Bailey Peacock-Farrell fik én på sinkadusen i søndagens opgør mellem AGF og OB, da århusianernes målmand stødte sammen med gæsternes Bashkim Kadrii, der kastede sig ned for at nå først på et indlæg.
Sammenstødet efterlod Peacock-Farrell med en dyb flænge og en hjernerystelse, men Bashkim Kadrii fik blot et gult kort for forseelsen – og det er mere end rigeligt.
Sådan lyder det i hvert fald fra Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Prøv at hør her. Fodbold er en kontaktsport, og det betyder ikke, at man bare skal flæske en målmand. Jeg synes bestemt, der bliver taget højde for, hvornår der bliver gået til en målmand. Jeg synes ikke, at målmænd er specielt udsatte. Men det er klart, at det ikke ser godt ud, når de her ting sker.
– Bashkim Kadrii er en ganske stille og rolig fyr, og i den her situation tyder intet i min verden på, at han kaster sig ned for at skade nogen med vilje. Han kaster sig ned, fordi der kommer en bold på tværs, som han gerne vil score på. Der, hvor han kaster sig ned, kaster Peacock-Farrell sig også ned, og det ender i et sammenstød. Så jeg kan ikke se, at de skulle have dømt anderledes i går, lød det fra Stig Tøfting.
Dommerekspert uenig
Det kan Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, til gengæld sagtens på øje på.
Benjamin Leander, der efter hver Superliga-runde sætter lup på dommerkendelserne, mener, at Bashkim Kadrii skulle have været vist ud af Jørgen Daugbjerg Burchardt for en brutal tackling på AGF-keeperen.
Dommereksperten medgiver, at det er en svær situation at bedømme, men han sammenligner det med, når en billist har vigepligt på vejbanen.
– Nordireren griber bolden i græshøjde, som nu engang er hans privilegium; at måtte spille bolden med hænderne i lav højde, hvorimod det nærmest havde tenderet farligt spil fra en AGF-markspiller, hvis vedkommende havde forsøgt at heade bolden væk i ankelhøjde, siger Benjamin Leander og tilføjer:
– Det er vældig fint, at Bashkim Kadrii retteligt bliver benævnt som en spiller, “der ikke gør den slags med vilje”, men det frikender ham bare ikke for et ansvar for, hvor hans lemmer og støvler ender henne. I det øjeblik han kaster sig ned i en duel, spinner han en kugle på rouletten. Der er god chance for, at han enten scorer eller glider forbi, men der er også bare et par felter med et dødningehoved på, hvor der står “kollision med BKP, der resulterer i spil, som i alvorlig grad er utilladeligt".
– Jeg har svært ved at se, at situationen er ret meget anderledes end Alexander Linds røde kort mod FCM og keeper Martin Fraisl, som også endte med voldsomme konsekvenser for FCM-keeperen. Derfor savner jeg et rødt kort til OBs 9’er, selvom det er et ulykkeligt og uintentionelt et af slagsen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
AVIS