TV3 Sport svarer nu på kritikken fra Brøndby IF’s fodbolddirektør, Carsten V. Jensen. Det gør tv-stationens sportschef Kim Mikkelsen over for tv3sport.dk.
Da FC København besejrede søndag eftermiddag Brøndby IF i det københavnske derby på et mål af Mohamed Daramy i slutminutterne, var det således ikke uden drama. Tværtimod.
Nogle tv-billeder indikerede, at den unge FC København-spiller nemlig var løbet for tidligt ind i feltet i forbindelse med et brændt straffespark af Kamil Wilczek, hvor Daramy efterfølgende var hurtigst over riposten og sendte bolden i mål. Dermed skulle straffesparket muligvis sparkes om.
Men situationen blev ikke set igennem af videodommersystemet VAR, og efter kampen lød det fra Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at det skyldtes manglende tv-billeder.
– Kameraet fulgte Wilczeks tilløb, og derfor var der ikke nogen streger i billedet, som kunne bevise, at Daramy var inde i feltet først, sagde “CV” ifølge Ritzau og efterlyste en standard for alle kampe.
Nu svarer TV3 Sports sportschef Kim Mikkelsen på den kritik.
Han forklarer, at Carsten V. Jensen var “rasende” efter kampen og mente, at TV3 Sport kunne komme til at koste Brøndby IF mesterskabet.
Men tv-bossen understreger, at der ikke er retningslinjer for, hvad TV3 Sport skal gøre:
– Generelt kan jeg sige om tv-produktioner, at vi ikke har noget retningslinjer for, hvordan vi skal producere kampene. Det ville være helt usædvanligt, hvis der var en hvidbog, der i detaljer beskriver, hvad vi skal, og hvad vi ikke skal, siger Kim Mikkelsen til tv3sport.dk og tilføjer, at tv-stationen vil lave det bedste produkt til seerne på tv.
Kampen sluttede 3-1 til FC København, da Kamil Wilczek scorede sit andet mål få minutter efter Mohamed Daramys scoring.
Efter kampen langede tv-ekspert også kraftigt ud efter videodommersystemet VAR, og han forstår efter eget udsagn “ingenting”. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
