Dommer tvunget på orlov

DBUs Elitedommergruppe giver Jesper Overgaard pause fra SAS Ligaen efter to fejlskøn i SAS Liga-kampen AGF-FC Nordsjælland. Dommeren accepterer pausen fra opgaver i landets bedste række.



DBU’s Elitedommerudvalg har nu taget affære i sagen om Jesper Bæk Overgaards kendelser i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland lørdag.

Kampen blev præget af et par skøn fra kampens dommer, Jesper Overgaard, som dommerens nu efterfølgende har erkendt, var forkerte.

Konsekvensen er nu en pause på ubestemt tid fra dommergerningen i SAS Ligaen for Jesper Overgaard.

– Jesper er fortsat en af vores mest talentfulde dommere, og hans erkendelse af hans fejlskøn er udtryk for det overskud og format, vi gerne ser hos de dommere, vi påsætter til kampene i landets bedste række. Det er alene hans præstation i lørdags, som ikke levede op til det faglige niveau, vi forventer af dommerne i SAS Ligaen. Det har han erklæret sig enig i, og derfor giver vi ham en pause fra SAS Ligaen, forklarer tidligere topdommer og nuværende formand for Elitedommergruppen, Kaj Østergaard til DBUs hjemmeside.

Jesper Overgaard foretog skøn i to episoder, som såvel han selv som DBUs Elitedommergruppe på baggrund af tv-optagelserne fra kampen efterfølgende betragter som forkerte.

Det første tilfælde var en tackling fra AGFs målmand Steffen Rasmussen, som Jesper Overgaard efterfølgende erkendte burde have medført et straffespark til udeholdet, men som han under kampen vurderede som en uforsætlig handling fra målmandens side.

Den anden episode involverede AGFs back Ulrik Lindkvist, der med hånden stoppede et scoringsforsøg tæt foran mål. Jesper Overgaard vurderede i situationen, at der var tale om en afværgelse med hovedet.

Efter at have set tv-optagelser af episoden erkender han klart, at der var tale om en bevidst blokering af scoringsforsøget ved brug af hånden, som burde have medført straffespark mod og udvisning af AGF-spilleren.

Til gengæld erkender Jesper Overgaard ikke, at han begik en fejl i at vise Jeremiah White ud for hans andet gule kort, selvom tv-billeder efterfølgende har vist, at White ikke var i kontakt med Nordsjælland-manden i situationen, men at det derimod var AGF’eren Garra Dembélés forseelse.

Jesper Overgaard har givet følgende forklaring til Elitedommergruppen om sine skøn i tre episoder fra kampen:

– Der var et straffespark, som jeg ikke dømmer i første halvleg til Nordsjælland mod AGF´s målmand. Her var der tale om et skøn fra min side, hvor jeg i kampen mente, at det var angriberen, der skabte kontakten, men tv-billederne tyder på det modsatte, forklarer Jesper Overgaard om den første fejlkendelse, og fortsætter:

– Jeg skulle også have dømt et straffespark i 2. halvleg, hvor jeg skønnede, at en AGF-spiller headede til bolden, men hvor tv-billederne helt klart viste, at det var hånden, der var i brug. Her burde der være dømt straffespark og
udvisning.”

– Det har været et par hårde dage. Men jeg er lykkelig over, at mine fejl ikke fik afgørende indflydelse på kampens resultat. Mine ambitioner om at dømme i SAS Ligaen er uændrede, og derfor accepterer jeg fuldt ud, at jeg lige samler kræfter igen udenfor Ligaen.

Jesper Overgaard, 33 år, debuterede i SAS Ligaen fra sæsonstarten sidste år med fem sæsoners erfaring fra landets næstbedste række, Viasat Sport Divisionen.







LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

“Ingen er uerstattelige”

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Så blev det officielt

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Benhård Brian Riemer-melding

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Randers FC – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører vild transfer-historie

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark