Borussia Dortmund genoptog søndag Bundesligaen ovenpå vinterpausen med en hjemmesejr på 4-3 over Augsburg.
Giovanni Reyna blev matchvinder, da den amerikanske indskifter med 12 minutter tilbage lagde bolden op i det fjerne målhjørne.
Dortmund havde gennem hele opgøret store problemer med at få lukket kampen mod gæsterne, da Augsburg med Mads Pedersen i startopstillingen gang på gang fik udlignet værternes føringer.
Jude Bellingham bragte hjemmeholdet i front efter en halv time, da den engelske midtbanespiller fra kanten af feltet sparkede bolden i mål.
Passivt og sløset forsvarsspil betød dog, at Augsburgs Arne Maier ti minutter senere fik mulighed for at gøre det til 1-1, da ingen Dortmund-spillere gik til Maier, der dygtigt udlignede.
Dortmunds Nico Schlotterbeck fik stort set med det samme genetableret føringen, da han headede et frispark i mål til 2-1, men Augsburg nåede at få udlignet til 2-2 før pausen på et selvmål.
Med et kvarter tilbage hamrede den netop indskiftede Jamie Bynoe-Gittens atter Dortmund foran med 3-2. Nu måtte føringen da holde, må flere Dortmund-fans have tænkt, men nej.
Igen dummede værterne sig, da Augsburgs kroatiske nyindkøb David Colina to minutter senere udlignede til 3-3 i den anden ende.
Giovanni Reyna, der var en del af USA's trup ved VM i Qatar, kom på banen med 20 minutter tilbage af kampen, og amerikaneren endte med at score kampens sidste mål.
Dortmund gav desuden Bundesliga-debut til angriberen Sebastian Haller, efter han i sommer blev hentet i Ajax. To operationer for testikelkræft har dog betydet, at Haller måtte vente et halvt år på at spille sin første kamp.
Mads Pedersen ragede en enkelt advarsel til sig, men spillede hele kampen som venstreback for Augsburg.
Dortmund indtager ligaens sjetteplads med 28 point efter 16 spillerunder. Topholdet Bayern München har 35 point. Augsburg har 15 point i bunden af rækken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OB siger farvel til seks spillere
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER