I det københavnske derby er der blevet sagt og skrevet meget om den manglende brug af VAR, da Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, som Mohamed Daramy fulgte op på og scorede, selv om han faktisk var løbet i feltet, inden straffesparket var blevet taget.
Og så var der den anden topkamp, hvor Alexander Scholz scorede fra 11-meter-pletten for FC Midtjylland, der vandt 4-1 over AGF, men hvor en holdkammerat allerede var løbet i feltet, inden Scholz havde sparket.
Så hvad er op og ned?
Det har vi spurgt Jan Carlsen – der er dommerobservatør, en af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven og medlem af DBU’s lovgruppe – om.
Og han fastslår, at det er to forskellige scenarier.
Lad os starte med situationen omkring Brøndby – FC København.
Da både Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden Wilczeks spark, skulle Daramys mål altså ikke have talt. Men det ville heller ikke blive et indirekte frispark til Brøndby – i stedet skulle der have været omspark. Havde kun Daramy været i feltet inden sparket, skulle der være dømt indirekte frispark til Brøndby.
Man skal huske, at VAR ikke skal ind og vurdere, om en kendelse er tvivlsom. Men VAR skal rette en klar og åbenlys fejl. Og det kan videodommersystemet kun gøre, hvis der er tydeligt bevis for, at der er lavet en fejl.
Og det var der ikke i Brøndby-FCK.
– Jeg har talt med vores VAR-instruktør, som var i vognen i Brøndby for at evaluere og coache VAR-teamet efterfølgende. Man var samtlige vinkler igennem – også frame by frame på de bedste af dem – og man kan se, at Daramy tager et skridt, men der er ingen billeder, der viser, at han faktisk står i feltet, da der sparkes. Og da VAR skal have den rygende pistol og kunne løfte bevisbyrden for, at der er noget, der ser åbenlyst forkert ud, kan VAR ikke gøre noget. Der skal jo være nogle billeder at kunne vise dommeren.
– Principielt er det en faktuel afgørelse, om en spiller for tidligt i feltet eller ej, så VAR ville blot kunne informere dommeren om afgørelsen, men i en situation som denne ville man uden tvivl kalde dommeren ud til skærmen (hvis man altså havde billederne) på grund af kendelsens vigtighed, tidspunktet i kampen og hensynet til salg til omgivelserne, siger Jan Carlsen om situationen.
Og så er der opgøret omkring AGF og FC Midtjylland, hvor der altså var en FCM-spiller i feltet, da Alexander Scholz sparkede et straffespark, som han scorede på. Her handler det simpelthen om, at VAR kun skal fokusere på målmanden og for tidligt indtrædende spillere, som efter et brændt spark får direkte indflydelse på spillet. Altså i et scenarie som Daramy-scoringen, hvis der er bevis for, at en spiller har været i feltet inden sparket.
– Derfor kommer situationen i AGF-FCM ikke i spil hos VAR, men er den sædvanlige dommervurdering af, om dette var en bagatelagtig forseelse eller ej, siger Jan Carlsen.
FC København vandt 3-1 på Brøndby Stadion, mens FC Midtjylland vandt 4-1 på Ceres Park i Aarhus. FCM fører Superligaen med fire point ned til Brøndby, mens FCK på tredjepladsen er fire point efter Brøndby. AGF er nummer fire og tre point efter FCK.
Der resterer otte runder af slutspillet i Superligaen.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
