Dommer tvunget på orlov

DBUs Elitedommergruppe giver Jesper Overgaard pause fra SAS Ligaen efter to fejlskøn i SAS Liga-kampen AGF-FC Nordsjælland. Dommeren accepterer pausen fra opgaver i landets bedste række.



DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.

Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.

Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.

– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.

Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.

Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.

Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.

Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.

Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.

Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:

– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:

– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”

– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.

Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson svært utilfreds