Don Ø i opråb til FCK-fans: Jeg forstår det ikke!

Flemming Østergaard kommer nu med et opråb til FC Københavns fans.



Flemming Østergaard tog bedrøvet hjem fra Parken efter søndagens kamp mellem FC København og Brøndby IF, og det skyldtes ikke blot kampens udfald. 

Sådan skriver han selv i et opslag på Facebook.

I stedet skyldes det også de scener, der udspillede sig efter slutfløjt i Superliga-kampen, hvor der var tumult både på banen og på tribunerne. 

Læs også: Vilde scener – slåskamp på Sektion 12

Men også det, der foregik på lægterne undervejs i kampen, ærgrer “Don Ø”. Der blev nemlig affyret pyroteknik på Sektion 12, hvor FC Københavns mest dedikerede fans sidder, og det retter den tidligere Parken Sport & Entertainment-formand nu en bredside mod. 

– Og så til et mere følsomt emne – med risiko for at få hele Sektion 12 på nakken:

– Jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor der stadig bliver fyret pyroteknik af. Det koster FCK millioner. Det er ulovligt. Og at det sker i det lukkede afsnit, som – ifølge Sektion 12 selv – er forbeholdt de mest dedikerede fans, er ikke bare chokerende, men også tankevækkende. Man kan jo næsten få det indtryk, at de har udnævnt sig selv til at være de eneste “rigtige” FCK-fans – som om loyalitet og kærlighed til klubben kun findes der, skriver “Don Ø” og tilføjer: 

– Hvordan kan det ske, når der står en capo og styrer stemningen? Er det virkelig “de rigtige” Sektion 12-fans, der har overtaget styringen af klubben? Hvor er ledelsen henne? Er der virkelig noget, man er bange for?

– Det burde tage 15 minutter at finde de ansvarlige. Start med capoen – lad ansvaret ligge der. Og mens vi er i gang: Tag hætterne af. Hvad gemmer I jer for? Skammer I jer over at være FCK-fans? Sektion 12 ejer ikke klubben – og I kan ikke opføre jer, som om I gør.

– I koster klubben millioner, mens I samtidig kræver bedre sportslige resultater. Kæmpe ros til jer for at skabe stemning – men gør det inden for reglerne, så vi alle kan være stolte af det. 

FC København har – som Tipsbladet kunne beskrive i sidste uge – fået bøder for mere end en million kroner i denne sæson som følge af tilskueradfærd. Der er nok flere bøder på vej efter søndagens drama.





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Sønderjyske – Brøndby IF

FC København – Vejle Boldklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Sender stikpille til FC København-flop