TV3 Sport svarer på kritik fra Brøndby-boss

TV3 Sport blev kritiseret for manglende tv-billeder til VAR i forbindelse med FC Københavns andet mål i derbyet. Nu svarer tv-stationen.



TV3 Sport svarer nu på kritikken fra Brøndby IF’s fodbolddirektør, Carsten V. Jensen. Det gør tv-stationens sportschef Kim Mikkelsen over for tv3sport.dk.

Da FC København besejrede søndag eftermiddag Brøndby IF i det københavnske derby på et mål af Mohamed Daramy i slutminutterne, var det således ikke uden drama. Tværtimod. 

Nogle tv-billeder indikerede, at den unge FC København-spiller nemlig var løbet for tidligt ind i feltet i forbindelse med et brændt straffespark af Kamil Wilczek, hvor Daramy efterfølgende var hurtigst over riposten og sendte bolden i mål. Dermed skulle straffesparket muligvis sparkes om. 

Men situationen blev ikke set igennem af videodommersystemet VAR, og efter kampen lød det fra Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at det skyldtes manglende tv-billeder.

– Kameraet fulgte Wilczeks tilløb, og derfor var der ikke nogen streger i billedet, som kunne bevise, at Daramy var inde i feltet først, sagde “CV” ifølge Ritzau og efterlyste en standard for alle kampe.

Nu svarer TV3 Sports sportschef Kim Mikkelsen på den kritik.

Han forklarer, at Carsten V. Jensen var “rasende” efter kampen og mente, at TV3 Sport kunne komme til at koste Brøndby IF mesterskabet.

Men tv-bossen understreger, at der ikke er retningslinjer for, hvad TV3 Sport skal gøre:

– Generelt kan jeg sige om tv-produktioner, at vi ikke har noget retningslinjer for, hvordan vi skal producere kampene. Det ville være helt usædvanligt, hvis der var en hvidbog, der i detaljer beskriver, hvad vi skal, og hvad vi ikke skal, siger Kim Mikkelsen til tv3sport.dk og tilføjer, at tv-stationen vil lave det bedste produkt til seerne på tv.

Kampen sluttede 3-1 til FC København, da Kamil Wilczek scorede sit andet mål få minutter efter Mohamed Daramys scoring. 

Efter kampen langede tv-ekspert også kraftigt ud efter videodommersystemet VAR, og han forstår efter eget udsagn “ingenting”. Læs mere om det her.





FC København skal møde kæmpe ikon




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

FC København udlejer Jonathan Moalem

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Følger Superliga-stjerne tæt

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord