Disse tre steder vil Brøndby forstærke sig

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Brøndby.



Vinterens tilgange
Gavin Beavers (Real Salt Lake) 

Vinterens afgange  
Ohi Omoijuanfo (CC Yatai) 
Bertram Kvist (kontrakt ophævet) 
Kevin Mensah (kontraktudløb) 

Kommende kontraktudløb  
Mileta Rajovic (udløb af lejeaftale) 
Sean Klaiber (juni 2025) 
Daniel Wass (juni 2025) 
Josip Radosevic (juni 2025) 
Kevin Tshiembe (juni 2025)  
Ludwig Vraa-Jensen (juni 2025) 
Thomas Mikkelsen (juni 2025) 

Her skal der sælges  
Det kan blive en heftig transferuge for Brøndby. Klubben har allerede meldt ud, at Ludwig Vraa-Jensen og Carl Björk leder efter nye klubber, mens Josip Radosevic er tæt på at skifte til kroatiske NK Istra, som Tipsbladet kunne fortælle.  

Men en anden afgang kan virkelig sætte gang i tingene på Vestegnen.  

Mathias Kvistgaarden er det helt store spørgsmål i Brøndby, for ender den eftertragtede angriber med at blive solgt, får man for alvor travlt. Celtic er igen ude efter den 22-angriber, men skotterne skal hoste op med en stor pose penge, hvis et skifte skal blive aktuelt, for Brøndby vil gå langt for at beholde ham.  

En spiller som Kevin Tshiembe kan potentielt også blive sendt afsted i dette transfervindue. Midtstopperen er langt tilbage i køen for spilletid og med kontraktudløb til sommer, ville det give fin mening at skyde ham afsted her til vinter.  

Her skal der købes 
Ifølge Tipsbladets oplsyninger er der tre ting, som Brøndby IF holder øje med i slutningen af transfervinduet: En venstre back, en central midtbanespiller og en angriber. 

Venstrebacken siger sig selv. Clement Bischoff ses som offensivspiller i de blågules nye system, mens Marko Divkovic har døjet med fysikken, hvilket efterlader unge Lukas Larsen som eneste backup til pladsen. Frederik Birk har også bekræftet, at Brøndby leder efter en til pladsen, og Mats Köhlert fra sc Heerenveen har været nævnt som et emne, omend et vinterskifte ikke ligger i kortene for ham. 

Så er der den centrale midtbane, som meget vel kan forstærkes, da Josip Radosevic er på vej videre, mens Stijn Spierings endnu ikke har vist sig som en bragende succes på Vestegnen. Derudover er Daniel Wass ikke en vårhare længere, og han skal på sigt afløses. 

Angriberpladsen er også en, som Benjamin Schmedes og co. er opmærksomme på. Mathias Kvistgaarden er som nævnt formentlig kun i Brøndby på lånt tid og skifter før eller siden, mens Mileta Rajovics lejeaftale udløber til sommer. Så hvis noget spændende dukker op, er Brøndby klar til at slå til. 

Nøglepersoner 
Benjamin Schmedes, fodbolddirektør 
Jan Bech Andersen, bestyrelsesformand 
Scott McLachlan, næstformand i bestyrelsen 
Ole Palmå, administrerende direktør 





Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’




LIVE

TransferLIVE: FCM afviser bud på kæmpestjerne

FC København i intense transferforhandlinger

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

FCM-flop i chokskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Åbner for flere Brøndby-salg