Borussia Dortmund genoptog søndag Bundesligaen ovenpå vinterpausen med en hjemmesejr på 4-3 over Augsburg.
Giovanni Reyna blev matchvinder, da den amerikanske indskifter med 12 minutter tilbage lagde bolden op i det fjerne målhjørne.
Dortmund havde gennem hele opgøret store problemer med at få lukket kampen mod gæsterne, da Augsburg med Mads Pedersen i startopstillingen gang på gang fik udlignet værternes føringer.
Jude Bellingham bragte hjemmeholdet i front efter en halv time, da den engelske midtbanespiller fra kanten af feltet sparkede bolden i mål.
Passivt og sløset forsvarsspil betød dog, at Augsburgs Arne Maier ti minutter senere fik mulighed for at gøre det til 1-1, da ingen Dortmund-spillere gik til Maier, der dygtigt udlignede.
Dortmunds Nico Schlotterbeck fik stort set med det samme genetableret føringen, da han headede et frispark i mål til 2-1, men Augsburg nåede at få udlignet til 2-2 før pausen på et selvmål.
Med et kvarter tilbage hamrede den netop indskiftede Jamie Bynoe-Gittens atter Dortmund foran med 3-2. Nu måtte føringen da holde, må flere Dortmund-fans have tænkt, men nej.
Igen dummede værterne sig, da Augsburgs kroatiske nyindkøb David Colina to minutter senere udlignede til 3-3 i den anden ende.
Giovanni Reyna, der var en del af USA's trup ved VM i Qatar, kom på banen med 20 minutter tilbage af kampen, og amerikaneren endte med at score kampens sidste mål.
Dortmund gav desuden Bundesliga-debut til angriberen Sebastian Haller, efter han i sommer blev hentet i Ajax. To operationer for testikelkræft har dog betydet, at Haller måtte vente et halvt år på at spille sin første kamp.
Mads Pedersen ragede en enkelt advarsel til sig, men spillede hele kampen som venstreback for Augsburg.
Dortmund indtager ligaens sjetteplads med 28 point efter 16 spillerunder. Topholdet Bayern München har 35 point. Augsburg har 15 point i bunden af rækken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT