DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.
Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.
Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.
– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.
Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.
Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.
Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.
Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.
Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.
Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:
– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:
– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”
– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.
Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
Neestrup chokerer med sin startopstilling
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Højlund står til at slå personlige rekorder
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Her kan du se Viborg FF mod FC København
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
Arsenal-stjerne svarer igen
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TIPSBLADET SPECIAL