Martin Lund.
Det er ikke et kendt navn i de brede fodboldkredse, men muligvis kan han snart tage skridtet op i Superligaen. OB meldes således interesseret i offensivspilleren, der i denne sæson har scoret 20 mål for Odense-klubben Næsby i 2. division.
Fyens Stiftstidende skriver således, at OB pønser på at skrive kontrakt med spilleren, der ikke er bundet af nogen aftale med Næsby, og derfor kan et klubskifte denne sommer komme på tale.
Martin Lund har ikke hørt fra OB endnu, men han finder snakken om den store fynske klub interessant.
– Jeg ved ikke så meget om det, for jeg har ikke hørt noget konkret endnu. Jeg har kun læst om det, og det er svært at forholde sig til. Men OB er en spændende klub, og jeg har jo spillet der i ungdomstiden, så det er interessant, siger Martin Lund til tipsbladet.dk.
Som ungdomsspiller var han i fire sæsoner hos OB, og han var blandt andet med til at vinde Danmarksmesterskabet for juniorer i 2007 sammen med blandt andre Rasmus Falk og Christian Eriksen. I OB blev han udviklet til den venstrekantsspiller, han er i dag, og han har kun gode minder fra klubben.
– Jeg har kun positive minder derfra. Jeg spillede der i slutningen af min ungdomstid og mit første seniorår, og jeg havde en god tid og spillede sammen med dygtige spillere. Jeg fik ikke mulighed for at tage det sidste skridt, og det er måske fair nok. Nu har jeg fået tre år i 2. division, hvor jeg har udviklet mig, så vi må se, hvad der sker, siger Martin Lund, der efter tiden i OB var forbi både HIK og Otterup, inden han sidste sommer skiftede til Næsby.
Her har han været en kæmpe succes med 20 mål i sæsonen hidtil, og nu føler han sig klar til et klubskifte. Martin Lund er således åben for et skifte til OB.
– Det vil selvfølgelig være interessant, hvis muligheden opstår. Det vil jeg helt sikkert overveje, hvis der er en plan med det. Hvis de kan se muligheder i det, kan jeg også se muligheder i det. Det vigtigste er, at jeg fortsætter min udvikling, siger Martin Lund, der endnu ikke har erfaring med Superligaen.
Den 22-årige offensivspiller er dog klar til at prøve kræfter med landets bedste række.
– Hvis man kan sige det på denne måde, så taler det lidt for sig selv, at jeg gerne vil tage et skridt videre, når jeg som kantspiller har scoret 20 mål i 2. division. Jeg vil først og fremmest gerne slutte godt af i Næsby, hvor vi skal sørge for at overleve på søndag. Men jeg vil gerne videre, og det ved Næsby også godt. Om det så kommer til at ske og hvor det bliver henne, må vi vente at se. Jeg håber på det, og jeg kan også godt fornemme, at der er noget i gang, men det betyder jo ikke, at det er sikkert det lykkes. Jeg har ikke hørt noget konkret fra OB, så jeg blev lidt overrasket, da jeg læste om det, siger han.
Skulle han forlade Næsby, er det ikke første gang, at den lille Odense-klub er med til at udvikle en Superliga-spiller. Sidste sommer skiftede den tidligere Næsby-angriber Anders K. Jacobsen således til AaB fra Fredercia, mens OB også før har været på rov i klubben, idet Jeppe Hansen blev hentet der sidste sommer.
Nu kan Martin Lund blive den næste.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
