Landsholdsspillerne Kasper Dolberg og Thomas Delaney havde på hver sin måde en mindeværdig onsdag aften, selv om Hoffenheim tabte i pokalturneringen.
Dolberg scorede sit første mål, siden han i januar blev lejet ud til den tyske klub, men det rakte kun til en reducering i 1-3-nederlaget på udebane til Yussuf Poulsens RB Leipzig.
Delaney spillede sin førte kamp, siden han blev skadet i Danmarks første VM-opgør mod Tunesien for lidt over to måneder siden.
Han fik samtidig debut for det tyske mandskab.
Bare to dage efter, at han blev lejet ud til Hoffenheim fra Sevilla, kom han ind fra anden halvlegs start, mens Hoffenheim var nede med 0-2.
Emil Forsberg havde bragt Leipzig foran 1-0 på et flot langskudsmål efter ni minutter, og før pausen fordoblede Konrad Laimer føringen.
Dolberg blev skiftet ind midtvejs i anden halvleg, og han viste sit angriberinstinkt med et lille kvarter igen.
Her stod danskeren på det rette sted i feltet, da indlægget fra spanske Angelino ramte ham lige i panden og førte til udligning.
Håbet om avancement brast dog for gæsterne med fem minutter igen – og igen med en dansker i hovedrollen.
Indskiftede Yussuf Poulsen lagde bolden til rette for Timo Werner, som afgjorde kampen og sendte Leipzig videre til kvartfinalerne.
– Efter Kasper Dolbergs mål pressede vi højere, men tillod for mange chancer. Vi kontrollerede ikke kampen, så det skal vi arbejde på, siger Delaney til Hoffenheims hjemmeside.
– Jeg har desværre ikke spillet meget de seneste måneder og har ikke været i stand til at træne meget. Jeg mangler stadig noget form. Jeg håber, at jeg kan hjælpe Hoffenheim med min intensitet og min lidenskab.
Hoffenheims trup tæller også Jacob Bruun Larsen og Robert Skov, men begge sidder ude med skader.
Også Bayern München er klar til kvartfinalerne efter en sejr på 4-0 ude mod Mainz, der trænes af danske Bo Svensson.
Med knap ti minutter igen fik Svensson rødt kort for at brokke sig for højlydt til fjerdedommeren, men her var kampen for længst afgjort.
Marcus Ingvartsen fik de sidste 25 minutter på banen i nederlaget til de tyske mestre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER