Flemming Østergaard tog bedrøvet hjem fra Parken efter søndagens kamp mellem FC København og Brøndby IF, og det skyldtes ikke blot kampens udfald.
Sådan skriver han selv i et opslag på Facebook.
I stedet skyldes det også de scener, der udspillede sig efter slutfløjt i Superliga-kampen, hvor der var tumult både på banen og på tribunerne.
Læs også: Vilde scener – slåskamp på Sektion 12
Men også det, der foregik på lægterne undervejs i kampen, ærgrer “Don Ø”. Der blev nemlig affyret pyroteknik på Sektion 12, hvor FC Københavns mest dedikerede fans sidder, og det retter den tidligere Parken Sport & Entertainment-formand nu en bredside mod.
– Og så til et mere følsomt emne – med risiko for at få hele Sektion 12 på nakken:
– Jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor der stadig bliver fyret pyroteknik af. Det koster FCK millioner. Det er ulovligt. Og at det sker i det lukkede afsnit, som – ifølge Sektion 12 selv – er forbeholdt de mest dedikerede fans, er ikke bare chokerende, men også tankevækkende. Man kan jo næsten få det indtryk, at de har udnævnt sig selv til at være de eneste “rigtige” FCK-fans – som om loyalitet og kærlighed til klubben kun findes der, skriver “Don Ø” og tilføjer:
– Hvordan kan det ske, når der står en capo og styrer stemningen? Er det virkelig “de rigtige” Sektion 12-fans, der har overtaget styringen af klubben? Hvor er ledelsen henne? Er der virkelig noget, man er bange for?
– Det burde tage 15 minutter at finde de ansvarlige. Start med capoen – lad ansvaret ligge der. Og mens vi er i gang: Tag hætterne af. Hvad gemmer I jer for? Skammer I jer over at være FCK-fans? Sektion 12 ejer ikke klubben – og I kan ikke opføre jer, som om I gør.
– I koster klubben millioner, mens I samtidig kræver bedre sportslige resultater. Kæmpe ros til jer for at skabe stemning – men gør det inden for reglerne, så vi alle kan være stolte af det.
FC København har – som Tipsbladet kunne beskrive i sidste uge – fået bøder for mere end en million kroner i denne sæson som følge af tilskueradfærd. Der er nok flere bøder på vej efter søndagens drama.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT