Ny FCK’er dribler i forsvaret: Har talt med “Nees”

Munashe Garananga har en lidt atypisk kvalitet som midterforsvarer, idet den nye FCK-spiller er god til at drible. Garananga har dog talt med Jacob Neestrup om, at det også handler om finde de rigtige tidspunkter at drible på.



PARKEN (Tipsbladet): En af sommerens mest spændende transfers i Superligaen er FC Københavns indkøb af den zimbabwiske midterforsvarer Munashe Garananga, som ‘løverne’ har hentet i belgiske Mechelen, angiveligt for et beløb i omegnen af 30 millioner kroner.

Det er de færreste herhjemme, der har det store kendskab til Munashe Garananga, men tal fra Opta viser, at indkøbet fra Zimbabwe har en lidt usædvanlig kvalitet forsvarsspiller, nemlig at han er god til at drible.

Overfor Tipsbladet bekræfter Garananga, at tallene tegner et ret præcist billede af ham som en forsvarsspiller, der er god til at drible.

– Ja, jeg vil sige, at nu om dage, i moderne fodbold, skal forsvarsspillere ikke kun forsvare. De skal også kunne igangsætte angreb, og for mig er det (driblingerne, red.) en måde at starte et angreb og på den måde hjælpe os med at score mål, lyder det fra Munashe Garananga.

Den 23-årige forsvarsspiller er selvsagt klar over, at der medfølger en vis risiko, når man som midterforsvarer begynder at drible.

– Ja, det er altid farligt, især på den position, jeg spiller på. Men hvis det er noget, der kan hjælpe holdet, så er jeg klar til at løbe risikoen for at hjælpe mine holdkammerater, siger Munashe Garananga.

Har du talt med Neestrup om det her med at drible i forsvaret?

– Ja, jeg har talt med ham om det. Han har bare sagt, at jeg skal tage de nødvendige risici. Jeg skal vide, hvornår jeg skal gøre det, og hvornår jeg ikke skal gøre det, lyder det fra Munashe Garananga, der understreger, at han ikke dribler for at imponere:

– Jeg gør det ikke for mig selv eller for at se bedre ud. Jeg prøver bare at hjælpe holdet.

Hvordan vil du generelt beskrive dig selv som spiller?

– Jeg kan sige, at jeg er ret aggressiv i de defensive dueller. Jeg er også ret god på bolden, og jeg har en pæn fart for en midterforsvarer.

Drømmer om europæisk trofæ
Generelt har de første dage som FC København-spiller været rigtigt gode for Munashe Garananga.

– De første dage har været gode for mig, næsten perfekte. Jeg havde nogle rigtigt gode dage med de andre i Østrig, og de fik mig til at føle mig velkommen på holdet. Det var også en utrolig oplevelse at træne inde i Parken, siger Munashe Garananga. 

– Jeg hørte om interessen for omtrent en måned siden, og det blev så til virkelighed for mig for omtrent halvanden uge siden. 

– Alle har taget rigtig godt imod mig. Især ‘Moi’ (Elyounoussi, red.) og Jordan (Larsson, red.).

Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ.

Munashe Garananga
Forsvarsspiller, FC København

En anden spiller fra Zimbabwe, der tidligere har optrådt med succes i Superligaen, er den tidligere Brøndby- og Hobro-spiller Quincy Antipas. Munashe Garananga har dog ikke talt med Antipas om beslutningen om at rykke til Danmark. 

– Jeg kender ham godt. Han er et ret stort navn i Zimbabwe. Men jeg er ikke rigtig i kontakt med ham.

Munashe Garananga har en klar forventning om, at FC København skal vinde Superligaen i denne sæson, mens den nye forsvarsspiller også drømmer om et potentielt europæisk trofæ. 

– Jeg har de samme forventninger som alle andre i den her klub. Vi har de samme mål. Vi skal vinde Superligaen og kvalificere os til Champions League.

– Det er ret ærgerligt, at vi skal spille Conference League, for den her klub fortjener at spille Champions League hver eneste sæson. Men det er også en god mulighed for at vinde et trofæ, og jeg har stor tiltro til holdet og til mine holdkammerater, i forhold til, at vi kan opnå det.

Trods sine blot 23 år har Munashe Garananga allerede spillet i tre forskellige europæiske ligaer, og forsvarsspilleren glæder sig nu til at stifte bekendtskab med Superligaen. 

– Det har været lidt af en rutsjebanetur. Alt er gået så hurtigt for mig. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke havde forventet det, for jeg har altid haft ønsket om at stå i sådan en her situation. Jeg er taknemmelig for min rejse og de mennesker, der har hjulpet mig med at nå hertil, lyder det afslutningsvist fra Munashe Garananga. 

Munashe Garananga kan få sin Superliga-debut mandag, hvor FC København møder Lyngby Boldklub på udebane. 





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Danmark – Nordmakedonien

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Klar tale: Han bør fyres nu

FCK-talenter ydmyger Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kæmpe nyhed i udlandet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Alexander Lind blæst bagover



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Dansker drillet af Mourinho

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

I chok over Steve Cooper-historie

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Presset er på Danmark!

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’