Dommer tvunget på orlov

DBUs Elitedommergruppe giver Jesper Overgaard pause fra SAS Ligaen efter to fejlskøn i SAS Liga-kampen AGF-FC Nordsjælland. Dommeren accepterer pausen fra opgaver i landets bedste række.



DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.

Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.

Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.

– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.

Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.

Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.

Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.

Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.

Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.

Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:

– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:

– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”

– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.

Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.







LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

AGF – FC Nordsjælland

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Afviser korruptionsanklager efter skandale

– Går det galt, går det rigtig galt!

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico