Brøndby IF tabte søndag 1-3 til FC København i egen hule på Vestegnen, og dermed led mesterskabskampen et alvorligt knæk, mens de kan juble på Frederiksberg og Østerbro over, at FCK er tilbage på førstepladsen.
En stor skuffelse for Brøndby IF, og Tipsbladets kommentator Stig Tøfting forstår til fulde, at de blå-gule tilhængere er frustrerede her dagen derpå. Efter Tøftings bedste overbevisning blev Brøndby nemlig snydt på et meget afgørende tidspunkt i kampen.
Efter 74 minutter tilkendte Jakob Kehlet Brøndby et straffespark, da Elias Jelert væltede Sebastian Sebulonsen, men efter et hurtigt VAR-tjek blev det ændret til et frispark.
Det fatter Stig Tøfting ikke.
– Jeg har ikke set noget bevismateriale på, at straffesparket var en klar og åbenlys fejl fra Kehlet, og det skal det jo være, hvis en kendelse skal omstødes. Jeg kan ikke se vertikalt, at det kontaktsted, der er mellem Jelert og Sebulonsen, ikke rammer linjen. Jeg er med på, at Sebulonsens fod er uden for feltet, men derfor kan kontaktstedet godt være inden for, siger han og fortsætter:
– Jeg forstår ikke, at man så hurtigt kan påstå, at det var en klar og åbenlys fejl. Jeg vil ikke sige, jeg er rystet, men jeg er meget uforstående. Jeg så på intet tidspunkt det, der skulle være den rygende pistol i forhold til, at det var en klar fejl af Jakob Kehlet.
Kan Brøndby føle sig snydt?
– Ja. Jeg føler, at Brøndby blev bortdømt.
Hvordan vurderer du situationen? Du kan se klippet i videoen i toppen af artiklen, og her kan du læse Benjamin Leanders modsvar til "Tøffe".

Bortdømt eller ej, så endte Brøndby altså med at tabe, og Stig Tøfting fastslår, at sejren til FC København set over 90 minutter ikke var ufortjent.
Nederlaget er en klar streg i regningen i forhold til Brøndbys gulddrømme, men det er for tidligt at kaste håndklædet i ringen på Vestegnen.
– Brøndby går fra førstepladsen til fjerdepladsen og har ikke det bedste målregnskab i topstriden, så det siger sig selv, at det er en hård nød at knække. Det er det også set i lyset af, at man kun har vundet én af de seneste seks kampe. Men jeg er slet ikke klar til at dømme dem helt ude. Der er intet, der er afgjort, men jeg synes, Brøndby har set slidte ud.
Søndagens lokalopgør bød på en masse kampe i kampen, og også udenfor kridtstregerne gik det hedt for sig. I første halvleg kogte Martin Retov over, da han tog halsgreb på Elias Jelert, og det kostede Brøndbys assisterende træner et rødt kort.
Ja, det var ikke smart lavet af Retov, fastslår Stig Tøfting, men decideret voksenskældud bliver det ikke til fra Tipsbladets kommentator.
– Jeg har kendt Retov i mange år, og jeg fornemmer ikke, at han er type, der gør sådan noget bevidst. Jelert giver den også gas, da han falder. Det er altid nemt at være bagklog og sige, at Retov bare skulle have ladet være, men prøv at spørge en hvilken som helst fodboldspiller, og de vil kunne genkende, at bølgerne kan gå højt i en intens kamp, siger Tøfting og fortsætter:
– Hvis man ser situationen, kan man se, at Hjalte Bo Nørregaard også skubber til Suzuki, og hvis han (Suzuki) havde været en lige så udspekuleret type som Jelert, så havde Hjalte måske også fået et rødt kort. Men Suzuki smider sig bare ikke – og bliver selvfølgelig heller ikke skubbet i halsregionen.
– Én, der i hvert fald holder hovedet koldt i situationen, er Jesper Sørensen. Han prøver på at skille alle ad. Jesper har altid være en fornuftig mand – det skal han have!
Rundens top:
Selvfølgelig kan man ikke komme uden om FC København, der vinder i Brøndby og overtager førstepladsen. Det er fremragende af Jacob Neestrups mandskab! Jeg er også nødt til at nævne Vejle, der jo havde den perfekte runde med sejr over Viborg og OB's nederlag til Lyngby. Vejle har godt nok tabt 13 kampe i denne sæson, men blot en enkelt gang har de tabt med mere end et mål, og det siger noget om, at der altså er bund i det her mandskab. Vejle har sgu fortjent at overleve.
Rundens flop:
OB er jo den helt store taber, men jeg tror, jeg vil benytte lejligheden til at sige farvel til Hvidovre, der nu matematisk er rykket ned. Jeg synes, Hvidovre var et okay bekendtskab uden at være prangende. Alle kunne se, at det projekt var dødsdømt fra starten. Der var vel ingen – udover Hvidovre selv – der troede, at de ville klare den. Jeg kommer ikke til at savne Hvidovre, men det var et okay bekendtskab. De gav det chancen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe nyhed i udlandet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Det har hjemsøgt Højbjerg
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Albert Rudé er færdig i Kolding
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM