Dommerekspert dybt uenig med Stig Tøfting

Benjamin Leander er dybt uenig med Stig Tøfting i sagen om Bashkim Kadriis tackling på AGF-målmand Bailey Peacock-Farrell.



Bailey Peacock-Farrell fik én på sinkadusen i søndagens opgør mellem AGF og OB, da århusianernes målmand stødte sammen med gæsternes Bashkim Kadrii, der kastede sig ned for at nå først på et indlæg.

Sammenstødet efterlod Peacock-Farrell med en dyb flænge og en hjernerystelse, men Bashkim Kadrii fik blot et gult kort for forseelsen – og det er mere end rigeligt.

Sådan lyder det i hvert fald fra Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.

– Prøv at hør her. Fodbold er en kontaktsport, og det betyder ikke, at man bare skal flæske en målmand. Jeg synes bestemt, der bliver taget højde for, hvornår der bliver gået til en målmand. Jeg synes ikke, at målmænd er specielt udsatte. Men det er klart, at det ikke ser godt ud, når de her ting sker.

– Bashkim Kadrii er en ganske stille og rolig fyr, og i den her situation tyder intet i min verden på, at han kaster sig ned for at skade nogen med vilje. Han kaster sig ned, fordi der kommer en bold på tværs, som han gerne vil score på. Der, hvor han kaster sig ned, kaster Peacock-Farrell sig også ned, og det ender i et sammenstød. Så jeg kan ikke se, at de skulle have dømt anderledes i går, lød det fra Stig Tøfting.

Dommerekspert uenig
Det kan Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, til gengæld sagtens på øje på.

Benjamin Leander, der efter hver Superliga-runde sætter lup på dommerkendelserne, mener, at Bashkim Kadrii skulle have været vist ud af Jørgen Daugbjerg Burchardt for en brutal tackling på AGF-keeperen.

Dommereksperten medgiver, at det er en svær situation at bedømme, men han sammenligner det med, når en billist har vigepligt på vejbanen.

– Nordireren griber bolden i græshøjde, som nu engang er hans privilegium; at måtte spille bolden med hænderne i lav højde, hvorimod det nærmest havde tenderet farligt spil fra en AGF-markspiller, hvis vedkommende havde forsøgt at heade bolden væk i ankelhøjde, siger Benjamin Leander og tilføjer:

– Det er vældig fint, at Bashkim Kadrii retteligt bliver benævnt som en spiller, “der ikke gør den slags med vilje”, men det frikender ham bare ikke for et ansvar for, hvor hans lemmer og støvler ender henne. I det øjeblik han kaster sig ned i en duel, spinner han en kugle på rouletten. Der er god chance for, at han enten scorer eller glider forbi, men der er også bare et par felter med et dødningehoved på, hvor der står “kollision med BKP, der resulterer i spil, som i alvorlig grad er utilladeligt".

– Jeg har svært ved at se, at situationen er ret meget anderledes end Alexander Linds røde kort mod FCM og keeper Martin Fraisl, som også endte med voldsomme konsekvenser for FCM-keeperen. Derfor savner jeg et rødt kort til OBs 9’er, selvom det er et ulykkeligt og uintentionelt et af slagsen.

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’