Mikkel Wohlgemuth var i den seneste sæson en stor profil for FC Fredericia, der blandede sig i topstriden af NordicBet Ligaen.
Wohlgemuth har dog valgt at forlade klubben for at prøve noget nyt efter to år i klubben.
Drømmen er altid FCK for mig.
Mikkel WohlegemuthTidligere FCK-spiller
Tipsbladet har talt med den tidligere FCK-spiller om exittet.
– Jeg tænker faktisk, at det er rigtig, rigtig fint. Det var også planen, men det er selvfølgelig vemodigt. Jeg har været glad for at være der, og jeg har fået nogle gode kammerater. Jeg er dog afklaret, siger Mikkel Wohlgemuth til Tipsbladet.
29-årige Wohlgemuth har store tanker om fremtiden som fodboldspiller.
– Jeg har selvfølgelig nogle håb og ambitioner på egne vegne. Jeg vil gerne spille på højest muligt niveau, og det har jeg også vist, om det er Superligaen eller 1. division. Det er jeg meget åben for. Projektet er også vigtigt for mig, og jeg vil gerne komme til en klub, der vil opnå noget, siger han og tilføjer.
– Der er lidt at tænke over. Når man er fri på markedet, så er der ikke en købssum, der skal tænkes på, så der er da lidt. Jeg prøver at hvile i det, men det er svært. Jeg skal finde ud af, hvad mavefornemmelsen siger.
Artiklen fortsætter under billedet.

Står skarpere end nogensinde
Den 29-årige midtbanespiller har tidligere fortalt, at han gerne vil spille for FC København igen. Den drøm er langt fra slukket.
– FC København har altid været min klub, og jeg har altid haft en drøm om at skulle spille for dem igen. Man har altid ambitioner, og jeg er også en type, der vil gøre alt for at lykkes på og uden for banen ved at være professionel.
– Fodbold kan gå hurtigt, så jeg vil aldrig udelukke, at det kan ske, men jeg ved godt, at det er langt væk nu. Selvom jeg kender Neestrup rigtig, rigtig godt, så tror jeg ikke, at han tager mig tilbage i folden med det samme. Jeg skal bevise endnu mere, siger midtbanespilleren og tilføjer.
– Drømmen er altid FCK for mig, men jeg har også en drøm at spille på højeste niveau. Om det er i FCK eller en anden Superliga-klub, vil jeg have svært ved at sige nej. Jeg vil også gerne rykke en klub op fra 1. division til Superligaen.
Den nu tidligere FC Fredericia-spiller mener aldrig, at han har stået skarpere end nu.
– Jeg føler, at jeg er blevet endnu bedre, selvom jeg kom fra en anden 1. divisionsklub (Vendsyssel, red.). Jeg har nydt at komme til træning og udviklet mig som menneske og fodboldspiller. Min fysik har nærmest aldrig været bedre. Jeg føler mig i mit livs form. Det er fedt, siger Mikkel Wohlegemuth til Tipsbladet.
Wohlegemuth kan også skrive Vendsyssel og HB Køge på cv’et.
Han nåede at spille 60 kampe for FC Fredericia.
Wohlegemuth står noteret for 30 Superliga-kampe (28 for Vendsyssel og to for FCK). Midtbanespilleren forlod FCK i sommeren 2015.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Vildt drama – Messi og co. på vej ud?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE