Droppede Trott: Det havde været en lortesituation

Jacob Neestrup kalder det en stor og potentielt kontroversiel beslutning at droppe Nathan Trott for Theo Sander. Men den skulle tages, mener FCK-træneren.



ÅRHUS (Tipsbladet): Øjenbryn skød i vejret, da startopstillingerne til AGF-FC København dukkede op en times tid før kickoff.

Det var i forvejen påfaldende, at Theo Sander var med i kamptruppen i stedet for den sædvanlige Trott-backup Runar Alex Runarsson, og nu viste det sig så, at Sander skulle stå.

Den unge målmand reddede flot, da Tobias Bech efter et kvarter var alene igennem efter et FCK-forsvarskoks, og målmanden stod generelt en flot kamp, der endte 1-1 efter en AGF-udligning lige efter pausen og et godt AGF-tryk især i den sidste fjerdedel af kampen.

– En perfekt præstation, kaldte Jacob Neestrup efterfølgende Theo Sanders kamp.

Men det var tydeligvis heller ikke en beslutning, Neestrup havde taget nemt eller ud fra et pludseligt indfald.

283191

Foto: Alamy

FC København har spillet flere uafgjorte den seneste måned, hvor defensiven ikke har fungeret, og søndag betød det altså, at Theo Sander var i buret i stedet for engelske Nathan Trott.

– Når du inderst inde mærker, at det er det rigtige, så skal vi derhen, hvor du trykker på en knap, der ubehagelig at trykke på, siger Jacob Neestrup.

– Hvis det var gået galt i dag, havde det været en lortesituation for Nathan Trott, en lortesituation for Theo, og så skulle jeg have stået her og i tv-studiet og svaret på nogle meget voldsomme spørgsmål, siger Jacob Neestrup.

– Jeg forstår godt, det er et stort samtaleemne. Bortset fra kampen i dag kommer vi fra et sted, hvor vi ikke har givet ret mange chancer væk, men alligevel har indkasseret mål. Der har været nogle misforståelsen, der har været nogle hjørnespark, hvor vi har set uheldige ud, siger FCK-cheftræneren.

Sidste torsdag spillede FC København 2-2 med Istanbul Basaksehir efter et par situationer, hvor Gabriel Pereira koksede, og hvor brasilianeren og Trott på Istanbuls 2-1-mål kom til at se ufrivilligt komiske ud med en total mangel på kommunikation.

Skiftet kom umiddelbart før en landsholdspause, men Neestrup ville ikke vente, når han mente, det var det rigtige.

– Jeg mente, at der var behov for at skifte. Så kan jeg ikke se, hvorfor jeg skal vente på det, selv om det gør beslutning en lille smule mere, jeg kan ikke lige finde ordet…

Kontroversiel?
– Ja.

Læs vores dækning af kampen her og Thomas Delaneys store ros til Theo Sander her.



FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

‘Sur over Brøndby-transfer’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– De lignede lort!

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy