Dommer: Derfor var der ikke straffe til FCK

Dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen forklarer, hvorfor der efter et langt VAR-tjek ikke blev dømt straffe til FCK i søndagens derby.



Der var store appeller for straffespark til FC København i slutningen af første halvleg af søndagens derby mod Brøndby IF i Parken. 

Kevin Tshiembe og Lukas Lerager kæmpede om at nå først til bolden, hvorefter begge røg i græsset og et langt VAR-tjek fulgte. I sidste ende blev der ikke dømt straffespark til FC København, og over for Viaplay forklarer kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, hvorfor det endte sådan.

– Det, jeg tænker derinde og ser, er, at Tshiembe er først på bolden, og så er der en kontakt bagefter. 

– Jakob Sundberg (VAR-dommer, red.) sidder og tjekker alle vinkler igennem flere gange. I normal hastighed og i slow. Og det, han skal kunne bevise endegyldigt, er, hvem der spiller bolden. Er det Tshiembe eller Lerager? 

– Han når frem til konklusionen, at det kan han ikke endegyldigt sige, og det vil sige, at det bevis, han skal vise mig, er der ikke. Ergo støtter vi den kendelse, der er kommet på banen. Så hvis jeg havde vurderet, at Lerager havde været først på bolden, og jeg havde dømt straffe, ville han (Sundberg, red.) ikke kunne sige, at det var åbenlyst forkert, siger Mads-Kristoffer Kristoffersen til Viaplay. 

Se hele interviewet med Mads-Kristoffer Kristoffersen, der også forholder sig til det lange VAR-tjek og til, hvordan det er at dømme i derby, i videoafspilleren øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Værste i 16 år

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’