Djemba-Djemba kan skifte Superliga-klub

Eric Djemba-Djemba er færdig i OB senest til sommer. Men midtbanespilleren vil gerne blive i Danmark – i en anden Superliga-klub.



Kan man forestille sig Eric Djemba-Djemba i en anden danske klub end OB? Næppe. Men spørger man midtbanespillerens agent, er det en realistisk mulighed til sommer. Her udløber Djemba-Djembas kontrakt, og han kan derfor skifte til en hvilken som helst klub han lyster. Og overraskende nok står andre danske klubber højt på ønskeseddelen.

– Eric elsker Danmark, og han vil gerne fortsætte karrieren i en anden dansk klub. Det kræver selvfølgelig ikke en universitetsrad at regne ud, hvilke klubber han kunne være interesseret i. Der er to-tre stykker, fortæller OB-profilens agent, engelske Charles Collymore, til tipsbladet.dk.

Det er altså ikke ren utopi at forestille sig Eric Djemba-Djemba i FC Københavns hvide eller Brøndbys gule trøje. men pilen kan naturligvis også også pege andre veje. Måske endda allerede i dette transfervindue.

– Vi har stadig tre uger tilbage af janaur, og hvis en mulighed dukker op, vil jeg tale med Eric og OB, som ikke vil stå i vejen for et skifte allerede nu, bedyrer Charles Collymore, der regner med 50 procent chance for, at Djemba-Djemba forlader Odense i løbet af januar måned.

– Der har været forespørgsler fra mange forskellige klubber og lande, men vi vil være helt sikre på, at Eric får den rigtige kontrakt. Han er 30 år, så det er en meget vigtig kontrakt, slutter agenten.

Eric Djemba-Djemba har tidligere vakt interesse i Serie A, Premier League og Bundesligaen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub