Dommerekspert er dybt uenig med Stig Tøfting

Benjamin Leander er uenig med Stig Tøfting - den tidligere elitedommer mener, at det var en korrekt kendelse at ændre Brøndbys straffespark til et frispark i søndagens opgør.



Brøndby IF blev snydt for et straffespark i søndagens lokalopgør mod FC København.

Det mener Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, som savner bevis for, at det var uden for feltet, at Elias Jelert nedlagde Sebastian Sebulonsen efter 74 minutters spil. Dommer Jakob Kehlet pegede i første omgang på pletten, men ændrede sin kendelse til et frispark efter et hurtigt VAR-tjek.

– Jeg har ikke set noget bevismateriale på, at straffesparket var en klar og åbenlys fejl fra Kehlet, og det skal det jo være, hvis en kendelse skal omstødes. Jeg kan ikke se vertikalt, at det kontaktsted, der er mellem Jelert og Sebulonsen, ikke rammer linjen. Jeg er med på, at Sebulonsens fod er uden for feltet, men derfor kan kontaktstedet godt være inden for, siger Tøfting.

Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker hos SpilXperten, er dybt uenig med Stig Tøfting. 

– Kontaktpunktet er Sebulonsens støvle. Det er ligegyldigt, om hele nordmandens krop hænger indover feltet. Det er specifikt støvlen, der er det målbare punkt her, og derfor har Jonas Hansen og VAR-vognen også styr på, at den korrekte kendelse er et frispark, skriver Leander i sin ugentlige dommergennemgang hos SpilXperten.

Den omdiskuterede situation kastede et gult kort af sig til Elias Jelert, og det betyder, at den danske landsholdsspiller har karantæne, når FC København på torsdag møder FC Midtjylland i et gigantisk Superliga-brag i Parken. 

FC København slog Brøndby 3-1. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Tysk VM-chok

Tottenham henter Liverpool-profil

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Medier sender ham hjem til AGF

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Benhård kritik af Danmark