Dommer: Derfor var der ikke straffe til FCK

Dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen forklarer, hvorfor der efter et langt VAR-tjek ikke blev dømt straffe til FCK i søndagens derby.



Der var store appeller for straffespark til FC København i slutningen af første halvleg af søndagens derby mod Brøndby IF i Parken. 

Kevin Tshiembe og Lukas Lerager kæmpede om at nå først til bolden, hvorefter begge røg i græsset og et langt VAR-tjek fulgte. I sidste ende blev der ikke dømt straffespark til FC København, og over for Viaplay forklarer kampens dommer, Mads-Kristoffer Kristoffersen, hvorfor det endte sådan.

– Det, jeg tænker derinde og ser, er, at Tshiembe er først på bolden, og så er der en kontakt bagefter. 

– Jakob Sundberg (VAR-dommer, red.) sidder og tjekker alle vinkler igennem flere gange. I normal hastighed og i slow. Og det, han skal kunne bevise endegyldigt, er, hvem der spiller bolden. Er det Tshiembe eller Lerager? 

– Han når frem til konklusionen, at det kan han ikke endegyldigt sige, og det vil sige, at det bevis, han skal vise mig, er der ikke. Ergo støtter vi den kendelse, der er kommet på banen. Så hvis jeg havde vurderet, at Lerager havde været først på bolden, og jeg havde dømt straffe, ville han (Sundberg, red.) ikke kunne sige, at det var åbenlyst forkert, siger Mads-Kristoffer Kristoffersen til Viaplay. 

Se hele interviewet med Mads-Kristoffer Kristoffersen, der også forholder sig til det lange VAR-tjek og til, hvordan det er at dømme i derby, i videoafspilleren øverst i artiklen.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Messi-statue fjernes

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Storklub jagter to danskere

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!