Flemming Østergaard tog bedrøvet hjem fra Parken efter søndagens kamp mellem FC København og Brøndby IF, og det skyldtes ikke blot kampens udfald.
Sådan skriver han selv i et opslag på Facebook.
I stedet skyldes det også de scener, der udspillede sig efter slutfløjt i Superliga-kampen, hvor der var tumult både på banen og på tribunerne.
Læs også: Vilde scener – slåskamp på Sektion 12
Men også det, der foregik på lægterne undervejs i kampen, ærgrer “Don Ø”. Der blev nemlig affyret pyroteknik på Sektion 12, hvor FC Københavns mest dedikerede fans sidder, og det retter den tidligere Parken Sport & Entertainment-formand nu en bredside mod.
– Og så til et mere følsomt emne – med risiko for at få hele Sektion 12 på nakken:
– Jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor der stadig bliver fyret pyroteknik af. Det koster FCK millioner. Det er ulovligt. Og at det sker i det lukkede afsnit, som – ifølge Sektion 12 selv – er forbeholdt de mest dedikerede fans, er ikke bare chokerende, men også tankevækkende. Man kan jo næsten få det indtryk, at de har udnævnt sig selv til at være de eneste “rigtige” FCK-fans – som om loyalitet og kærlighed til klubben kun findes der, skriver “Don Ø” og tilføjer:
– Hvordan kan det ske, når der står en capo og styrer stemningen? Er det virkelig “de rigtige” Sektion 12-fans, der har overtaget styringen af klubben? Hvor er ledelsen henne? Er der virkelig noget, man er bange for?
– Det burde tage 15 minutter at finde de ansvarlige. Start med capoen – lad ansvaret ligge der. Og mens vi er i gang: Tag hætterne af. Hvad gemmer I jer for? Skammer I jer over at være FCK-fans? Sektion 12 ejer ikke klubben – og I kan ikke opføre jer, som om I gør.
– I koster klubben millioner, mens I samtidig kræver bedre sportslige resultater. Kæmpe ros til jer for at skabe stemning – men gør det inden for reglerne, så vi alle kan være stolte af det.
FC København har – som Tipsbladet kunne beskrive i sidste uge – fået bøder for mere end en million kroner i denne sæson som følge af tilskueradfærd. Der er nok flere bøder på vej efter søndagens drama.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT