Dommer tvunget på orlov

DBUs Elitedommergruppe giver Jesper Overgaard pause fra SAS Ligaen efter to fejlskøn i SAS Liga-kampen AGF-FC Nordsjælland. Dommeren accepterer pausen fra opgaver i landets bedste række.



DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.

Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.

Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.

– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.

Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.

Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.

Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.

Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.

Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.

Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:

– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:

– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”

– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.

Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.







EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis