Drama efter AGF-kamp: Tre FCK’ere får karantæner

Tre personer i FC København – en spiller, en læge og en official – har fået karantæne, mens klubben har fået en bøde som følge af opførslen over for dommeren efter seneste rundes kamp mod AGF.



AGF udlignede dybt inde i overtiden i kampen mod FC København i seneste Superliga-runde, men dramaet fortsatte, efter kampen var fløjtet af. Nu er tre forskellige FCK-folk idømt karantæne, og klubben har fået en bøde, fordi de overfusede dommeren bag kulisserne.

Der bliver ikke sat navn på spilleren. I Fodboldens Disciplinærinstans’ kendelse er han bare omtalt om Spiller 1, men ifølge DBU var der tale om anfører Zeca.

Ifølge dommerens indberetning konfronterede Zeca og endnu en unavngiven spiller dommerne, da de var på vej ned i spillertunnellen. Zeca var ifølge dommeren “voldsomt aggressivt verbalt og gestikulerende”, også efter han blev bedt om at tie stille, hvis han ikke ville have en indberetning.

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at Zecas adfærd var usportlig og overtrådte DBU’s Adfærdskodeks. Derfor får han to spilledages karantæne og en bøde på 10.000 kroner.

Også en FC København-official har fået en spilledags karantæne og en bøde på 2.500 kroner. Heller ikke han navngives i disciplinærinstansens kendelse, men af DBU. Der er tale om talentchef Sune Smith Nielsen.

følge dommerens indberetning anråbte han fjerdedommeren “på en voldsomt aggressiv måde”. Blandt andet at fjerdedommeren skulle “holde sin kæft og skrubbe ned i omklædningen og få styr på sit eget pis.”

Smith Nielsen nægtede at oplyse sit navn over for dommerne. Ifølge FCK genkender man ikke, at han råbte dommerens ind i hovedet eller den præcise gengivelse af ordene. Han erkender dog at have råbt noget i samme boldgade.

FC København fastholder i sin redegørelse af begivenhederne, at “ingen af kommentarerne var over stregen, men i stedet  klassiske frustrationer, når man, korrekt eller ej, føler sig bortdømt.”

Derudover får FC Københavns læge, Morten Boesen, også en spilledags karantæne. Det gør han, fordi han ifølge indberetningen “vælger lige efter slutfløjtet at gå forbi fjerdedommeren og råbe ham ind i hovedet, at ”I er fandme en skændsel”.”

Sluttelig får FCK en bøde på 10.000 kroner. Dels fordi dommerkvartetten ikke blev eskorteret til omklædningsrummet af sikkerhedsfolk, dels fordi FC Københavns Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, og et unavngivet bestyrelsesmedlem nægtede at oplyse navnet på den official, der overfusede dommerne.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

I chok: Har aldrig set lignende

Alpha retter hård kritik



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Narteys krav til ny kontrakt

– Han har måske været lagt lidt på is

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Var direkte fra træningsbanen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Bombe – Superliga-klub nævnes

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen