Dommerformand: VAR-koncept skal videreudvikles

Der kan ikke blive tale om, at man går tilbage til tiden uden VAR, mener dommerformand Michael Johansen.



Fodbold-Danmark oplevede i den seneste runde af Superligaen dramaet i Aarhus mellem AGF og Silkeborg, hvor særligt VAR kom i fokus for at overse et straffespark og senere dømte et straffespark, der ikke skulle have været dømt.

Det er noget, som dommerudvalget har været ude og beklage efterfølgende, og deres formand Michael Johansen argumenterer nu i et interview med Discovery+ for, hvorfor man skal ikke skal gå væk fra VAR som instrument for dommerne – og gå tilbage til dagen uden.

– Jeg er nødt til at sige nej tak, fordi det bliver hurtigt nostalgisk. Jeg tror, at de fleste har glemt, hvordan det var dengang – og jeg kan godt huske det. Der sad vi nede i omklædningsrummet af og til, og der sad vi rystede på at få den her USP ned med de situationer, som vi ret sandsynligt vidste var gået galt fra en kamp, siger han og fortsætter:

– Når vi så fik sat USP'en på PC'en og kunne se, at der var kæmpe fejl dernede og hele verden væltede. Og vi havde ingen chancer for at kunne gøre noget som helst. Så vil jeg sige, at det var der mellem 60 og 70 af igennem en sæson, lyder det fra Michael Johansen.

Han peger desuden på, at fejlene fra den førnævnte kamp, som han ser som enkeltstående, overskygger rigtig meget, fordi forventningerne til de få fejl er der. Men han minder om, at der også er mange gode cases. 

De er dog ikke færdige med at forbedre det, fortæller Johansen. Der skal videreudvikles på VAR-konceptet.

– Vi er ikke i mål endnu. Det her handler ikke om Danmark. Det handler om konceptet som helhed på verdensplan. Det skal videreudvikles. Der er masser af god teknologi, der kommer ind. Vi bliver stærkere. Så jeg tror på, at i fremtiden så kommer vi ned og får vores målsætning, og så tror jeg, at vi finder en fornuftig balance, forklarer Michael Johansen.

Det er målsætningen at holde sig nede på fem VAR-fejl i løbet af en sæson, og i denne sæson er man allerede oppe på tre.

Situationen og de øvrige højdepunkerne fra AGF-Silkeborg, der endte 2-2, kan ses i videoen i toppen af artiklen.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

OB – FC København

Tidligere FCK-talent skifter

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil overvejer karrierestop

– Stemningen i FCK er håbløs!

Cooper afslører: Han starter inde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Pinligt for rigtig mange at se

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe Superliga-comeback

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber