Disse tre steder vil Brøndby forstærke sig

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Brøndby.



Vinterens tilgange
Gavin Beavers (Real Salt Lake) 

Vinterens afgange  
Ohi Omoijuanfo (CC Yatai) 
Bertram Kvist (kontrakt ophævet) 
Kevin Mensah (kontraktudløb) 

Kommende kontraktudløb  
Mileta Rajovic (udløb af lejeaftale) 
Sean Klaiber (juni 2025) 
Daniel Wass (juni 2025) 
Josip Radosevic (juni 2025) 
Kevin Tshiembe (juni 2025)  
Ludwig Vraa-Jensen (juni 2025) 
Thomas Mikkelsen (juni 2025) 

Her skal der sælges  
Det kan blive en heftig transferuge for Brøndby. Klubben har allerede meldt ud, at Ludwig Vraa-Jensen og Carl Björk leder efter nye klubber, mens Josip Radosevic er tæt på at skifte til kroatiske NK Istra, som Tipsbladet kunne fortælle.  

Men en anden afgang kan virkelig sætte gang i tingene på Vestegnen.  

Mathias Kvistgaarden er det helt store spørgsmål i Brøndby, for ender den eftertragtede angriber med at blive solgt, får man for alvor travlt. Celtic er igen ude efter den 22-angriber, men skotterne skal hoste op med en stor pose penge, hvis et skifte skal blive aktuelt, for Brøndby vil gå langt for at beholde ham.  

En spiller som Kevin Tshiembe kan potentielt også blive sendt afsted i dette transfervindue. Midtstopperen er langt tilbage i køen for spilletid og med kontraktudløb til sommer, ville det give fin mening at skyde ham afsted her til vinter.  

Her skal der købes 
Ifølge Tipsbladets oplsyninger er der tre ting, som Brøndby IF holder øje med i slutningen af transfervinduet: En venstre back, en central midtbanespiller og en angriber. 

Venstrebacken siger sig selv. Clement Bischoff ses som offensivspiller i de blågules nye system, mens Marko Divkovic har døjet med fysikken, hvilket efterlader unge Lukas Larsen som eneste backup til pladsen. Frederik Birk har også bekræftet, at Brøndby leder efter en til pladsen, og Mats Köhlert fra sc Heerenveen har været nævnt som et emne, omend et vinterskifte ikke ligger i kortene for ham. 

Så er der den centrale midtbane, som meget vel kan forstærkes, da Josip Radosevic er på vej videre, mens Stijn Spierings endnu ikke har vist sig som en bragende succes på Vestegnen. Derudover er Daniel Wass ikke en vårhare længere, og han skal på sigt afløses. 

Angriberpladsen er også en, som Benjamin Schmedes og co. er opmærksomme på. Mathias Kvistgaarden er som nævnt formentlig kun i Brøndby på lånt tid og skifter før eller siden, mens Mileta Rajovics lejeaftale udløber til sommer. Så hvis noget spændende dukker op, er Brøndby klar til at slå til. 

Nøglepersoner 
Benjamin Schmedes, fodbolddirektør 
Jan Bech Andersen, bestyrelsesformand 
Scott McLachlan, næstformand i bestyrelsen 
Ole Palmå, administrerende direktør 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Arne Slot fyret af Liverpool

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!