Dommerformand: VAR-koncept skal videreudvikles

Der kan ikke blive tale om, at man går tilbage til tiden uden VAR, mener dommerformand Michael Johansen.



Fodbold-Danmark oplevede i den seneste runde af Superligaen dramaet i Aarhus mellem AGF og Silkeborg, hvor særligt VAR kom i fokus for at overse et straffespark og senere dømte et straffespark, der ikke skulle have været dømt.

Det er noget, som dommerudvalget har været ude og beklage efterfølgende, og deres formand Michael Johansen argumenterer nu i et interview med Discovery+ for, hvorfor man skal ikke skal gå væk fra VAR som instrument for dommerne – og gå tilbage til dagen uden.

– Jeg er nødt til at sige nej tak, fordi det bliver hurtigt nostalgisk. Jeg tror, at de fleste har glemt, hvordan det var dengang – og jeg kan godt huske det. Der sad vi nede i omklædningsrummet af og til, og der sad vi rystede på at få den her USP ned med de situationer, som vi ret sandsynligt vidste var gået galt fra en kamp, siger han og fortsætter:

– Når vi så fik sat USP'en på PC'en og kunne se, at der var kæmpe fejl dernede og hele verden væltede. Og vi havde ingen chancer for at kunne gøre noget som helst. Så vil jeg sige, at det var der mellem 60 og 70 af igennem en sæson, lyder det fra Michael Johansen.

Han peger desuden på, at fejlene fra den førnævnte kamp, som han ser som enkeltstående, overskygger rigtig meget, fordi forventningerne til de få fejl er der. Men han minder om, at der også er mange gode cases. 

De er dog ikke færdige med at forbedre det, fortæller Johansen. Der skal videreudvikles på VAR-konceptet.

– Vi er ikke i mål endnu. Det her handler ikke om Danmark. Det handler om konceptet som helhed på verdensplan. Det skal videreudvikles. Der er masser af god teknologi, der kommer ind. Vi bliver stærkere. Så jeg tror på, at i fremtiden så kommer vi ned og får vores målsætning, og så tror jeg, at vi finder en fornuftig balance, forklarer Michael Johansen.

Det er målsætningen at holde sig nede på fem VAR-fejl i løbet af en sæson, og i denne sæson er man allerede oppe på tre.

Situationen og de øvrige højdepunkerne fra AGF-Silkeborg, der endte 2-2, kan ses i videoen i toppen af artiklen.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Legende med chokmelding

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

– De lignede lort!

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Stor skuffelse

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel