Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Holdkammeraterne stikker lidt til Noah Nartey efter midtbanespillerens helterolle mandag aften.



BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey er dagens mand i skysovs i Brøndby.

Midtbanespilleren blev skiftet ind og sendte i det 97. minut Brøndby Stadion i ekstase, da han scorede sejrsmålet mod Randers med et langskud. En vild afslutning på en vild fodboldkamp, der endte 4-3 i de blågules favør.

Og efter den præstation hyldes Noah Nartey selvfølgelig af holdkammeraterne, men der er også plads til lidt godhjertede drillerier. 

– Det var langsomt, ikke? Jeg synes virkelig, den bold kom langsomt. Jeg nåede undervejs at tænke “Ej, Noah, hvor er det et vattet spark!,” siger en storsmilende Mathias Kvistgaarden, da han møder den fremmødte presse i mixed zone, og tilføjer: 

– Nu har vi set ham sparke på træningsbanen, og det er måske ikke helt forkert at sige, at han rammer den godt. Så har jeg ikke sagt for meget. 

Clement Bischoff fortæller, at han slet ikke var i tvivl om, at Noah Nartey ville score, da han afsluttede. 

– Selvfølgelig! Nu har vi spillet sammen i så mange år, at jeg ved, at når den kommer der, føler han den ned i hjørnet. Det er ikke med så meget fart, men den skal nok snige sig ind, siger han og tilføjer: 

– Det er helt fantastisk at se min bedste kammerat på holdet gennem så mange år sparke den der ind. 

– Vi talte om det inden kampen, at folk nogle gange driller ham med hans skud, men han kan åbenbart sparke den ind her på Brøndby Stadion. Det skal folk til at stoppe med – ellers modbeviser han dem bare. Jeg er så stolt på hans vegne. 

‘Noget af det fedeste, jeg har oplevet’

Selv er matchvinderen også lykkelig over scoringen. 

– Jeg er glad. Det var ren forløsning. Det var fandeme fedt og noget, jeg har ventet på. Det er noget af det fedeste, jeg har oplevet i min karriere, siger Noah Nartey og erkender, at han bliver drillet med sine skud: 

– Til træning siger de, at jeg ikke skyder nok, og de driller mig med, at jeg er dårlig til at skyde. Det fik jeg modbevist i dag. 

– Jordi (Vanlerberghe) er god til at sige “let him shoot” til træning. 

Om drillerierne fortsætter, må tiden vise. I dag leverede Noah Nartey i hvert fald et godt hold kæft-bolsje til holdkammeraterne.  





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Forventer klubskifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby