Dommer indrømmer to VAR-fejl i Superliga-drama

Der blev begået to fejl i brugen af VAR i opgøret mellem AGF og Silkeborg, som endte 2-2 efter et drama.



Der var drama for alle pengene, da AGF og Silkeborg tørnede sammen i seneste superligarunde, og det var med VAR i fokus.

Kampen endte 2-2 efter en dramatisk afslutning, hvor AGF udlignede dybt inde i tillægstiden på et straffespark dømt efter et VAR-gennemsyn af dommer Jens Maae.

Det var dog en fejl, indrømmer Maae, og på Dommerudvalgets Facebook-side DBU Elitedommer beklager man ikke blot fejlkendelsen, men også fejl i brugen af VAR ved et andet tilfælde i kampen.

– I søndagens 3F Superliga-kamp mellem AGF og Silkeborg IF opstår der i slutningen af kampen to situationer, som efterfølgende må konkluderes at være behandlet forkert, skriver dommerne.

Inden straffesparket i tillægstiden til AGF blev aarhusianerne snydt for et andet straffespark, lyder konklusionen fra dommerne efter at have set kampen igennem.

Mikkel Duelund blev nedlagt i feltet, men Maae vurderede, at Silkeborg-spilleren ramte bolden først. Det viste den langsomme gengivelse var forkert, men VAR blev ikke brugt.

– VAR burde anbefale et on-field review og lade dommeren gense situationen. Ingen af delene skete, hvilket desværre er en fejl, skriver Dommerudvalget.

Og så var der straffesparkssituationen i 97. minut, hvor AGF’s udligning faldt. Her blev VAR taget i anvendelse, Maae pegede på pletten, men burde ikke have gjort det i dette tilfælde, konklusionen.

– I VAR-vognens gengivelse til dommer Jens Maae bliver der desværre ikke lagt vægt på, at bolden først rammer Silkeborg IF-spillerens ben og derefter ryger op på armen, hvorfor der ikke burde dømmes straffespark i henhold til de nye hands-regler om deflection, skriver Dommerudvalget.

De to klubber er blevet orienteret om fejlene, fremgår det. Og Jens Maae ærgrer sig over fejlene.

– Vi er selvfølgelig ærgerlige over de disse situationer, og den indflydelse de har på kampen, siger han til Facebook-siden.

– Vi har gennemgået dem flere gange nu med henblik på fremtidig udvikling. Vi som dommerteam har ikke gjort andet, siden vi fløjtede af, end at prøve at optimere os og har haft løbende dialog for at undgå fremtidige fejl.

/ritzau/





Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Superliga-løgn

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Er han Superligaens bedste træner?

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Fyret efter forfærdelig stime

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem