Dommerekspert dybt uenig med Stig Tøfting

Benjamin Leander er dybt uenig med Stig Tøfting i sagen om Bashkim Kadriis tackling på AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell.



Bailey Peacock-Farrell fik én på sinkadusen i søndagens opgør mellem AGF og OB, da århusianernes målmand stødte sammen med gæsternes Bashkim Kadrii, der kastede sig ned for at nå først på et indlæg.

Sammenstødet efterlod Peacock-Farrell med en dyb flænge og en hjernerystelse, men Bashkim Kadrii fik blot et gult kort for forseelsen – og det er mere end rigeligt.

Sådan lyder det i hvert fald fra Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Prøv at hør her. Fodbold er en kontaktsport, og det betyder ikke, at man bare skal flæske en målmand. Jeg synes bestemt, der bliver taget højde for, hvornår der bliver gået til en målmand. Jeg synes ikke, at målmænd er specielt udsatte. Men det er klart, at det ikke ser godt ud, når de her ting sker.

– Bashkim Kadrii er en ganske stille og rolig fyr, og i den her situation tyder intet i min verden på, at han kaster sig ned for at skade nogen med vilje. Han kaster sig ned, fordi der kommer en bold på tværs, som han gerne vil score på. Der, hvor han kaster sig ned, kaster Peacock-Farrell sig også ned, og det ender i et sammenstød. Så jeg kan ikke se, at de skulle have dømt anderledes i går, lød det fra Stig Tøfting.

Dommerekspert uenig
Det kan Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, til gengæld sagtens på øje på.

Benjamin Leander, der efter hver Superliga-runde sætter lup på dommerkendelserne, mener, at Bashkim Kadrii skulle have været vist ud af Jørgen Daugbjerg Burchardt for en brutal tackling på AGF-keeperen.

Dommereksperten medgiver, at det er en svær situation at bedømme, men han sammenligner det med, når en billist har vigepligt på vejbanen.

– Nordireren griber bolden i græshøjde, som nu engang er hans privilegium; at måtte spille bolden med hænderne i lav højde, hvorimod det nærmest havde tenderet farligt spil fra en AGF-markspiller, hvis vedkommende havde forsøgt at heade bolden væk i ankelhøjde, siger Benjamin Leander og tilføjer:

– Det er vældig fint, at Bashkim Kadrii retteligt bliver benævnt som en spiller, “der ikke gør den slags med vilje”, men det frikender ham bare ikke for et ansvar for, hvor hans lemmer og støvler ender henne. I det øjeblik han kaster sig ned i en duel, spinner han en kugle på rouletten. Der er god chance for, at han enten scorer eller glider forbi, men der er også bare et par felter med et dødningehoved på, hvor der står “kollision med BKP, der resulterer i spil, som i alvorlig grad er utilladeligt".

– Jeg har svært ved at se, at situationen er ret meget anderledes end Alexander Linds røde kort mod FCM og keeper Martin Fraisl, som også endte med voldsomme konsekvenser for FCM-keeperen. Derfor savner jeg et rødt kort til OBs 9’er, selvom det er et ulykkeligt og uintentionelt et af slagsen.

Loading Poll…






– Tror Superligaklub slår egen transferrekord




LIVE

TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

FCK-profil holder VM-drøm i live

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

– En sindssygt fed følelse

Kan købes til spotpris

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter