Disse tre steder vil Brøndby forstærke sig

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Brøndby.



Vinterens tilgange
Gavin Beavers (Real Salt Lake) 

Vinterens afgange  
Ohi Omoijuanfo (CC Yatai) 
Bertram Kvist (kontrakt ophævet) 
Kevin Mensah (kontraktudløb) 

Kommende kontraktudløb  
Mileta Rajovic (udløb af lejeaftale) 
Sean Klaiber (juni 2025) 
Daniel Wass (juni 2025) 
Josip Radosevic (juni 2025) 
Kevin Tshiembe (juni 2025)  
Ludwig Vraa-Jensen (juni 2025) 
Thomas Mikkelsen (juni 2025) 

Her skal der sælges  
Det kan blive en heftig transferuge for Brøndby. Klubben har allerede meldt ud, at Ludwig Vraa-Jensen og Carl Björk leder efter nye klubber, mens Josip Radosevic er tæt på at skifte til kroatiske NK Istra, som Tipsbladet kunne fortælle.  

Men en anden afgang kan virkelig sætte gang i tingene på Vestegnen.  

Mathias Kvistgaarden er det helt store spørgsmål i Brøndby, for ender den eftertragtede angriber med at blive solgt, får man for alvor travlt. Celtic er igen ude efter den 22-angriber, men skotterne skal hoste op med en stor pose penge, hvis et skifte skal blive aktuelt, for Brøndby vil gå langt for at beholde ham.  

En spiller som Kevin Tshiembe kan potentielt også blive sendt afsted i dette transfervindue. Midtstopperen er langt tilbage i køen for spilletid og med kontraktudløb til sommer, ville det give fin mening at skyde ham afsted her til vinter.  

Her skal der købes 
Ifølge Tipsbladets oplsyninger er der tre ting, som Brøndby IF holder øje med i slutningen af transfervinduet: En venstre back, en central midtbanespiller og en angriber. 

Venstrebacken siger sig selv. Clement Bischoff ses som offensivspiller i de blågules nye system, mens Marko Divkovic har døjet med fysikken, hvilket efterlader unge Lukas Larsen som eneste backup til pladsen. Frederik Birk har også bekræftet, at Brøndby leder efter en til pladsen, og Mats Köhlert fra sc Heerenveen har været nævnt som et emne, omend et vinterskifte ikke ligger i kortene for ham. 

Så er der den centrale midtbane, som meget vel kan forstærkes, da Josip Radosevic er på vej videre, mens Stijn Spierings endnu ikke har vist sig som en bragende succes på Vestegnen. Derudover er Daniel Wass ikke en vårhare længere, og han skal på sigt afløses. 

Angriberpladsen er også en, som Benjamin Schmedes og co. er opmærksomme på. Mathias Kvistgaarden er som nævnt formentlig kun i Brøndby på lånt tid og skifter før eller siden, mens Mileta Rajovics lejeaftale udløber til sommer. Så hvis noget spændende dukker op, er Brøndby klar til at slå til. 

Nøglepersoner 
Benjamin Schmedes, fodbolddirektør 
Jan Bech Andersen, bestyrelsesformand 
Scott McLachlan, næstformand i bestyrelsen 
Ole Palmå, administrerende direktør 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold