Ny FCK’er dribler i forsvaret: Har talt med “Nees”

Munashe Garananga har en lidt atypisk kvalitet som midterforsvarer, idet den nye FCK-spiller er god til at drible. Garananga har dog talt med Jacob Neestrup om, at det også handler om finde de rigtige tidspunkter at drible på.



PARKEN (Tipsbladet): En af sommerens mest spændende transfers i Superligaen er FC Københavns indkøb af den zimbabwiske midterforsvarer Munashe Garananga, som ‘løverne’ har hentet i belgiske Mechelen, angiveligt for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det er de færreste herhjemme, der har det store kendskab til Munashe Garananga, men tal fra Opta viser, at indkøbet fra Zimbabwe har en lidt usædvanlig kvalitet forsvarsspiller, nemlig at han er god til at drible.

Overfor Tipsbladet bekræfter Garananga, at tallene tegner et ret præcist billede af ham som en forsvarsspiller, der er god til at drible.

– Ja, jeg vil sige, at nu om dage, i moderne fodbold, skal forsvarsspillere ikke kun forsvare. De skal også kunne igangsætte angreb, og for mig er det (driblingerne, red.) en måde at starte et angreb og på den måde hjælpe os med at score mål, lyder det fra Munashe Garananga.

Den 23-årige forsvarsspiller er selvsagt klar over, at der medfølger en vis risiko, når man som midterforsvarer begynder at drible.

– Ja, det er altid farligt, især på den position, jeg spiller på. Men hvis det er noget, der kan hjælpe holdet, så er jeg klar til at løbe risikoen for at hjælpe mine holdkammerater, siger Munashe Garananga.

Har du talt med Neestrup om det her med at drible i forsvaret?

– Ja, jeg har talt med ham om det. Han har bare sagt, at jeg skal tage de nødvendige risici. Jeg skal vide, hvornår jeg skal gøre det, og hvornår jeg ikke skal gøre det, lyder det fra Munashe Garananga, der understreger, at han ikke dribler for at imponere:

– Jeg gør det ikke for mig selv eller for at se bedre ud. Jeg prøver bare at hjælpe holdet.

Hvordan vil du generelt beskrive dig selv som spiller?

– Jeg kan sige, at jeg er ret aggressiv i de defensive dueller. Jeg er også ret god på bolden, og jeg har en pæn fart for en midterforsvarer.

Drømmer om europæisk trofæ
Generelt har de første dage som FC København-spiller været rigtigt gode for Munashe Garananga.

– De første dage har været gode for mig, næsten perfekte. Jeg havde nogle rigtigt gode dage med de andre i Østrig, og de fik mig til at føle mig velkommen på holdet. Det var også en utrolig oplevelse at træne inde i Parken, siger Munashe Garananga. 

– Jeg hørte om interessen for omtrent en måned siden, og det blev så til virkelighed for mig for omtrent halvanden uge siden. 

– Alle har taget rigtig godt imod mig. Især ‘Moi’ (Elyounoussi, red.) og Jordan (Larsson, red.).

Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ.

Munashe Garananga
Forsvarsspiller, FC København

En anden spiller fra Zimbabwe, der tidligere har optrådt med succes i Superligaen, er den tidligere Brøndby- og Hobro-spiller Quincy Antipas. Munashe Garananga har dog ikke talt med Antipas om beslutningen om at rykke til Danmark. 

– Jeg kender ham godt. Han er et ret stort navn i Zimbabwe. Men jeg er ikke rigtig i kontakt med ham.

Munashe Garananga har en klar forventning om, at FC København skal vinde Superligaen i denne sæson, mens den nye forsvarsspiller også drømmer om et potentielt europæisk trofæ. 

– Jeg har de samme forventninger som alle andre i den her klub. Vi har de samme mål. Vi skal vinde Superligaen og kvalificere os til Champions League.

– Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ, og jeg har stor tiltro til holdet og til mine holdkammerater, i forhold til, at vi kan opnå det.

Trods sine blot 23 år har Munashe Garananga allerede spillet i tre forskellige europæiske ligaer, og forsvarsspilleren glæder sig nu til at stifte bekendtskab med Superligaen. 

– Det har været lidt af en rutsjebanetur. Alt er gået så hurtigt for mig. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke havde forventet det, for jeg har altid haft ønsket om at stå i sådan en her situation. Jeg er taknemmelig for min rejse og de mennesker, der har hjulpet mig med at nå hertil, lyder det afslutningsvist fra Munashe Garananga. 

Munashe Garananga kan få sin Superliga-debut mandag, hvor FC København møder Lyngby Boldklub på udebane. 



Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe triumf for Frank

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her er Efterårets Hold i Superligaen

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!