BRØNDBY (Tipsbladet): Noah Nartey er dagens mand i skysovs i Brøndby.
Midtbanespilleren blev skiftet ind og sendte i det 97. minut Brøndby Stadion i ekstase, da han scorede sejrsmålet mod Randers med et langskud. En vild afslutning på en vild fodboldkamp, der endte 4-3 i de blågules favør.
Og efter den præstation hyldes Noah Nartey selvfølgelig af holdkammeraterne, men der er også plads til lidt godhjertede drillerier.
– Det var langsomt, ikke? Jeg synes virkelig, den bold kom langsomt. Jeg nåede undervejs at tænke “Ej, Noah, hvor er det et vattet spark!,” siger en storsmilende Mathias Kvistgaarden, da han møder den fremmødte presse i mixed zone, og tilføjer:
– Nu har vi set ham sparke på træningsbanen, og det er måske ikke helt forkert at sige, at han rammer den godt. Så har jeg ikke sagt for meget.
Clement Bischoff fortæller, at han slet ikke var i tvivl om, at Noah Nartey ville score, da han afsluttede.
– Selvfølgelig! Nu har vi spillet sammen i så mange år, at jeg ved, at når den kommer der, føler han den ned i hjørnet. Det er ikke med så meget fart, men den skal nok snige sig ind, siger han og tilføjer:
– Det er helt fantastisk at se min bedste kammerat på holdet gennem så mange år sparke den der ind.
– Vi talte om det inden kampen, at folk nogle gange driller ham med hans skud, men han kan åbenbart sparke den ind her på Brøndby Stadion. Det skal folk til at stoppe med – ellers modbeviser han dem bare. Jeg er så stolt på hans vegne.
‘Noget af det fedeste, jeg har oplevet’
Selv er matchvinderen også lykkelig over scoringen.
– Jeg er glad. Det var ren forløsning. Det var fandeme fedt og noget, jeg har ventet på. Det er noget af det fedeste, jeg har oplevet i min karriere, siger Noah Nartey og erkender, at han bliver drillet med sine skud:
– Til træning siger de, at jeg ikke skyder nok, og de driller mig med, at jeg er dårlig til at skyde. Det fik jeg modbevist i dag.
– Jordi (Vanlerberghe) er god til at sige “let him shoot” til træning.
Om drillerierne fortsætter, må tiden vise. I dag leverede Noah Nartey i hvert fald et godt hold kæft-bolsje til holdkammeraterne.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER