Dommer: Derfor var der ikke straffe til FCK

Dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen forklarer, hvorfor der efter et langt VAR-tjek ikke blev dømt straffe til FCK i søndagens derby.



Der var store appeller for straffespark til FC København i slutningen af første halvleg af søndagens derby mod Brøndby IF i Parken. 

Kevin Tshiembe og Lukas Lerager kæmpede om at nå først til bolden, hvorefter begge røg i græsset og et langt VAR-tjek fulgte. I sidste ende blev der ikke dømt straffespark til FC København, og over for Viaplay forklarer kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, hvorfor det endte sådan.

– Det, jeg tænker derinde og ser, er, at Tshiembe er først på bolden, og så er der en kontakt bagefter. 

– Jakob Sundberg (VAR-dommer, red.) sidder og tjekker alle vinkler igennem flere gange. I normal hastighed og i slow. Og det, han skal kunne bevise endegyldigt, er, hvem der spiller bolden. Er det Tshiembe eller Lerager? 

– Han når frem til konklusionen, at det kan han ikke endegyldigt sige, og det vil sige, at det bevis, han skal vise mig, er der ikke. Ergo støtter vi den kendelse, der er kommet på banen. Så hvis jeg havde vurderet, at Lerager havde været først på bolden, og jeg havde dømt straffe, ville han (Sundberg, red.) ikke kunne sige, at det var åbenlyst forkert, siger Mads-Kristoffer Kristoffersen til Viaplay. 

Se hele interviewet med Mads-Kristoffer Kristoffersen, der også forholder sig til det lange VAR-tjek og til, hvordan det er at dømme i derby, i videoafspilleren øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Her kan du se AGF mod Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’