Disse tre steder vil Brøndby forstærke sig

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Brøndby.



Vinterens tilgange
Gavin Beavers (Real Salt Lake) 

Vinterens afgange  
Ohi Omoijuanfo (CC Yatai) 
Bertram Kvist (kontrakt ophævet) 
Kevin Mensah (kontraktudløb) 

Kommende kontraktudløb  
Mileta Rajovic (udløb af lejeaftale) 
Sean Klaiber (juni 2025) 
Daniel Wass (juni 2025) 
Josip Radosevic (juni 2025) 
Kevin Tshiembe (juni 2025)  
Ludwig Vraa-Jensen (juni 2025) 
Thomas Mikkelsen (juni 2025) 

Her skal der sælges  
Det kan blive en heftig transferuge for Brøndby. Klubben har allerede meldt ud, at Ludwig Vraa-Jensen og Carl Björk leder efter nye klubber, mens Josip Radosevic er tæt på at skifte til kroatiske NK Istra, som Tipsbladet kunne fortælle.  

Men en anden afgang kan virkelig sætte gang i tingene på Vestegnen.  

Mathias Kvistgaarden er det helt store spørgsmål i Brøndby, for ender den eftertragtede angriber med at blive solgt, får man for alvor travlt. Celtic er igen ude efter den 22-angriber, men skotterne skal hoste op med en stor pose penge, hvis et skifte skal blive aktuelt, for Brøndby vil gå langt for at beholde ham.  

En spiller som Kevin Tshiembe kan potentielt også blive sendt afsted i dette transfervindue. Midtstopperen er langt tilbage i køen for spilletid og med kontraktudløb til sommer, ville det give fin mening at skyde ham afsted her til vinter.  

Her skal der købes 
Ifølge Tipsbladets oplsyninger er der tre ting, som Brøndby IF holder øje med i slutningen af transfervinduet: En venstre back, en central midtbanespiller og en angriber. 

Venstrebacken siger sig selv. Clement Bischoff ses som offensivspiller i de blågules nye system, mens Marko Divkovic har døjet med fysikken, hvilket efterlader unge Lukas Larsen som eneste backup til pladsen. Frederik Birk har også bekræftet, at Brøndby leder efter en til pladsen, og Mats Köhlert fra sc Heerenveen har været nævnt som et emne, omend et vinterskifte ikke ligger i kortene for ham. 

Så er der den centrale midtbane, som meget vel kan forstærkes, da Josip Radosevic er på vej videre, mens Stijn Spierings endnu ikke har vist sig som en bragende succes på Vestegnen. Derudover er Daniel Wass ikke en vårhare længere, og han skal på sigt afløses. 

Angriberpladsen er også en, som Benjamin Schmedes og co. er opmærksomme på. Mathias Kvistgaarden er som nævnt formentlig kun i Brøndby på lånt tid og skifter før eller siden, mens Mileta Rajovics lejeaftale udløber til sommer. Så hvis noget spændende dukker op, er Brøndby klar til at slå til. 

Nøglepersoner 
Benjamin Schmedes, fodbolddirektør 
Jan Bech Andersen, bestyrelsesformand 
Scott McLachlan, næstformand i bestyrelsen 
Ole Palmå, administrerende direktør 





Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til