I det københavnske derby er der blevet sagt og skrevet meget om den manglende brug af VAR, da Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, som Mohamed Daramy fulgte op på og scorede, selv om han faktisk var løbet i feltet, inden straffesparket var blevet taget.
Og så var der den anden topkamp, hvor Alexander Scholz scorede fra 11-meter-pletten for FC Midtjylland, der vandt 4-1 over AGF, men hvor en holdkammerat allerede var løbet i feltet, inden Scholz havde sparket.
Så hvad er op og ned?
Det har vi spurgt Jan Carlsen – der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe – om.
Og han fastslår, at det er to forskellige scenarier.
Lad os starte med situationen omkring Brøndby – FC København.
Da både Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden Wilczeks spark, skulle Daramys mål altså ikke have talt. Men det ville heller ikke blive et indirekte frispark til Brøndby – i stedet skulle der have været omspark. Havde kun Daramy været i feltet inden sparket, skulle der være dømt indirekte frispark til Brøndby.
Man skal huske, at VAR ikke skal ind og vurdere, om en kendelse er tvivlsom. Men VAR skal rette en klar og åbenlys fejl. Og det kan videodommersystemet kun gøre, hvis der er tydeligt bevis for, at der er lavet en fejl.
Og det var der ikke i Brøndby-FCK.
– Jeg har talt med vores VAR-instruktør, som var i vognen i Brøndby for at evaluere og coache VAR-teamet efterfølgende. Man var samtlige vinkler igennem – også frame by frame på de bedste af dem – og man kan se, at Daramy tager et skridt, men der er ingen billeder, der viser, at han faktisk står i feltet, da der sparkes. Og da VAR skal have den rygende pistol og kunne løfte bevisbyrden for, at der er noget, der ser åbenlyst forkert ud, kan VAR ikke gøre noget. Der skal jo være nogle billeder at kunne vise dommeren.
– Principielt er det en faktuel afgørelse, om en spiller for tidligt i feltet eller ej, så VAR ville blot kunne informere dommeren om afgørelsen, men i en situation som denne ville man uden tvivl kalde dommeren ud til skærmen (hvis man altså havde billederne) på grund af kendelsens vigtighed, tidspunktet i kampen og hensynet til salg til omgivelserne, siger Jan Carlsen om situationen.
Og så er der opgøret omkring AGF og FC Midtjylland, hvor der altså var en FCM-spiller i feltet, da Alexander Scholz sparkede et straffespark, som han scorede på. Her handler det simpelthen om, at VAR kun skal fokusere på målmanden og for tidligt indtrædende spillere, som efter et brændt spark får direkte indflydelse på spillet. Altså i et scenarie som Daramy-scoringen, hvis der er bevis for, at en spiller har været i feltet inden sparket.
– Derfor kommer situationen i AGF-FCM ikke i spil hos VAR, men er den sædvanlige dommervurdering af, om dette var en bagatelagtig forseelse eller ej, siger Jan Carlsen.
FC København vandt 3-1 på Brøndby Stadion, mens FC Midtjylland vandt 4-1 på Ceres Park i Aarhus. FCM fører Superligaen med fire point ned til Brøndby, mens FCK på tredjepladsen er fire point efter Brøndby. AGF er nummer fire og tre point efter FCK.
Der resterer otte runder af slutspillet i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
