Dommer tvunget på orlov

DBUs Elitedommergruppe giver Jesper Overgaard pause fra SAS Ligaen efter to fejlskøn i SAS Liga-kampen AGF-FC Nordsjælland. Dommeren accepterer pausen fra opgaver i landets bedste række.



DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.

Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.

Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.

– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.

Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.

Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.

Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.

Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.

Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.

Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:

– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:

– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”

– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.

Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.







Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Wolfsburg-træner bønfalder fans

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Dansk milliardær smider 75.000

Hjulmand vinder i Hamborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Jonas Schwartz lander nyt job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Reagerer på Brøndby-bombe

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Medie afslører møde med Deco



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Arne Slot dybt frustreret

Dansk træner storroses

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Skal han på landsholdet, Riemer?

Få mål i München uden Kane

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes