Drømmer om FCK-comeback: Jeg er i mit livs form

Mikkel Wohlgemuth har valgt at vinke farvel til FC Fredericia efter to år i klubben. Den tidligere FC København-spiller fortæller til Tipsbladet, at han stadig har en stor drøm om at vende tilbage til FC København en dag.



Mikkel Wohlgemuth var i den seneste sæson en stor profil for FC Fredericia, der blandede sig i topstriden af NordicBet Ligaen.

Wohlgemuth har dog valgt at forlade klubben for at prøve noget nyt efter to år i klubben.

Drømmen er altid FCK for mig.

Mikkel Wohlegemuth
Tidligere FCK-spiller

Tipsbladet har talt med den tidligere FCK-spiller om exittet.

– Jeg tænker faktisk, at det er rigtig, rigtig fint. Det var også planen, men det er selvfølgelig vemodigt. Jeg har været glad for at være der, og jeg har fået nogle gode kammerater. Jeg er dog afklaret, siger Mikkel Wohlgemuth til Tipsbladet.

29-årige Wohlgemuth har store tanker om fremtiden som fodboldspiller.

– Jeg har selvfølgelig nogle håb og ambitioner på egne vegne. Jeg vil gerne spille på højest muligt niveau, og det har jeg også vist, om det er Superligaen eller 1. division. Det er jeg meget åben for. Projektet er også vigtigt for mig, og jeg vil gerne komme til en klub, der vil opnå noget, siger han og tilføjer.

– Der er lidt at tænke over. Når man er fri på markedet, så er der ikke en købssum, der skal tænkes på, så der er da lidt. Jeg prøver at hvile i det, men det er svært. Jeg skal finde ud af, hvad mavefornemmelsen siger. 

Artiklen fortsætter under billedet.

mikkel_wohlgemuth

Foto: fck.dk

Står skarpere end nogensinde
Den 29-årige midtbanespiller har tidligere fortalt, at han gerne vil spille for FC København igen. Den drøm er langt fra slukket.

– FC København har altid været min klub, og jeg har altid haft en drøm om at skulle spille for dem igen. Man har altid ambitioner, og jeg er også en type, der vil gøre alt for at lykkes på og uden for banen ved at være professionel.

– Fodbold kan gå hurtigt, så jeg vil aldrig udelukke, at det kan ske, men jeg ved godt, at det er langt væk nu. Selvom jeg kender Neestrup rigtig, rigtig godt, så tror jeg ikke, at han tager mig tilbage i folden med det samme. Jeg skal bevise endnu mere, siger midtbanespilleren og tilføjer.

– Drømmen er altid FCK for mig, men jeg har også en drøm at spille på højeste niveau. Om det er i FCK eller en anden Superliga-klub, vil jeg have svært ved at sige nej. Jeg vil også gerne rykke en klub op fra 1. division til Superligaen.

Den nu tidligere FC Fredericia-spiller mener aldrig, at han har stået skarpere end nu.

– Jeg føler, at jeg er blevet endnu bedre, selvom jeg kom fra en anden 1. divisionsklub (Vendsyssel, red.). Jeg har nydt at komme til træning og udviklet mig som menneske og fodboldspiller. Min fysik har nærmest aldrig været bedre. Jeg føler mig i mit livs form. Det er fedt, siger Mikkel Wohlegemuth til Tipsbladet.

Wohlegemuth kan også skrive Vendsyssel og HB Køge på cv’et.

Han nåede at spille 60 kampe for FC Fredericia.

Wohlegemuth står noteret for 30 Superliga-kampe (28 for Vendsyssel og to for FCK). Midtbanespilleren forlod FCK i sommeren 2015.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Nu klager FC Barcelona igen

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens