Dommerformand: VAR-koncept skal videreudvikles

Der kan ikke blive tale om, at man går tilbage til tiden uden VAR, mener dommerformand Michael Johansen.



Fodbold-Danmark oplevede i den seneste runde af Superligaen dramaet i Aarhus mellem AGF og Silkeborg, hvor særligt VAR kom i fokus for at overse et straffespark og senere dømte et straffespark, der ikke skulle have været dømt.

Det er noget, som dommerudvalget har været ude og beklage efterfølgende, og deres formand Michael Johansen argumenterer nu i et interview med Discovery+ for, hvorfor man skal ikke skal gå væk fra VAR som instrument for dommerne – og gå tilbage til dagen uden.

– Jeg er nødt til at sige nej tak, fordi det bliver hurtigt nostalgisk. Jeg tror, at de fleste har glemt, hvordan det var dengang – og jeg kan godt huske det. Der sad vi nede i omklædningsrummet af og til, og der sad vi rystede på at få den her USP ned med de situationer, som vi ret sandsynligt vidste var gået galt fra en kamp, siger han og fortsætter:

– Når vi så fik sat USP'en på PC'en og kunne se, at der var kæmpe fejl dernede og hele verden væltede. Og vi havde ingen chancer for at kunne gøre noget som helst. Så vil jeg sige, at det var der mellem 60 og 70 af igennem en sæson, lyder det fra Michael Johansen.

Han peger desuden på, at fejlene fra den førnævnte kamp, som han ser som enkeltstående, overskygger rigtig meget, fordi forventningerne til de få fejl er der. Men han minder om, at der også er mange gode cases. 

De er dog ikke færdige med at forbedre det, fortæller Johansen. Der skal videreudvikles på VAR-konceptet.

– Vi er ikke i mål endnu. Det her handler ikke om Danmark. Det handler om konceptet som helhed på verdensplan. Det skal videreudvikles. Der er masser af god teknologi, der kommer ind. Vi bliver stærkere. Så jeg tror på, at i fremtiden så kommer vi ned og får vores målsætning, og så tror jeg, at vi finder en fornuftig balance, forklarer Michael Johansen.

Det er målsætningen at holde sig nede på fem VAR-fejl i løbet af en sæson, og i denne sæson er man allerede oppe på tre.

Situationen og de øvrige højdepunkerne fra AGF-Silkeborg, der endte 2-2, kan ses i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Arne Slot fyret af Liverpool

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge