Ny FCK’er dribler i forsvaret: Har talt med “Nees”

Munashe Garananga har en lidt atypisk kvalitet som midterforsvarer, idet den nye FCK-spiller er god til at drible. Garananga har dog talt med Jacob Neestrup om, at det også handler om finde de rigtige tidspunkter at drible på.



PARKEN (Tipsbladet): En af sommerens mest spændende transfers i Superligaen er FC Københavns indkøb af den zimbabwiske midterforsvarer Munashe Garananga, som ‘løverne’ har hentet i belgiske Mechelen, angiveligt for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det er de færreste herhjemme, der har det store kendskab til Munashe Garananga, men tal fra Opta viser, at indkøbet fra Zimbabwe har en lidt usædvanlig kvalitet forsvarsspiller, nemlig at han er god til at drible.

Overfor Tipsbladet bekræfter Garananga, at tallene tegner et ret præcist billede af ham som en forsvarsspiller, der er god til at drible.

– Ja, jeg vil sige, at nu om dage, i moderne fodbold, skal forsvarsspillere ikke kun forsvare. De skal også kunne igangsætte angreb, og for mig er det (driblingerne, red.) en måde at starte et angreb og på den måde hjælpe os med at score mål, lyder det fra Munashe Garananga.

Den 23-årige forsvarsspiller er selvsagt klar over, at der medfølger en vis risiko, når man som midterforsvarer begynder at drible.

– Ja, det er altid farligt, især på den position, jeg spiller på. Men hvis det er noget, der kan hjælpe holdet, så er jeg klar til at løbe risikoen for at hjælpe mine holdkammerater, siger Munashe Garananga.

Har du talt med Neestrup om det her med at drible i forsvaret?

– Ja, jeg har talt med ham om det. Han har bare sagt, at jeg skal tage de nødvendige risici. Jeg skal vide, hvornår jeg skal gøre det, og hvornår jeg ikke skal gøre det, lyder det fra Munashe Garananga, der understreger, at han ikke dribler for at imponere:

– Jeg gør det ikke for mig selv eller for at se bedre ud. Jeg prøver bare at hjælpe holdet.

Hvordan vil du generelt beskrive dig selv som spiller?

– Jeg kan sige, at jeg er ret aggressiv i de defensive dueller. Jeg er også ret god på bolden, og jeg har en pæn fart for en midterforsvarer.

Drømmer om europæisk trofæ
Generelt har de første dage som FC København-spiller været rigtigt gode for Munashe Garananga.

– De første dage har været gode for mig, næsten perfekte. Jeg havde nogle rigtigt gode dage med de andre i Østrig, og de fik mig til at føle mig velkommen på holdet. Det var også en utrolig oplevelse at træne inde i Parken, siger Munashe Garananga. 

– Jeg hørte om interessen for omtrent en måned siden, og det blev så til virkelighed for mig for omtrent halvanden uge siden. 

– Alle har taget rigtig godt imod mig. Især ‘Moi’ (Elyounoussi, red.) og Jordan (Larsson, red.).

Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ.

Munashe Garananga
Forsvarsspiller, FC København

En anden spiller fra Zimbabwe, der tidligere har optrådt med succes i Superligaen, er den tidligere Brøndby- og Hobro-spiller Quincy Antipas. Munashe Garananga har dog ikke talt med Antipas om beslutningen om at rykke til Danmark. 

– Jeg kender ham godt. Han er et ret stort navn i Zimbabwe. Men jeg er ikke rigtig i kontakt med ham.

Munashe Garananga har en klar forventning om, at FC København skal vinde Superligaen i denne sæson, mens den nye forsvarsspiller også drømmer om et potentielt europæisk trofæ. 

– Jeg har de samme forventninger som alle andre i den her klub. Vi har de samme mål. Vi skal vinde Superligaen og kvalificere os til Champions League.

– Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ, og jeg har stor tiltro til holdet og til mine holdkammerater, i forhold til, at vi kan opnå det.

Trods sine blot 23 år har Munashe Garananga allerede spillet i tre forskellige europæiske ligaer, og forsvarsspilleren glæder sig nu til at stifte bekendtskab med Superligaen. 

– Det har været lidt af en rutsjebanetur. Alt er gået så hurtigt for mig. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke havde forventet det, for jeg har altid haft ønsket om at stå i sådan en her situation. Jeg er taknemmelig for min rejse og de mennesker, der har hjulpet mig med at nå hertil, lyder det afslutningsvist fra Munashe Garananga. 

Munashe Garananga kan få sin Superliga-debut mandag, hvor FC København møder Lyngby Boldklub på udebane. 





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

OB straffer angriber

Den første i næsten 40 år

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Yoram Zague sigtet i Danmark

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Færdig i FC Midtjylland?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’