Der var store appeller for straffespark til FC København i slutningen af første halvleg af søndagens derby mod Brøndby IF i Parken.
Kevin Tshiembe og Lukas Lerager kæmpede om at nå først til bolden, hvorefter begge røg i græsset og et langt VAR-tjek fulgte. I sidste ende blev der ikke dømt straffespark til FC København, og over for Viaplay forklarer kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, hvorfor det endte sådan.
– Det, jeg tænker derinde og ser, er, at Tshiembe er først på bolden, og så er der en kontakt bagefter.
– Jakob Sundberg (VAR-dommer, red.) sidder og tjekker alle vinkler igennem flere gange. I normal hastighed og i slow. Og det, han skal kunne bevise endegyldigt, er, hvem der spiller bolden. Er det Tshiembe eller Lerager?
– Han når frem til konklusionen, at det kan han ikke endegyldigt sige, og det vil sige, at det bevis, han skal vise mig, er der ikke. Ergo støtter vi den kendelse, der er kommet på banen. Så hvis jeg havde vurderet, at Lerager havde været først på bolden, og jeg havde dømt straffe, ville han (Sundberg, red.) ikke kunne sige, at det var åbenlyst forkert, siger Mads-Kristoffer Kristoffersen til Viaplay.
Se hele interviewet med Mads-Kristoffer Kristoffersen, der også forholder sig til det lange VAR-tjek og til, hvordan det er at dømme i derby, i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW