Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Holdkammeraterne stikker lidt til Noah Nartey efter midtbanespillerens helterolle mandag aften.



BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey er dagens mand i skysovs i Brøndby.

Midtbanespilleren blev skiftet ind og sendte i det 97. minut Brøndby Stadion i ekstase, da han scorede sejrsmålet mod Randers med et langskud. En vild afslutning på en vild fodboldkamp, der endte 4-3 i de blågules favør.

Og efter den præstation hyldes Noah Nartey selvfølgelig af holdkammeraterne, men der er også plads til lidt godhjertede drillerier. 

– Det var langsomt, ikke? Jeg synes virkelig, den bold kom langsomt. Jeg nåede undervejs at tænke “Ej, Noah, hvor er det et vattet spark!,” siger en storsmilende Mathias Kvistgaarden, da han møder den fremmødte presse i mixed zone, og tilføjer: 

– Nu har vi set ham sparke på træningsbanen, og det er måske ikke helt forkert at sige, at han rammer den godt. Så har jeg ikke sagt for meget. 

Clement Bischoff fortæller, at han slet ikke var i tvivl om, at Noah Nartey ville score, da han afsluttede. 

– Selvfølgelig! Nu har vi spillet sammen i så mange år, at jeg ved, at når den kommer der, føler han den ned i hjørnet. Det er ikke med så meget fart, men den skal nok snige sig ind, siger han og tilføjer: 

– Det er helt fantastisk at se min bedste kammerat på holdet gennem så mange år sparke den der ind. 

– Vi talte om det inden kampen, at folk nogle gange driller ham med hans skud, men han kan åbenbart sparke den ind her på Brøndby Stadion. Det skal folk til at stoppe med – ellers modbeviser han dem bare. Jeg er så stolt på hans vegne. 

‘Noget af det fedeste, jeg har oplevet’

Selv er matchvinderen også lykkelig over scoringen. 

– Jeg er glad. Det var ren forløsning. Det var fandeme fedt og noget, jeg har ventet på. Det er noget af det fedeste, jeg har oplevet i min karriere, siger Noah Nartey og erkender, at han bliver drillet med sine skud: 

– Til træning siger de, at jeg ikke skyder nok, og de driller mig med, at jeg er dårlig til at skyde. Det fik jeg modbevist i dag. 

– Jordi (Vanlerberghe) er god til at sige “let him shoot” til træning. 

Om drillerierne fortsætter, må tiden vise. I dag leverede Noah Nartey i hvert fald et godt hold kæft-bolsje til holdkammeraterne.  





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tryllerier i Toronto

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tyrkiet – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vil smadre transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Vigtigt nyt for ‘AC’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Rundens hold – VM