I det københavnske derby er der blevet sagt og skrevet meget om den manglende brug af VAR, da Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, som Mohamed Daramy fulgte op på og scorede, selv om han faktisk var løbet i feltet, inden straffesparket var blevet taget.
Og så var der den anden topkamp, hvor Alexander Scholz scorede fra 11-meter-pletten for FC Midtjylland, der vandt 4-1 over AGF, men hvor en holdkammerat allerede var løbet i feltet, inden Scholz havde sparket.
Så hvad er op og ned?
Det har vi spurgt Jan Carlsen – der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe – om.
Og han fastslår, at det er to forskellige scenarier.
Lad os starte med situationen omkring Brøndby – FC København.
Da både Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden Wilczeks spark, skulle Daramys mål altså ikke have talt. Men det ville heller ikke blive et indirekte frispark til Brøndby – i stedet skulle der have været omspark. Havde kun Daramy været i feltet inden sparket, skulle der være dømt indirekte frispark til Brøndby.
Man skal huske, at VAR ikke skal ind og vurdere, om en kendelse er tvivlsom. Men VAR skal rette en klar og åbenlys fejl. Og det kan videodommersystemet kun gøre, hvis der er tydeligt bevis for, at der er lavet en fejl.
Og det var der ikke i Brøndby-FCK.
– Jeg har talt med vores VAR-instruktør, som var i vognen i Brøndby for at evaluere og coache VAR-teamet efterfølgende. Man var samtlige vinkler igennem – også frame by frame på de bedste af dem – og man kan se, at Daramy tager et skridt, men der er ingen billeder, der viser, at han faktisk står i feltet, da der sparkes. Og da VAR skal have den rygende pistol og kunne løfte bevisbyrden for, at der er noget, der ser åbenlyst forkert ud, kan VAR ikke gøre noget. Der skal jo være nogle billeder at kunne vise dommeren.
– Principielt er det en faktuel afgørelse, om en spiller for tidligt i feltet eller ej, så VAR ville blot kunne informere dommeren om afgørelsen, men i en situation som denne ville man uden tvivl kalde dommeren ud til skærmen (hvis man altså havde billederne) på grund af kendelsens vigtighed, tidspunktet i kampen og hensynet til salg til omgivelserne, siger Jan Carlsen om situationen.
Og så er der opgøret omkring AGF og FC Midtjylland, hvor der altså var en FCM-spiller i feltet, da Alexander Scholz sparkede et straffespark, som han scorede på. Her handler det simpelthen om, at VAR kun skal fokusere på målmanden og for tidligt indtrædende spillere, som efter et brændt spark får direkte indflydelse på spillet. Altså i et scenarie som Daramy-scoringen, hvis der er bevis for, at en spiller har været i feltet inden sparket.
– Derfor kommer situationen i AGF-FCM ikke i spil hos VAR, men er den sædvanlige dommervurdering af, om dette var en bagatelagtig forseelse eller ej, siger Jan Carlsen.
FC København vandt 3-1 på Brøndby Stadion, mens FC Midtjylland vandt 4-1 på Ceres Park i Aarhus. FCM fører Superligaen med fire point ned til Brøndby, mens FCK på tredjepladsen er fire point efter Brøndby. AGF er nummer fire og tre point efter FCK.
Der resterer otte runder af slutspillet i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Sepp Piontek er død
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
