Dansker-møde: Dolberg nettede i Delaneys debut

Delaney spillede sin første kamp siden skaden ved VM, da han fik debut for Hoffenheim. Dolberg scorede.



Landsholdsspillerne Kasper Dolberg og Thomas Delaney havde på hver sin måde en mindeværdig onsdag aften, selv om Hoffenheim tabte i pokalturneringen.

Dolberg scorede sit første mål, siden han i januar blev lejet ud til den tyske klub, men det rakte kun til en reducering i 1-3-nederlaget på udebane til Yussuf Poulsens RB Leipzig.

Delaney spillede sin førte kamp, siden han blev skadet i Danmarks første VM-opgør mod Tunesien for lidt over to måneder siden.

Han fik samtidig debut for det tyske mandskab.

Bare to dage efter, at han blev lejet ud til Hoffenheim fra Sevilla, kom han ind fra anden halvlegs start, mens Hoffenheim var nede med 0-2.

Emil Forsberg havde bragt Leipzig foran 1-0 på et flot langskudsmål efter ni minutter, og før pausen fordoblede Konrad Laimer føringen.

Dolberg blev skiftet ind midtvejs i anden halvleg, og han viste sit angriberinstinkt med et lille kvarter igen.

Her stod danskeren på det rette sted i feltet, da indlægget fra spanske Angelino ramte ham lige i panden og førte til udligning.

Håbet om avancement brast dog for gæsterne med fem minutter igen – og igen med en dansker i hovedrollen.

Indskiftede Yussuf Poulsen lagde bolden til rette for Timo Werner, som afgjorde kampen og sendte Leipzig videre til kvartfinalerne.

– Efter Kasper Dolbergs mål pressede vi højere, men tillod for mange chancer. Vi kontrollerede ikke kampen, så det skal vi arbejde på, siger Delaney til Hoffenheims hjemmeside.

– Jeg har desværre ikke spillet meget de seneste måneder og har ikke været i stand til at træne meget. Jeg mangler stadig noget form. Jeg håber, at jeg kan hjælpe Hoffenheim med min intensitet og min lidenskab.

Hoffenheims trup tæller også Jacob Bruun Larsen og Robert Skov, men begge sidder ude med skader.

Også Bayern München er klar til kvartfinalerne efter en sejr på 4-0 ude mod Mainz, der trænes af danske Bo Svensson.

Med knap ti minutter igen fik Svensson rødt kort for at brokke sig for højlydt til fjerdedommeren, men her var kampen for længst afgjort.

Marcus Ingvartsen fik de sidste 25 minutter på banen i nederlaget til de tyske mestre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland er ude



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

John Stones tager sydpå

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe