DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.
Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.
Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.
– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.
Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.
Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.
Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.
Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.
Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.
Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:
– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:
– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”
– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.
Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT