Drama efter AGF-kamp: Tre FCK’ere får karantæner

Tre personer i FC København – en spiller, en læge og en official – har fået karantæne, mens klubben har fået en bøde som følge af opførslen over for dommeren efter seneste rundes kamp mod AGF.



AGF udlignede dybt inde i overtiden i kampen mod FC København i seneste Superliga-runde, men dramaet fortsatte, efter kampen var fløjtet af. Nu er tre forskellige FCK-folk idømt karantæne, og klubben har fået en bøde, fordi de overfusede dommeren bag kulisserne.

Der bliver ikke sat navn på spilleren. I Fodboldens Disciplinærinstans’ kendelse er han bare omtalt om Spiller 1, men ifølge DBU var der tale om anfører Zeca.

Ifølge dommerens indberetning konfronterede Zeca og endnu en unavngiven spiller dommerne, da de var på vej ned i spillertunnellen. Zeca var ifølge dommeren “voldsomt aggressivt verbalt og gestikulerende”, også efter han blev bedt om at tie stille, hvis han ikke ville have en indberetning.

Fodboldens Disciplinærinstans har vurderet, at Zecas adfærd var usportlig og overtrådte DBU’s Adfærdskodeks. Derfor får han to spilledages karantæne og en bøde på 10.000 kroner.

Også en FC København-official har fået en spilledags karantæne og en bøde på 2.500 kroner. Heller ikke han navngives i disciplinærinstansens kendelse, men af DBU. Der er tale om talentchef Sune Smith Nielsen.

følge dommerens indberetning anråbte han fjerdedommeren “på en voldsomt aggressiv måde”. Blandt andet at fjerdedommeren skulle “holde sin kæft og skrubbe ned i omklædningen og få styr på sit eget pis.”

Smith Nielsen nægtede at oplyse sit navn over for dommerne. Ifølge FCK genkender man ikke, at han råbte dommerens ind i hovedet eller den præcise gengivelse af ordene. Han erkender dog at have råbt noget i samme boldgade.

FC København fastholder i sin redegørelse af begivenhederne, at “ingen af kommentarerne var over stregen, men i stedet  klassiske frustrationer, når man, korrekt eller ej, føler sig bortdømt.”

Derudover får FC Københavns læge, Morten Boesen, også en spilledags karantæne. Det gør han, fordi han ifølge indberetningen “vælger lige efter slutfløjtet at gå forbi fjerdedommeren og råbe ham ind i hovedet, at ”I er fandme en skændsel”.”

Sluttelig får FCK en bøde på 10.000 kroner. Dels fordi dommerkvartetten ikke blev eskorteret til omklædningsrummet af sikkerhedsfolk, dels fordi FC Københavns Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, og et unavngivet bestyrelsesmedlem nægtede at oplyse navnet på den official, der overfusede dommerne.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Speakman om transfer: En unik situation

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

OB – Sønderjyske

Kæmpe transfer under opsejling

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Lindstrøm skifter til Schalke

Stor ændring i AGF?



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’