ÅRHUS (Tipsbladet): Øjenbryn skød i vejret, da startopstillingerne til AGF-FC København dukkede op en times tid før kickoff.
Det var i forvejen påfaldende, at Theo Sander var med i kamptruppen i stedet for den sædvanlige Trott-backup Runar Alex Runarsson, og nu viste det sig så, at Sander skulle stå.
Den unge målmand reddede flot, da Tobias Bech efter et kvarter var alene igennem efter et FCK-forsvarskoks, og målmanden stod generelt en flot kamp, der endte 1-1 efter en AGF-udligning lige efter pausen og et godt AGF-tryk især i den sidste fjerdedel af kampen.
– En perfekt præstation, kaldte Jacob Neestrup efterfølgende Theo Sanders kamp.
Men det var tydeligvis heller ikke en beslutning, Neestrup havde taget nemt eller ud fra et pludseligt indfald.

FC København har spillet flere uafgjorte den seneste måned, hvor defensiven ikke har fungeret, og søndag betød det altså, at Theo Sander var i buret i stedet for engelske Nathan Trott.
– Når du inderst inde mærker, at det er det rigtige, så skal vi derhen, hvor du trykker på en knap, der ubehagelig at trykke på, siger Jacob Neestrup.
– Hvis det var gået galt i dag, havde det været en lortesituation for Nathan Trott, en lortesituation for Theo, og så skulle jeg have stået her og i tv-studiet og svaret på nogle meget voldsomme spørgsmål, siger Jacob Neestrup.
– Jeg forstår godt, det er et stort samtaleemne. Bortset fra kampen i dag kommer vi fra et sted, hvor vi ikke har givet ret mange chancer væk, men alligevel har indkasseret mål. Der har været nogle misforståelsen, der har været nogle hjørnespark, hvor vi har set uheldige ud, siger FCK-cheftræneren.
Sidste torsdag spillede FC København 2-2 med Istanbul Basaksehir efter et par situationer, hvor Gabriel Pereira koksede, og hvor brasilianeren og Trott på Istanbuls 2-1-mål kom til at se ufrivilligt komiske ud med en total mangel på kommunikation.
Skiftet kom umiddelbart før en landsholdspause, men Neestrup ville ikke vente, når han mente, det var det rigtige.
– Jeg mente, at der var behov for at skifte. Så kan jeg ikke se, hvorfor jeg skal vente på det, selv om det gør beslutning en lille smule mere, jeg kan ikke lige finde ordet…
Kontroversiel?
– Ja.
Læs vores dækning af kampen her og Thomas Delaneys store ros til Theo Sander her.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER