Dommerformand: VAR-koncept skal videreudvikles

Der kan ikke blive tale om, at man går tilbage til tiden uden VAR, mener dommerformand Michael Johansen.



Fodbold-Danmark oplevede i den seneste runde af Superligaen dramaet i Aarhus mellem AGF og Silkeborg, hvor særligt VAR kom i fokus for at overse et straffespark og senere dømte et straffespark, der ikke skulle have været dømt.

Det er noget, som dommerudvalget har været ude og beklage efterfølgende, og deres formand Michael Johansen argumenterer nu i et interview med Discovery+ for, hvorfor man skal ikke skal gå væk fra VAR som instrument for dommerne – og gå tilbage til dagen uden.

– Jeg er nødt til at sige nej tak, fordi det bliver hurtigt nostalgisk. Jeg tror, at de fleste har glemt, hvordan det var dengang – og jeg kan godt huske det. Der sad vi nede i omklædningsrummet af og til, og der sad vi rystede på at få den her USP ned med de situationer, som vi ret sandsynligt vidste var gået galt fra en kamp, siger han og fortsætter:

– Når vi så fik sat USP'en på PC'en og kunne se, at der var kæmpe fejl dernede og hele verden væltede. Og vi havde ingen chancer for at kunne gøre noget som helst. Så vil jeg sige, at det var der mellem 60 og 70 af igennem en sæson, lyder det fra Michael Johansen.

Han peger desuden på, at fejlene fra den førnævnte kamp, som han ser som enkeltstående, overskygger rigtig meget, fordi forventningerne til de få fejl er der. Men han minder om, at der også er mange gode cases. 

De er dog ikke færdige med at forbedre det, fortæller Johansen. Der skal videreudvikles på VAR-konceptet.

– Vi er ikke i mål endnu. Det her handler ikke om Danmark. Det handler om konceptet som helhed på verdensplan. Det skal videreudvikles. Der er masser af god teknologi, der kommer ind. Vi bliver stærkere. Så jeg tror på, at i fremtiden så kommer vi ned og får vores målsætning, og så tror jeg, at vi finder en fornuftig balance, forklarer Michael Johansen.

Det er målsætningen at holde sig nede på fem VAR-fejl i løbet af en sæson, og i denne sæson er man allerede oppe på tre.

Situationen og de øvrige højdepunkerne fra AGF-Silkeborg, der endte 2-2, kan ses i videoen i toppen af artiklen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Norge – Frankrig

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen