Drama efter AGF-kamp: Tre FCK’ere får karantæner

Tre personer i FC København – en spiller, en læge og en official – har fået karantæne, mens klubben har fået en bøde som følge af opførslen over for dommeren efter seneste rundes kamp mod AGF.



AGF udlignede dybt inde i overtiden i kampen mod FC København i seneste Superliga-runde, men dramaet fortsatte, efter kampen var fløjtet af. Nu er tre forskellige FCK-folk idømt karantæne, og klubben har fået en bøde, fordi de overfusede dommeren bag kulisserne.

Der bliver ikke sat navn på spilleren. I Fodboldens Disciplinærinstans’ kendelse er han bare omtalt om Spiller 1, men ifølge DBU var der tale om anfører Zeca.

Ifølge dommerens indberetning konfronterede Zeca og endnu en unavngiven spiller dommerne, da de var på vej ned i spillertunnellen. Zeca var ifølge dommeren “voldsomt aggressivt verbalt og gestikulerende”, også efter han blev bedt om at tie stille, hvis han ikke ville have en indberetning.

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at Zecas adfærd var usportlig og overtrådte DBU’s Adfærdskodeks. Derfor får han to spilledages karantæne og en bøde på 10.000 kroner.

Også en FC København-official har fået en spilledags karantæne og en bøde på 2.500 kroner. Heller ikke han navngives i disciplinærinstansens kendelse, men af DBU. Der er tale om talentchef Sune Smith Nielsen.

følge dommerens indberetning anråbte han fjerdedommeren “på en voldsomt aggressiv måde”. Blandt andet at fjerdedommeren skulle “holde sin kæft og skrubbe ned i omklædningen og få styr på sit eget pis.”

Smith Nielsen nægtede at oplyse sit navn over for dommerne. Ifølge FCK genkender man ikke, at han råbte dommerens ind i hovedet eller den præcise gengivelse af ordene. Han erkender dog at have råbt noget i samme boldgade.

FC København fastholder i sin redegørelse af begivenhederne, at “ingen af kommentarerne var over stregen, men i stedet  klassiske frustrationer, når man, korrekt eller ej, føler sig bortdømt.”

Derudover får FC Københavns læge, Morten Boesen, også en spilledags karantæne. Det gør han, fordi han ifølge indberetningen “vælger lige efter slutfløjtet at gå forbi fjerdedommeren og råbe ham ind i hovedet, at ”I er fandme en skændsel”.”

Sluttelig får FCK en bøde på 10.000 kroner. Dels fordi dommerkvartetten ikke blev eskorteret til omklædningsrummet af sikkerhedsfolk, dels fordi FC Københavns Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, og et unavngivet bestyrelsesmedlem nægtede at oplyse navnet på den official, der overfusede dommerne.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

To danske klubber jagter formstærk angriber

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Viaplay deler stor nyhed

Åbner for ny rolle i FC København

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Rekordtransfer?

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget