Dommer erkender fejl: Der var frispark til AGF

AGF har ikke ret i kritikken af VAR efter søndagens kamp ude mod FC København, mener dommer Jakob Sundberg.



VAR gjorde det rigtige ved ikke at blande sig i FC Københavns scoring i søndagens 1-0-sejr over AGF i Parken.

Det siger dommer Jakob Sundberg, der dog også erkender, at der kunne være dømt et lille frispark på AGF-spilleren Sigurd Haugen i optakten til målet.

– Som jeg ser den nu, synes jeg, der er et lille frispark i situationen. Der er et hav af frispark i løbet af en kamp, og der ramte vi ikke detaljen 100 procent.

– Det er jeg selvfølgelig ked af, men det er ikke noget, som VAR skal blande sig i. VAR gør det helt rigtige, siger Jakob Sundberg til bold.dk.

Dermed svarer han på kritikken fra AGF-træner Uwe Rösler, som savnede, at VAR gik ind og blandede sig, så scoringen fra Lukas Lerager kunne annulleres.

Den tyske træner mener, at Lerager begik et frispark på Haugen, inden FCK-spilleren scorede.

– Jeg ved ikke, hvorfor vi har VAR. Jeg har set den tre gange. Lerager, der lavede frisparket, scorede målet.

– VAR kiggede på den, og det var samme sekvens i spillet. Men de annullerede ikke målet. Jeg ved ikke hvorfor. De har ikke forklaret det over for mig, sagde Uwe Rösler søndag.

Ifølge dommeren var det dog ikke den samme sekvens i spillet, og VAR håndterede det derfor korrekt ved at lade målet stå.

– Jeg kan forstå, at kritikken går på, at VAR skal blande sig, men i situationen gør VAR det helt rigtige, for vi har to angrebsfaser – i fagsprog kaldet APP – inden der blev scoret.

– VAR skal ifølge protokollen kun tjekke den sidste angrebsfase – APP – inden scoring, siger Sundberg til bold.dk.

Helt præcist gik der 21 sekunder fra Leragers tackling på Haugen til målet.

Ifølge dommeren kom AGF-forsvaret på plads, da FCK-angrebet blev bremset op ude i siden og kørte baglæns.

– Var de kørt direkte ned og havde scoret, var det en del af den samme angrebsfase, men det gør de ikke, så VAR gør det helt rigtige, forklarer Sundberg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage