Drama efter AGF-kamp: Tre FCK’ere får karantæner

Tre personer i FC København – en spiller, en læge og en official – har fået karantæne, mens klubben har fået en bøde som følge af opførslen over for dommeren efter seneste rundes kamp mod AGF.



AGF udlignede dybt inde i overtiden i kampen mod FC København i seneste Superliga-runde, men dramaet fortsatte, efter kampen var fløjtet af. Nu er tre forskellige FCK-folk idømt karantæne, og klubben har fået en bøde, fordi de overfusede dommeren bag kulisserne.

Der bliver ikke sat navn på spilleren. I Fodboldens Disciplinærinstans’ kendelse er han bare omtalt om Spiller 1, men ifølge DBU var der tale om anfører Zeca.

Ifølge dommerens indberetning konfronterede Zeca og endnu en unavngiven spiller dommerne, da de var på vej ned i spillertunnellen. Zeca var ifølge dommeren “voldsomt aggressivt verbalt og gestikulerende”, også efter han blev bedt om at tie stille, hvis han ikke ville have en indberetning.

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at Zecas adfærd var usportlig og overtrådte DBU’s Adfærdskodeks. Derfor får han to spilledages karantæne og en bøde på 10.000 kroner.

Også en FC København-official har fået en spilledags karantæne og en bøde på 2.500 kroner. Heller ikke han navngives i disciplinærinstansens kendelse, men af DBU. Der er tale om talentchef Sune Smith Nielsen.

følge dommerens indberetning anråbte han fjerdedommeren “på en voldsomt aggressiv måde”. Blandt andet at fjerdedommeren skulle “holde sin kæft og skrubbe ned i omklædningen og få styr på sit eget pis.”

Smith Nielsen nægtede at oplyse sit navn over for dommerne. Ifølge FCK genkender man ikke, at han råbte dommerens ind i hovedet eller den præcise gengivelse af ordene. Han erkender dog at have råbt noget i samme boldgade.

FC København fastholder i sin redegørelse af begivenhederne, at “ingen af kommentarerne var over stregen, men i stedet  klassiske frustrationer, når man, korrekt eller ej, føler sig bortdømt.”

Derudover får FC Københavns læge, Morten Boesen, også en spilledags karantæne. Det gør han, fordi han ifølge indberetningen “vælger lige efter slutfløjtet at gå forbi fjerdedommeren og råbe ham ind i hovedet, at ”I er fandme en skændsel”.”

Sluttelig får FCK en bøde på 10.000 kroner. Dels fordi dommerkvartetten ikke blev eskorteret til omklædningsrummet af sikkerhedsfolk, dels fordi FC Københavns Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, og et unavngivet bestyrelsesmedlem nægtede at oplyse navnet på den official, der overfusede dommerne.



Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Millionregn over Ståle Solbakken

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Storklub meldes interesseret

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Alle storroser Dario Osorio

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vejen tilbage?

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks