Dansker-møde: Dolberg nettede i Delaneys debut

Delaney spillede sin første kamp siden skaden ved VM, da han fik debut for Hoffenheim. Dolberg scorede.



Landsholdsspillerne Kasper Dolberg og Thomas Delaney havde på hver sin måde en mindeværdig onsdag aften, selv om Hoffenheim tabte i pokalturneringen.

Dolberg scorede sit første mål, siden han i januar blev lejet ud til den tyske klub, men det rakte kun til en reducering i 1-3-nederlaget på udebane til Yussuf Poulsens RB Leipzig.

Delaney spillede sin førte kamp, siden han blev skadet i Danmarks første VM-opgør mod Tunesien for lidt over to måneder siden.

Han fik samtidig debut for det tyske mandskab.

Bare to dage efter, at han blev lejet ud til Hoffenheim fra Sevilla, kom han ind fra anden halvlegs start, mens Hoffenheim var nede med 0-2.

Emil Forsberg havde bragt Leipzig foran 1-0 på et flot langskudsmål efter ni minutter, og før pausen fordoblede Konrad Laimer føringen.

Dolberg blev skiftet ind midtvejs i anden halvleg, og han viste sit angriberinstinkt med et lille kvarter igen.

Her stod danskeren på det rette sted i feltet, da indlægget fra spanske Angelino ramte ham lige i panden og førte til udligning.

Håbet om avancement brast dog for gæsterne med fem minutter igen – og igen med en dansker i hovedrollen.

Indskiftede Yussuf Poulsen lagde bolden til rette for Timo Werner, som afgjorde kampen og sendte Leipzig videre til kvartfinalerne.

– Efter Kasper Dolbergs mål pressede vi højere, men tillod for mange chancer. Vi kontrollerede ikke kampen, så det skal vi arbejde på, siger Delaney til Hoffenheims hjemmeside.

– Jeg har desværre ikke spillet meget de seneste måneder og har ikke været i stand til at træne meget. Jeg mangler stadig noget form. Jeg håber, at jeg kan hjælpe Hoffenheim med min intensitet og min lidenskab.

Hoffenheims trup tæller også Jacob Bruun Larsen og Robert Skov, men begge sidder ude med skader.

Også Bayern München er klar til kvartfinalerne efter en sejr på 4-0 ude mod Mainz, der trænes af danske Bo Svensson.

Med knap ti minutter igen fik Svensson rødt kort for at brokke sig for højlydt til fjerdedommeren, men her var kampen for længst afgjort.

Marcus Ingvartsen fik de sidste 25 minutter på banen i nederlaget til de tyske mestre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Hylder kæmpe FCM-transfer

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Tager kontakt om Kamil Grabara 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’