Fodbold-Danmark oplevede i den seneste runde af Superligaen dramaet i Aarhus mellem AGF og Silkeborg, hvor særligt VAR kom i fokus for at overse et straffespark og senere dømte et straffespark, der ikke skulle have været dømt.
Det er noget, som dommerudvalget har været ude og beklage efterfølgende, og deres formand Michael Johansen argumenterer nu i et interview med Discovery+ for, hvorfor man skal ikke skal gå væk fra VAR som instrument for dommerne – og gå tilbage til dagen uden.
– Jeg er nødt til at sige nej tak, fordi det bliver hurtigt nostalgisk. Jeg tror, at de fleste har glemt, hvordan det var dengang – og jeg kan godt huske det. Der sad vi nede i omklædningsrummet af og til, og der sad vi rystede på at få den her USP ned med de situationer, som vi ret sandsynligt vidste var gået galt fra en kamp, siger han og fortsætter:
– Når vi så fik sat USP'en på PC'en og kunne se, at der var kæmpe fejl dernede og hele verden væltede. Og vi havde ingen chancer for at kunne gøre noget som helst. Så vil jeg sige, at det var der mellem 60 og 70 af igennem en sæson, lyder det fra Michael Johansen.
Han peger desuden på, at fejlene fra den førnævnte kamp, som han ser som enkeltstående, overskygger rigtig meget, fordi forventningerne til de få fejl er der. Men han minder om, at der også er mange gode cases.
De er dog ikke færdige med at forbedre det, fortæller Johansen. Der skal videreudvikles på VAR-konceptet.
– Vi er ikke i mål endnu. Det her handler ikke om Danmark. Det handler om konceptet som helhed på verdensplan. Det skal videreudvikles. Der er masser af god teknologi, der kommer ind. Vi bliver stærkere. Så jeg tror på, at i fremtiden så kommer vi ned og får vores målsætning, og så tror jeg, at vi finder en fornuftig balance, forklarer Michael Johansen.
Det er målsætningen at holde sig nede på fem VAR-fejl i løbet af en sæson, og i denne sæson er man allerede oppe på tre.
Situationen og de øvrige højdepunkerne fra AGF-Silkeborg, der endte 2-2, kan ses i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
INTERVIEW