Der var drama for alle pengene, da AGF og Silkeborg tørnede sammen i seneste superligarunde, og det var med VAR i fokus.
Kampen endte 2-2 efter en dramatisk afslutning, hvor AGF udlignede dybt inde i tillægstiden på et straffespark dømt efter et VAR-gennemsyn af dommer Jens Maae.
Det var dog en fejl, indrømmer Maae, og på Dommerudvalgets Facebook-side DBU Elitedommer beklager man ikke blot fejlkendelsen, men også fejl i brugen af VAR ved et andet tilfælde i kampen.
– I søndagens 3F Superliga-kamp mellem AGF og Silkeborg IF opstår der i slutningen af kampen to situationer, som efterfølgende må konkluderes at være behandlet forkert, skriver dommerne.
Inden straffesparket i tillægstiden til AGF blev aarhusianerne snydt for et andet straffespark, lyder konklusionen fra dommerne efter at have set kampen igennem.
Mikkel Duelund blev nedlagt i feltet, men Maae vurderede, at Silkeborg-spilleren ramte bolden først. Det viste den langsomme gengivelse var forkert, men VAR blev ikke brugt.
– VAR burde anbefale et on-field review og lade dommeren gense situationen. Ingen af delene skete, hvilket desværre er en fejl, skriver Dommerudvalget.
Og så var der straffesparkssituationen i 97. minut, hvor AGF’s udligning faldt. Her blev VAR taget i anvendelse, Maae pegede på pletten, men burde ikke have gjort det i dette tilfælde, konklusionen.
– I VAR-vognens gengivelse til dommer Jens Maae bliver der desværre ikke lagt vægt på, at bolden først rammer Silkeborg IF-spillerens ben og derefter ryger op på armen, hvorfor der ikke burde dømmes straffespark i henhold til de nye hands-regler om deflection, skriver Dommerudvalget.
De to klubber er blevet orienteret om fejlene, fremgår det. Og Jens Maae ærgrer sig over fejlene.
– Vi er selvfølgelig ærgerlige over de disse situationer, og den indflydelse de har på kampen, siger han til Facebook-siden.
– Vi har gennemgået dem flere gange nu med henblik på fremtidig udvikling. Vi som dommerteam har ikke gjort andet, siden vi fløjtede af, end at prøve at optimere os og har haft løbende dialog for at undgå fremtidige fejl.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen