Droppede VFF: De snakkede konstant om Kevin Mensah

Erik Sviatchenko forklarer, hvorfor han havnede i FC Midtjylland frem for Viborg FF.



Erik Sviatchenko er blevet en klublegende i FC Midtjylland, men han er født og opvokset i Viborg, hvor ærkerivalerne fra Viborg FF hører til.

I podcasten “Bag om Trøjen” med den tidligere landsholdsspiller Jan Michaelsen bliver Erik Sviatchenko spurgt ind til rivaliseringen, og her kommer han ind på, hvorfor det for ham endte med at blive netop FC Midtjylland frem for Viborg FF.

Blandt andet tøvede Viborg FF med at tilbyde en kontrakt.

– Rivaliseringen er jo lidt speciel for mig, i og med at jeg er opvokset i Viborg og bor i byen selv. Så jeg er kommet som helt ung knægt fra Viborg til Midtjylland, men jeg har aldrig repræsenteret VFF. Jeg har repræsenteret ungdomsholdet. VFF ville ikke give mig kontrakt på det tidspunkt, og de var meget sådan “hvis nu, og hvis nu, og hvis nu”, fortæller Erik Sviatchenko i podcasten.

Og så var der også det faktum, at Viborg FF i stedet havde mere fokus på Kevin Mensah, der i dag spiller for Brøndby IF.

– Jeg kan tydeligt huske, at Kevin Mensah var den helt store stjerne. De snakkede meget om Kevin hele tiden. Jeg sagde, at det gider jeg sgu ikke høre på. Jeg vil gerne høre om mig selv, i den forstand at jeg havde håbet på, at de kunne lave en salgstale. Det kunne Claus Steinlein til gengæld, så jeg skiftede til Midtjylland som 14-årig, og jeg var offensiv midtbanespiller, og Claus sagde, “Prøv at hør Erik, du er en top tre-midtbanespiller i hele Danmark”, fortæller FC Midtjylland-kaptajnen med et grin.

Sjovt nok skal Erik Sviatchenko stå over for netop Kevin Mensah søndag, når FC Midtjylland møder Brøndby IF i Superliagen. Den kamp spilles på Brøndby Stadion klokken 18.00.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg