Dommerekspert dybt uenig med Stig Tøfting

Benjamin Leander er dybt uenig med Stig Tøfting i sagen om Bashkim Kadriis tackling på AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell.



Bailey Peacock-Farrell fik én på sinkadusen i søndagens opgør mellem AGF og OB, da århusianernes målmand stødte sammen med gæsternes Bashkim Kadrii, der kastede sig ned for at nå først på et indlæg.

Sammenstødet efterlod Peacock-Farrell med en dyb flænge og en hjernerystelse, men Bashkim Kadrii fik blot et gult kort for forseelsen – og det er mere end rigeligt.

Sådan lyder det i hvert fald fra Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Prøv at hør her. Fodbold er en kontaktsport, og det betyder ikke, at man bare skal flæske en målmand. Jeg synes bestemt, der bliver taget højde for, hvornår der bliver gået til en målmand. Jeg synes ikke, at målmænd er specielt udsatte. Men det er klart, at det ikke ser godt ud, når de her ting sker.

– Bashkim Kadrii er en ganske stille og rolig fyr, og i den her situation tyder intet i min verden på, at han kaster sig ned for at skade nogen med vilje. Han kaster sig ned, fordi der kommer en bold på tværs, som han gerne vil score på. Der, hvor han kaster sig ned, kaster Peacock-Farrell sig også ned, og det ender i et sammenstød. Så jeg kan ikke se, at de skulle have dømt anderledes i går, lød det fra Stig Tøfting.

Dommerekspert uenig
Det kan Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, til gengæld sagtens på øje på.

Benjamin Leander, der efter hver Superliga-runde sætter lup på dommerkendelserne, mener, at Bashkim Kadrii skulle have været vist ud af Jørgen Daugbjerg Burchardt for en brutal tackling på AGF-keeperen.

Dommereksperten medgiver, at det er en svær situation at bedømme, men han sammenligner det med, når en billist har vigepligt på vejbanen.

– Nordireren griber bolden i græshøjde, som nu engang er hans privilegium; at måtte spille bolden med hænderne i lav højde, hvorimod det nærmest havde tenderet farligt spil fra en AGF-markspiller, hvis vedkommende havde forsøgt at heade bolden væk i ankelhøjde, siger Benjamin Leander og tilføjer:

– Det er vældig fint, at Bashkim Kadrii retteligt bliver benævnt som en spiller, “der ikke gør den slags med vilje”, men det frikender ham bare ikke for et ansvar for, hvor hans lemmer og støvler ender henne. I det øjeblik han kaster sig ned i en duel, spinner han en kugle på rouletten. Der er god chance for, at han enten scorer eller glider forbi, men der er også bare et par felter med et dødningehoved på, hvor der står “kollision med BKP, der resulterer i spil, som i alvorlig grad er utilladeligt".

– Jeg har svært ved at se, at situationen er ret meget anderledes end Alexander Linds røde kort mod FCM og keeper Martin Fraisl, som også endte med voldsomme konsekvenser for FCM-keeperen. Derfor savner jeg et rødt kort til OBs 9’er, selvom det er et ulykkeligt og uintentionelt et af slagsen.

Loading Poll…





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller