftræner.
Neestrup, der fik karrieren på FC Københavns midtbane ødelagt af skader, før den for alvor kom i gang, ser indtil videre ud til at have en sikker hånd taktisk, og der er ingen usikkerhed eller uklarhed at spore i mandskabsbehandlingen og håndteringen af den store opmærksomhed, det giver at være et lands største klub, en opmærksomhed der på mange måder overgår, hvad man møder i en midter- eller bundklub i en af Europas største ligaer.
Jacob Neestrup skal stadig have FC København til at lykkes, før udlandet overhovedet kommer på tale, men så er det heller ikke noget, der tager 10-20 år, bare se Ståle Solbakkens acceleration fra ansættelsen 1. januar 2006 til at kunne vælge og vrage fremme i 2010 og 2011.

Johannes Hoff Thorup
19. februar 1989
Trænerkarriere: AB ungdom, FCN ungdom, FCN (assistent), FCN
Det mangler før udlandet: Succes i Superligaen i nogle sæsoner, flere store spillersalg med hans navn på cheftrænerposten.
Hvis Neestrup er grøn, er Johannes Hoff Thorup nærmest ubeskrevet uden for FC Nordsjælland og blandt dem, der arbejder i professionel fodbold i Danmark.
Men i FC Nordsjællands velsmurte maskine med mange lovende ledere stak Johannes Hoff Thorup klart ud, da Flemming Pedersen og klubben sammen begyndte at gå i retning af, at Pedersen skulle have lov til ikke længere at være cheftræner, noget der har været linet op nærmest siden han overtog jobbet i 2019.
Ligesom FC Nordsjælland har succes med at uddanne og sælge unge fodboldspillere meget dyrt, skal der ikke megen fantasi til at se for sig, at den unge cheftræner bliver attraktiv i et udland, der har øje for FC Nordsjællands model og succes.

Jens Berthel Askou
19. august 1982
Spillerkarriere: FCM (ungdom), Silkeborg IF, Holstebro, Kasimpasa, Norwich, Millwall, VB Kolding, Esbjerg, Skive, Thisted
Trænerkarriere: Skive (assistent), Thisted (assist), Vendsyssel FF (assistent), Vendsyssel FF, HB Tórshavn, AC Horsens
Det mangler før udlandet: Nok et stop i en større dansk klub end AC Horsens eller et skifte til en lidt mindre liga i udlandet
Igen er der ikke tale om den mest kendte træner blandt fansene i Danmark, men Askou har et godt ry i branchen og har været en tur i udlandet på Færøerne. Det er ikke store rammer, men det tæller for at have prøvet at være væk fra det danske smørrebrød før, selvom Færøerne unægtelig er meget lig Danmark. Askou har Bjarne Goldbæk som agent, og med dennes fine kontakter i Tyskland er Askou over tid en træner at holde øje med.
Daniel Agger
12. december 1984
Spillerkarriere: Brøndby IF, Liverpool, Brøndby IF (75 A-landskampe)
Trænerkarriere: HB Køge
Det mangler før udlandet: Lidt frækt sagt at Agger siger ja til et tilbud.
Det går ikke vildt godt for HB Køge, men det kan dårligt bebrejdes Daniel Agger, der i stedet for et spillerbudget i Superliga-klassen kan se en række konkurrenter overgå HB Køge finansielt i 1. Division.
HB Køge gav perfekt mening med Per Rud og en bekvem afstand fra hjemmet, men hvis dagen kommer, hvor Daniel Agger har lyst til at være træner i England eller i Spanien, hvor han og familien også har en tilknytning, kunne det meget vel tænkes at være muligt.
En tidligere spiller på så højt niveau vil have muligheden, hvis han vil have den – om Agger så vil er nok nærmere det afgørende spørgsmål.
Christian Lønstrup
4. april 1971
Spillerkarriere: KB, B1903, FC København, Cagliari, FC København, AB
Trænerkarriere: AB (assistent), Elite 3000 (assistent), FC Helsingør, FC Roskilde, Hillerød
Det mangler før udlandet: Nok en tur i Superligaen.
Der er et stykke vej fra at træne et oprykkerhold i 1. Division i meget ydmyge rammer til at blive træner i udlandet, men Lønstrup kunne være et godt bud, hvis får sig vist frem i Superligaen. Christian Lønstrup er blevet sat i forbindelse med Superliga-jobs adskillige gange, og det virker sandsynligt, at han skal forbi Superligaen, før en tur til udlandet bliver aktuel.
Der er stor respekt om Lønstrups arbejde i mindre klubber med små budgetter i divisionerne, uanset at Lønstrups exit fra Roskilde var noget dramatisk.
I Hillerød tryller Lønstrup om muligt for endnu færre midler end tidligere, og på et tidspunkt må en større chance byde sig.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT