Tilbage på sporet: FCM tættere på Europa-billet

FC Midtjylland tog søndag en vigtig sejr på 3-1 over AC Horsens grundlagt af to mål efter hjørnespark.



I jagten på syvendepladsen sikrede FC Midtjylland sig søndag tre vigtige point med en 3-1-sejr på hjemmebane over nedrykningstruede AC Horsens i Superligaens runde 29.

I store dele af kampen lagde FCM et tungt tryk på Horsens-defensiven med indlæg og hjørnespark i massevis, og to gange sikrede det også midtjyderne en scoring.

I den anden ende var der langt mellem Horsens-chancerne, og derfor afspejler resultatet også kampens forløb.

Med sejren udbygger FCM føringen i nedrykningsspillet, og midtjyderne har nu fire point ned til OB i kampen om den vigtige syvendeplads, der giver en kamp om europæisk kvalifikation.

Horsens ligger under stregen i den tætte nedrykningskamp med tre runder tilbage. Østjyderne har samme antal point som AaB lige over stregen.

Værterne satte sig fra start tungt på kampen og satte gæsterne under et stort tryk med et højt pres og et hav af farlige indlæg og dødbolde.

Det massive spilovertag gav pote efter 20 minutter, da forsvarsklippen Stefan Gartenmann stod helt fri efter et hjørnespark og headede bolden ind til en midtjysk føring.

Blot tre minutter senere udlignede Horsens på sin første chance, da kantspilleren Thomas Santos efter nogle fikse driblinger flot sparkede bolden i mål fra kanten af feltet.

Efter pausen fortsatte FCM med at være toneangivende, og der skulle blot gå fem minutter af anden halvleg, før FCM kom foran.

Efter et hjørnespark lagde værterne tryk på Horsens-defensiven, og til sidst lå bolden i nettet. Malte Kiilerich blev noteret for et selvmål.

Efter målet kom Horsens længere frem på banen, men det kostede efter 72 minutter, hvor FCM lukkede kampen.

Den indskiftede midtbanespiller Charles fandt Gustav Isaksen i dybden, og Isaksen sparkede iskoldt bolden ind i det lange målhjørne til slutresultatet 3-1.

/ritzau/





Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’