Dominerer Superligaen: Han er virkelig ubehagelig

Han har tager Superligaen med storm siden oprykningen i sidste sæson. Nu høster han store roser fra sin tidligere holdkammerat.



Magnus Riisgaard, Malte Kiilerich og James Gomez er en uhyggelig treenighed i AC Horsens-defensiv.

Sidste sæson leverede de sammen med Lyngby BK det bedste forsvar i 1. division, hvilket sikrede dem oprykning. I denne sæson har de tre stoppere sammen med Matej Delac i buret fastholdt momentum.

14 gange har de hentet bolden ud af eget net, hvilket kun AGF, Viborg FF og FC Nordsjælland har gjort bedre. FC København og FC Midtjylland har lukket 19 mål ind hver til sammenligning.

Særligt James Gomez har domineret i sin første sæson i Superligaen, og det er der en god grund til ifølge hans tidligere holdkammerat Casper Tengstedt.

– Han har en god pakke. Han har en enorm fart, som virkelig er vigtigt som forsvarsspiller. Jeg tror, at han var den hurtigste i truppen, da jeg var der. Og så har han selvfølgelig en vild fysik, en stor springstyrke og er god på bolden, så jeg synes, at han har en god pakke til at nå rigtig langt.

Allerede denne sommer kunne James Gomez have taget et større skridt, da Molde angiveligt var klar til at smide omkring 12 millioner kroner for den 20-årige gambier. Det er Casper Tengstedt, der selv skiftede til norsk fodbold, rigtig glad for, at han takkede nej til.

– Han er enormt god. Han har udviklet sig helt vildt, siden han kom til AC Horsens. Han er i hvert fald en af de forsvarsspillere, som jeg mindst vil stå overfor. Og det er heller ikke så lang tid siden, at vi snakkede sammen over telefon, hvor jeg sagde til ham: "at jeg var glad for, at han ikke skiftede til Molde, for vi skal møde dem om to uger, og jeg vil gerne være fri for at stå overfor ham". Han er virkelig ubehagelig at stå overfor til træning, så det er dejligt at jeg er sluppet for det, siger Tengstedt med et smil.

Selvom Casper Tengstedt ikke længere hamrer mål ind for AC Horsens, så følger han fortsat med i, hvordan hans tidligere klub gør det i Superligaen.

– Jeg følger meget med. Jeg ser en del Superliga-kampe og specielt når AC Horsens spiller. Det er en klub som betyder meget for mig, selvom jeg kun spillede der et år, men det var ligesom der, at jeg fik mit gennembrud på seniorniveau. Så jeg håber på, at de får lov til at få endnu en sæson i en tæt Superliga.

Aktuelt ligger AC Horsens på 10. pladsen med 15 point. AaB har 14 point under dem, mens Lyngby BK er isoleret i bunden. Der er dog kun få point op til top seks i skrivende stund.





Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed


Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

To trænere færdige i Superliga-klub

Angriber er færdig i Randers FC

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Et slag fra førstepladsen

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

FC København-stjerne frifundet

Bundesliga-topklub jagter William Osula

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

– Har du snakket med din mor?

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Højbjerg med kæmpe ros

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo