Divkovic om klubskifte: Okay for BIF og for mig

Kroaten vil have mere spilletid, og det er fint for både ham og klubben, hvis han finder en klub, hvor det bliver tilfældet.



Brøndby skal have luftet ud i truppen, og en af de spillere, som kan have fundet sig en ny klub, når transfervinduet lukker, er Marko Divkovic. 

Kroaten, der kom til Vestegnen for to år siden fra Dunajska Streda, har aldrig rigtig formået at bide sig helt fast, selv om han trods alt har scoret fem gange og lagt op til fem scoringer i 46 førsteholdskampe. 

Om han bliver eller forlader Brøndby, må tiden vise. Det gør han klart over for Tipsbladet. 

– Jeg har en kontrakt her, så jeg ser ind i at blive her. Men der er et par uger tilbage af transfervinduet, så vi får at se, hvad der sker. Jeg vil gerne spille, for jeg spillede nærmest ikke i seks-syv måneder, og jeg har det ikke så godt, når jeg ikke spiller. Så vi får at se, hvad der er bedst for mig, og så tager vi en beslutning om det, siger han med en rolig stemme.

Han erkender, at han har talt med cheftræner Jesper Sørensen og fodboldchef Carsten V. Jensen om fremtidsplanerne, og her har han fået fripas til at finde noget nyt.

– Vi har talt, og hvis ikke jeg spiller og finder noget nyt, så er det okay for dem og for mig at finde en anden klub og så komme tilbage.

Dermed åbner han op for, at hvis han forlader Brøndby, så kan det meget vel være på en lejeaftale. 

Spilletid har Marko Divkovic fået en lille smule af i denne sæson. Han er blevet indskiftet i Brøndbys to seneste Superligakampe, og både her, men også i opstarten, er han blevet brugt på en lidt anden måde end tidligere, nemlig som venstre wingback. 

En position, som han har det helt fint med.

– Det er okay, jeg kan godt lide at spille ude i siden. Træneren fortalte mig, at han synes, jeg kan spille derude, og jeg synes, det er fint. Det er ikke for defensivt, tværtimod er det en ret offensiv position.

Marko Divkovic blev handlet som offensiv spiller, da Brøndby hentede ham for to år siden.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Monstrøs PL-transfer tæt på

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere