Midt i en svingende sæsonstart for Brøndby IF har bestyrelsesformand Jan Bech Andersen været udsat for kras kritik.
I en kommentar hos Tipsbladet opfordrede Henrik Madsen, mangeårig journalist og Brøndby-fan, nemlig formanden til at gå af, og efterfølgende har også Viaplay-ekspert Peter Sørensen kritiseret Jan Bech Andersen.
Læs også: Farvel og tak: Gå af Jan Bech, du står i vejen
Nu får Brøndby-formanden imidlertid noget opbakning.
Over for Tipsbladets understreger Flemming Østergaard, der har en fortid som bestyrelsesformand for selskabet bag FC København, at han bakker Jan Bech Andersen op.
– Jeg kender det jo kun fra medierne, udover at Jan er en god ven. Det korte og det lange er, jeg går ud fra, at man i bestyrelsen og ejerkredsen har afstemt, hvilken rolle bestyrelsesformanden skal have, og hvilken rolle direktionen skal have. Før du kender det, kan du ikke svare på, om bestyrelsesformanden blander sig i den daglige biks.
– Hvilke aftaler der er mellem Jan Bech, direktionen og ledelsen, har vi ingen idé om, siger “Don Ø” og tilføjer:
– Det store problem er, at det bliver en pressehistorie. Og det er fint nok. I journalister skal jo gøre jeres job. Men, bottom line, så synes jeg, det er en forfærdelig kritik, der er kommet af personen, som har reddet Brøndby.
– Altså, Brøndby havde været – undskyld jeg siger det – "i røven af 4. division”, hvis han ikke har været ene om at redde klubben. Det hører også med til historien. Der er meget, de har at takke Jan Bech for. Og så siger jeg også med hensyn til dem, der har købt Brøndby: Det er dem, der bestemmer, hvem der skal sidde på posterne, og ingen går ind og køber nogle aktier for ikke at få det optimale ud af det.
Brøndby IF er aktuelt nummer fem i Superligaen og spiller mod FC Midtjylland søndag klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
Skifter til Rangers
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT