DR-vært med bøn til ‘PC’: Det værste mareridt

Kåre Quist var søndag på plads til FC Københavns store guldfest i Parken. Tipsbladet har talt med DR-værten om kærligheden til 'Løverne'.



Søndag kunne FC København med 3-0-sejren over FC Nordsjælland fejre klubbens 16. mesterskab, og en af de fans, der har været med hele vejen siden starten af halvfemserne, er Kåre Quist.

DR-nyhedsværten, der blandt andet er vært på TV Avisen, var naturligvis på plads i Parken i går, hvor det endte med en kæmpe guldfest.

– Det var præcis så nerveflænsende som forventet. Nu blev det heldigvis ikke en af de kampe, hvor den stod 0-0 efter 80 minutter, mens Midtjylland var foran, for det er sådan noget, der gør dig 10 år ældre.

– Jeg har fødselsdag i dag, og hvis det ikke var gået, som det skulle, så havde jeg nok følt mig 10 år ældre i stedet for ét år, siger Kåre Quist til Tipsbladet med et grin.

På scoringer af Elias Achouri, Jordan Larsson og Kevin Diks endte det hele godt for FCK, og derfor blev det selvsagt en aften med en helt speciel atmosfære i nationalarenaen.

– Der er et eller andet over et fyldt Parken i de her kampe. Det var en totalt perfekt aften.

– Man må give den nye turneringsstruktur, at den, sammen med holdenes jævnbyrdighed, er med til at give nogle rimeligt vilde sidste spilledage, lyder det fra Kåre Quist.

Jeg håber virkelig ikke, at Neestrup siger farvel. Jeg er en af dem, der hele vejen igennem har haft fuld tillid til ham og hans projekt. Jeg synes, at han passer perfekt til FCK med sin stil, sin kommunikation og sin ‘no nonsense’-væremåde.

Kåre Quist, DR-vært og FCK-fan

DR-profilen har været FCK-fan siden stiftelsen i i 1992.

– Jeg var ude og se det allerførste mesterskab blev sikret med Johansen-tvillingerne og Manniche i den der berømte kamp, hvor Brøndby havde et skud på stangen og så kontraangrebet med tvillingerne, som sikrede det første mesterskab, lyder det fra Kåre Quist, der i de første 10-15 år havde sæsonkort på Nedre C og så næsten alle kampe, både ude og hjemme.

Kåre Quist har været FCK-fan siden klubbens stiftelse i 1992 (Privatfoto).

Forelsket i Froholdt

FC København har været en magtfaktor i Superligaen i de seneste 25 år, hvor ‘Løverne’ har vundet det danske mesterskab 15 gange. Kåre Quist gider dog ikke høre på dem, der kalder FCK-fans for medløbere.

– Det er jo det, folk glemmer, når de påstår, at man er sådan en medløberfan. Efter det første mesterskab var der jo cirka 10 års katastrofer, smalkost og evigt høje forventninger, indtil Zuma ramte den, siger Kåre Quist og fortsætter:

– Kurt Thyboe nåede ovenikøbet at skrive en bog, der hedder ‘Den umulige drøm’ om FCK, så det var jo ligesom ikke sådan her i starten. Det er først fra nullerne og frem til nu, at klubben har fået den her dominerende rolle.

Heller ikke i denne sæson har alt kørt på skinner for FC København, men i slutfasen fandt Neestrup og co. et højt niveau frem.

– Det er meget federe at vinde mesterskabet på den måde, hvor de sidste seks-syv kampe, på nær en enkelt uafgjort, er endt med sejre, inklusive en meget, meget overbevisende derbysejr. Det har været lidt drypvist, men så ramte vi den jo lige pludselig til sidst, siger Kåre Quist og fortsætter:

– Det er meget rart at ende med to kampe, hvor jeg tror, at selv konkurrerende fans måske vil erkende, at der ikke var så meget at rafle om. Det var en total udklassering af både Randers og Nordsjælland.

– For du har fuldstændigt ret i, at det har været en motor, som det har været for alle topholdene, der har hakket i momenter undervejs.

Har du en favoritspiller på det nuværende FCK-hold?

– Det er meget, meget, meget svært at se så mange FCK-kampe uden at blive forelsket i Froholdt. Det tror jeg, at hele København og omegn er. I går tænkte jeg også, om det mon var sidste gang, man så ham i en FCK-trøje, udover pokalfinalen.

– Det håber jeg jo ikke. Jeg håber, at han kan blive fristet af muligheden for Champions League. Men der må være så mange interesserede klubber. Jeg tænker, at han kunne være fremragende i Bundesligaen, lyder det fra Kåre Quist.

Højt humør inden afgangen mod Parken (Privatfoto).

‘Neestrup passer perfekt til FCK’

Victor Froholdt er ikke den eneste nøgleperson i FC København, der kan være fortid i klubben, når næste sæson begynder. I den seneste måned er Jacob Neestrup blevet sat i forbindelse med det ledige cheftrænerjob i Wolfsburg, hvor FCK’s tidligere sportschef Peter Christiansen nu er sherif.

Kåre Quist krydser fingre for, at ‘PC’ vælger at kigge i en anden retning.

– Jeg håber virkelig ikke, at Neestrup siger farvel. Jeg er en af dem, der hele vejen igennem har haft fuld tillid til ham og hans projekt. Jeg synes, at han passer perfekt til FCK med sin stil, sin kommunikation og sin ‘no nonsense’-væremåde.

– Jeg håber, at ‘PC’ holder nallerne væk. Det værste mareridt ville være, hvis han nappede både både Froholdt og ‘Nees’, lyder det afslutningsvist fra Kåre Quist med et grin.

Efter guldfesten i Parken var Kåre Quist i øvrigt ikke færdig med at bide negle.

DR-værten er nemlig også stor Juventus-fan, så efter festlighederne i Parken skulle han hjem og følge Juventus, der med en hårdt tilkæmpet 3-2-sejr over Venezia lige akkurat sikrede sig en Champions League-billet.

 





Benhård transfermelding

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Fælder dom over Højlund

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Du har udstråling som tagpap

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Henter dansker – får god pakke

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Alle taler om dem!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner