Selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment skal have ny bestyrelsesformand efter Allan Agerholm forlod rollen og bestyrelsen onsdag. Men bag beslutningen er der godt med dramatik.
Det skriver Berlingske, der kan fortælle, at årsagen til afskeden handler om et manglende salg af Lalandia og renovering af et efterhånden slidt Parken-stadion.
Forholdet til ejerne skulle nu også være så hårdt prøvet, at det var med til at få Agerholm til at 'smække med døren', og ifølge en unavngiven kilde ville særligt den ene storaktionær Erik Skjærbæk ikke være med til at lave en såkaldt ikkeindtægtsdrivende investering i stadionet.
Det skulle have været i forbindelse med en renovering af Parken, som skulle få stadionet up to date, så fansene eksempelvis igen må hoppe på B-tribunen, og at der vil være andet end koldt vand på toiletterne.
Ejerne skulle dog være klar over, at stadionet skal renoveres, men at de ikke har det nemt med at acceptere den pris, som det har.
Når det kommer til Lalandia, så peges der på, at det egentlig skulle være gjort nemmere, da man havde splittet selskabet op, så Lalandia stod alene i sit eget selskab. Ifølge førnævnte avis var badelandene tæt på at blie solgt, men ejerne var ikke tilfredse med prisen – og så faldt det hele til jorden.
Samlet står tilbage, at noget ifølge avisen tyder på, at ejerne har vurderet, at Agerholm har fejlet, da det ikke lykkedes at få et tilfredsstillede bud på Lalandia – og at man ikke har kunne finde en løsning på udfordringerne med deres nationalarenaen.
Bestyrelsen arbejder nu på at finde en ny formand, og Allan Agerholm nåede at være i rollen i tre år. Læs mere om, hvordan han selv ser på det her.
LIVE
LIVE: Forlænger med U21-landsholdsspiller
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
Journalist åbner for chokskifte
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
Går i rette med Viaplay-ekspert
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT