Der var drama for alle pengene, da AGF og Silkeborg tørnede sammen i seneste superligarunde, og det var med VAR i fokus.
Kampen endte 2-2 efter en dramatisk afslutning, hvor AGF udlignede dybt inde i tillægstiden på et straffespark dømt efter et VAR-gennemsyn af dommer Jens Maae.
Det var dog en fejl, indrømmer Maae, og på Dommerudvalgets Facebook-side DBU Elitedommer beklager man ikke blot fejlkendelsen, men også fejl i brugen af VAR ved et andet tilfælde i kampen.
– I søndagens 3F Superliga-kamp mellem AGF og Silkeborg IF opstår der i slutningen af kampen to situationer, som efterfølgende må konkluderes at være behandlet forkert, skriver dommerne.
Inden straffesparket i tillægstiden til AGF blev aarhusianerne snydt for et andet straffespark, lyder konklusionen fra dommerne efter at have set kampen igennem.
Mikkel Duelund blev nedlagt i feltet, men Maae vurderede, at Silkeborg-spilleren ramte bolden først. Det viste den langsomme gengivelse var forkert, men VAR blev ikke brugt.
– VAR burde anbefale et on-field review og lade dommeren gense situationen. Ingen af delene skete, hvilket desværre er en fejl, skriver Dommerudvalget.
Og så var der straffesparkssituationen i 97. minut, hvor AGF’s udligning faldt. Her blev VAR taget i anvendelse, Maae pegede på pletten, men burde ikke have gjort det i dette tilfælde, konklusionen.
– I VAR-vognens gengivelse til dommer Jens Maae bliver der desværre ikke lagt vægt på, at bolden først rammer Silkeborg IF-spillerens ben og derefter ryger op på armen, hvorfor der ikke burde dømmes straffespark i henhold til de nye hands-regler om deflection, skriver Dommerudvalget.
De to klubber er blevet orienteret om fejlene, fremgår det. Og Jens Maae ærgrer sig over fejlene.
– Vi er selvfølgelig ærgerlige over de disse situationer, og den indflydelse de har på kampen, siger han til Facebook-siden.
– Vi har gennemgået dem flere gange nu med henblik på fremtidig udvikling. Vi som dommerteam har ikke gjort andet, siden vi fløjtede af, end at prøve at optimere os og har haft løbende dialog for at undgå fremtidige fejl.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT