I det københavnske derby er der blevet sagt og skrevet meget om den manglende brug af VAR, da Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, som Mohamed Daramy fulgte op på og scorede, selv om han faktisk var løbet i feltet, inden straffesparket var blevet taget.
Og så var der den anden topkamp, hvor Alexander Scholz scorede fra 11-meter-pletten for FC Midtjylland, der vandt 4-1 over AGF, men hvor en holdkammerat allerede var løbet i feltet, inden Scholz havde sparket.
Så hvad er op og ned?
Det har vi spurgt Jan Carlsen – der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe – om.
Og han fastslår, at det er to forskellige scenarier.
Lad os starte med situationen omkring Brøndby – FC København.
Da både Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden Wilczeks spark, skulle Daramys mål altså ikke have talt. Men det ville heller ikke blive et indirekte frispark til Brøndby – i stedet skulle der have været omspark. Havde kun Daramy været i feltet inden sparket, skulle der være dømt indirekte frispark til Brøndby.
Man skal huske, at VAR ikke skal ind og vurdere, om en kendelse er tvivlsom. Men VAR skal rette en klar og åbenlys fejl. Og det kan videodommersystemet kun gøre, hvis der er tydeligt bevis for, at der er lavet en fejl.
Og det var der ikke i Brøndby-FCK.
– Jeg har talt med vores VAR-instruktør, som var i vognen i Brøndby for at evaluere og coache VAR-teamet efterfølgende. Man var samtlige vinkler igennem – også frame by frame på de bedste af dem – og man kan se, at Daramy tager et skridt, men der er ingen billeder, der viser, at han faktisk står i feltet, da der sparkes. Og da VAR skal have den rygende pistol og kunne løfte bevisbyrden for, at der er noget, der ser åbenlyst forkert ud, kan VAR ikke gøre noget. Der skal jo være nogle billeder at kunne vise dommeren.
– Principielt er det en faktuel afgørelse, om en spiller for tidligt i feltet eller ej, så VAR ville blot kunne informere dommeren om afgørelsen, men i en situation som denne ville man uden tvivl kalde dommeren ud til skærmen (hvis man altså havde billederne) på grund af kendelsens vigtighed, tidspunktet i kampen og hensynet til salg til omgivelserne, siger Jan Carlsen om situationen.
Og så er der opgøret omkring AGF og FC Midtjylland, hvor der altså var en FCM-spiller i feltet, da Alexander Scholz sparkede et straffespark, som han scorede på. Her handler det simpelthen om, at VAR kun skal fokusere på målmanden og for tidligt indtrædende spillere, som efter et brændt spark får direkte indflydelse på spillet. Altså i et scenarie som Daramy-scoringen, hvis der er bevis for, at en spiller har været i feltet inden sparket.
– Derfor kommer situationen i AGF-FCM ikke i spil hos VAR, men er den sædvanlige dommervurdering af, om dette var en bagatelagtig forseelse eller ej, siger Jan Carlsen.
FC København vandt 3-1 på Brøndby Stadion, mens FC Midtjylland vandt 4-1 på Ceres Park i Aarhus. FCM fører Superligaen med fire point ned til Brøndby, mens FCK på tredjepladsen er fire point efter Brøndby. AGF er nummer fire og tre point efter FCK.
Der resterer otte runder af slutspillet i Superligaen.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
