“Don Ø” bakker Jan Bech Andersen op

Den tidligere FC København-formand kalder kritikken af Jan Bech Andersen "forfærdelig".



Midt i en svingende sæsonstart for Brøndby IF har bestyrelsesformand Jan Bech Andersen været udsat for kras kritik.

I en kommentar hos Tipsbladet opfordrede Henrik Madsen, mangeårig journalist og Brøndby-fan, nemlig formanden til at gå af, og efterfølgende har også Viaplay-ekspert Peter Sørensen kritiseret Jan Bech Andersen.

Læs også: Farvel og tak: Gå af Jan Bech, du står i vejen

Nu får Brøndby-formanden imidlertid noget opbakning.

Over for Tipsbladets understreger Flemming Østergaard, der har en fortid som bestyrelsesformand for selskabet bag FC København, at han bakker Jan Bech Andersen op.

– Jeg kender det jo kun fra medierne, udover at Jan er en god ven. Det korte og det lange er, jeg går ud fra, at man i bestyrelsen og ejerkredsen har afstemt, hvilken rolle bestyrelsesformanden skal have, og hvilken rolle direktionen skal have. Før du kender det, kan du ikke svare på, om bestyrelsesformanden blander sig i den daglige biks.

– Hvilke aftaler der er mellem Jan Bech, direktionen og ledelsen, har vi ingen idé om, siger “Don Ø” og tilføjer:

– Det store problem er, at det bliver en pressehistorie. Og det er fint nok. I journalister skal jo gøre jeres job. Men, bottom line, så synes jeg, det er en forfærdelig kritik, der er kommet af personen, som har reddet Brøndby.

– Altså, Brøndby havde været – undskyld jeg siger det – "i røven af 4. division”, hvis han ikke har været ene om at redde klubben. Det hører også med til historien. Der er meget, de har at takke Jan Bech for. Og så siger jeg også med hensyn til dem, der har købt Brøndby: Det er dem, der bestemmer, hvem der skal sidde på posterne, og ingen går ind og køber nogle aktier for ikke at få det optimale ud af det.

Brøndby IF er aktuelt nummer fem i Superligaen og spiller mod FC Midtjylland søndag klokken 18.00. 





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien knuser USA

Argentina – Egypten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’