Drømmedebut i Superligaen: Det betød rigtig meget

Debuten i Superligaen bød på både et mål og en assist for Mohammed Fuseini, der i Randers FC har fået en meget klar arbejdsbeskrivelse af cheftræner Rasmus Bertelsen.



De sagde farvel til Filip Bundgaard på transfervinduets sidste dag, men Randers FC hentede i januar en anden angriber, der er kommet ganske lovende fra start i Superligaen. 

21-årige Mohammed Fuseini noterede sig nemlig for både et mål og en assist, da ghaneseren i forårspremieren mod Hvidovre IF fik sin Superliga-debut. 

Randers FC var på overraskende vis bagud med 1-0 ved pausen, men seks minutter inde i anden halvleg var kronjyderne så foran med 2-1, da Fuseini først assisterede Lasso Coulibaly, inden den nye angriber 30 sekunder straffede Hvidovre, da oprykkerne lavede en forfejlet tilbageaflevering, som Fuseini opsnappede og sendte i nettet. 

– Det betød virkelig meget for mig, at jeg både scorede og lavede en assist i min debut i Superligaen. Det var en virkelig god start for mig, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet og fortsætter: 

– Det var en svær kamp. Vi startede ikke så godt, men i løbet af kampen begyndte vi at spille bedre sammen og arbejde for hinanden, og vi formåede at gøre det, som træneren ville have fra os.

Jeg skiftede på grund af den manglende spilletid. Jeg fik ikke nok spilletid. Jeg er ung og jeg har brug for spilletid, så jeg tænkte, at den bedste løsning for mig ville være at blive udlejet.

Mohammed Fuseini
Angriber, Randers FC

Blev du overrasket over, at Hvidovre gav dig chancen ved at begå sådan en fejl?

– Det overraskede mig ikke, nej. Jeg har scoret så mange mål ved at presse på den måde, lyder det fra Fuseini. 

Hvordan har din første måned været i Danmark?

– Det har været godt indtil nu. Jeg er ikke helt ny i Danmark, for jeg har været her før. Jeg har været her et par gange hos FC Nordsjælland. Jeg var på Right to Dream-akademiet, og vi plejede at tage til FCN rigtig tit. 

Hvorfor endte du ikke i FC Nordsjælland, med tanke på din fortid på Right To Dream-akademiet?

– Det har jeg ikke rigtigt et svar på.

Hvordan har det været at spille under Rasmus Bertelsen?

– Han er en rigtig god træner, og han er flink. Han har bare sagt til mig, at han vil have en angriber, der kan løbe bagom forsvarsspillerne. Og det er det, jeg gør. Det er ham, der er bossen, så jeg er nødt til at gøre, hvad han siger.

Mohammed Fuseini og Stephen Odey udgør den nye foretrukne angrebsduo i Randers FC. Foto: Imago

Mohammed Fuseini er i foråret udlejet til Randers FC fra østrigske Sturm Graz, men ghaneseren har ingen idé om, hvorvidt han også kommer til at optræde for kronjyderne efter sommerferien.

– Lige nu har jeg bare fokus på at være i nuet. Jeg har bare brug for spilletid, og så må vi se, hvad fremtiden byder på. Jeg ønsker ikke at tale så meget om min fremtid nu, for mit fokus er på at hjælpe holdet derhen, hvor det fortjener at være, siger Mohammed Fuseini. 

Hvordan var din tid i Østrig, og hvorfor valgte du at rykke til Danmark?

– Det var en rigtig god tid. Jeg scorede mange mål for andetholdet, og også et par stykker for førsteholdet. Jeg skiftede på grund af den manglende spilletid. Jeg fik ikke nok spilletid. Jeg er ung og jeg har brug for spilletid, så jeg tænkte, at den bedste løsning for mig ville være at blive udlejet. 

Hvor mange mål går du efter at score i foråret?

– Mit mål er at score så mange mål som overhovedet muligt. Jeg har ikke et specifikt antal i hovedet, men min målsætning er bare at score en masse mål, lyder det afslutningsvist fra Mohammed Fuseini.

Mohammed Fuseini skal i aktion igen på søndag klokken 14, hvor der venter en udekamp mod Viborg FF. 





Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Chikaneret i 90 minutter

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

– En stor beslutning

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Ikke sket i 8 år

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Holdt på stor hemmelighed

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Elkjær jubler over Frank

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’