Borussia Dortmund genoptog søndag Bundesligaen ovenpå vinterpausen med en hjemmesejr på 4-3 over Augsburg.
Giovanni Reyna blev matchvinder, da den amerikanske indskifter med 12 minutter tilbage lagde bolden op i det fjerne målhjørne.
Dortmund havde gennem hele opgøret store problemer med at få lukket kampen mod gæsterne, da Augsburg med Mads Pedersen i startopstillingen gang på gang fik udlignet værternes føringer.
Jude Bellingham bragte hjemmeholdet i front efter en halv time, da den engelske midtbanespiller fra kanten af feltet sparkede bolden i mål.
Passivt og sløset forsvarsspil betød dog, at Augsburgs Arne Maier ti minutter senere fik mulighed for at gøre det til 1-1, da ingen Dortmund-spillere gik til Maier, der dygtigt udlignede.
Dortmunds Nico Schlotterbeck fik stort set med det samme genetableret føringen, da han headede et frispark i mål til 2-1, men Augsburg nåede at få udlignet til 2-2 før pausen på et selvmål.
Med et kvarter tilbage hamrede den netop indskiftede Jamie Bynoe-Gittens atter Dortmund foran med 3-2. Nu måtte føringen da holde, må flere Dortmund-fans have tænkt, men nej.
Igen dummede værterne sig, da Augsburgs kroatiske nyindkøb David Colina to minutter senere udlignede til 3-3 i den anden ende.
Giovanni Reyna, der var en del af USA's trup ved VM i Qatar, kom på banen med 20 minutter tilbage af kampen, og amerikaneren endte med at score kampens sidste mål.
Dortmund gav desuden Bundesliga-debut til angriberen Sebastian Haller, efter han i sommer blev hentet i Ajax. To operationer for testikelkræft har dog betydet, at Haller måtte vente et halvt år på at spille sin første kamp.
Mads Pedersen ragede en enkelt advarsel til sig, men spillede hele kampen som venstreback for Augsburg.
Dortmund indtager ligaens sjetteplads med 28 point efter 16 spillerunder. Topholdet Bayern München har 35 point. Augsburg har 15 point i bunden af rækken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool