Midt i en svingende sæsonstart for Brøndby IF har bestyrelsesformand Jan Bech Andersen været udsat for kras kritik.
I en kommentar hos Tipsbladet opfordrede Henrik Madsen, mangeårig journalist og Brøndby-fan, nemlig formanden til at gå af, og efterfølgende har også Viaplay-ekspert Peter Sørensen kritiseret Jan Bech Andersen.
Læs også: Farvel og tak: Gå af Jan Bech, du står i vejen
Nu får Brøndby-formanden imidlertid noget opbakning.
Over for Tipsbladets understreger Flemming Østergaard, der har en fortid som bestyrelsesformand for selskabet bag FC København, at han bakker Jan Bech Andersen op.
– Jeg kender det jo kun fra medierne, udover at Jan er en god ven. Det korte og det lange er, jeg går ud fra, at man i bestyrelsen og ejerkredsen har afstemt, hvilken rolle bestyrelsesformanden skal have, og hvilken rolle direktionen skal have. Før du kender det, kan du ikke svare på, om bestyrelsesformanden blander sig i den daglige biks.
– Hvilke aftaler der er mellem Jan Bech, direktionen og ledelsen, har vi ingen idé om, siger “Don Ø” og tilføjer:
– Det store problem er, at det bliver en pressehistorie. Og det er fint nok. I journalister skal jo gøre jeres job. Men, bottom line, så synes jeg, det er en forfærdelig kritik, der er kommet af personen, som har reddet Brøndby.
– Altså, Brøndby havde været – undskyld jeg siger det – "i røven af 4. division”, hvis han ikke har været ene om at redde klubben. Det hører også med til historien. Der er meget, de har at takke Jan Bech for. Og så siger jeg også med hensyn til dem, der har købt Brøndby: Det er dem, der bestemmer, hvem der skal sidde på posterne, og ingen går ind og køber nogle aktier for ikke at få det optimale ud af det.
Brøndby IF er aktuelt nummer fem i Superligaen og spiller mod FC Midtjylland søndag klokken 18.00.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED