AGF udlignede dybt inde i overtiden i kampen mod FC København i seneste Superliga-runde, men dramaet fortsatte, efter kampen var fløjtet af. Nu er tre forskellige FCK-folk idømt karantæne, og klubben har fået en bøde, fordi de overfusede dommeren bag kulisserne.
Der bliver ikke sat navn på spilleren. I Fodboldens Disciplinærinstans’ kendelse er han bare omtalt om Spiller 1, men ifølge DBU var der tale om anfører Zeca.
Ifølge dommerens indberetning konfronterede Zeca og endnu en unavngiven spiller dommerne, da de var på vej ned i spillertunnellen. Zeca var ifølge dommeren “voldsomt aggressivt verbalt og gestikulerende”, også efter han blev bedt om at tie stille, hvis han ikke ville have en indberetning.
Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at Zecas adfærd var usportlig og overtrådte DBU’s Adfærdskodeks. Derfor får han to spilledages karantæne og en bøde på 10.000 kroner.
Også en FC København-official har fået en spilledags karantæne og en bøde på 2.500 kroner. Heller ikke han navngives i disciplinærinstansens kendelse, men af DBU. Der er tale om talentchef Sune Smith Nielsen.
følge dommerens indberetning anråbte han fjerdedommeren “på en voldsomt aggressiv måde”. Blandt andet at fjerdedommeren skulle “holde sin kæft og skrubbe ned i omklædningen og få styr på sit eget pis.”
Smith Nielsen nægtede at oplyse sit navn over for dommerne. Ifølge FCK genkender man ikke, at han råbte dommerens ind i hovedet eller den præcise gengivelse af ordene. Han erkender dog at have råbt noget i samme boldgade.
FC København fastholder i sin redegørelse af begivenhederne, at “ingen af kommentarerne var over stregen, men i stedet klassiske frustrationer, når man, korrekt eller ej, føler sig bortdømt.”
Derudover får FC Københavns læge, Morten Boesen, også en spilledags karantæne. Det gør han, fordi han ifølge indberetningen “vælger lige efter slutfløjtet at gå forbi fjerdedommeren og råbe ham ind i hovedet, at ”I er fandme en skændsel”.”
Sluttelig får FCK en bøde på 10.000 kroner. Dels fordi dommerkvartetten ikke blev eskorteret til omklædningsrummet af sikkerhedsfolk, dels fordi FC Københavns Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, og et unavngivet bestyrelsesmedlem nægtede at oplyse navnet på den official, der overfusede dommerne.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
