Dropper landsholdet for at falde til i Brøndby

Den nye Brøndby-spiller sætter landsholdet på pause i denne omgang for at falde på plads i sin nye klub.



Brøndby hentede på sidstedagen af transfervinduet en særdeles spændende spiller i 29-årige Sean Klaiber, som er købt i hollandske FC Utrecht. 

Og Sean Klaiber gør allerede sit for at få sig en høj stjerne hos vestegnsklubbens fans.

Klubben delte torsdag et træningsbillede af Klaiber på sociale medier, på trods af at han for få dage siden blev udtaget til det surinamesiske landshold, som i nat møder Grenada, og som tirsdag spiller mod Cuba.

Hvordan hænger det så sammen? Det er meget simpelt. Klaiber ønsker at falde på plads i Brøndby, og derfor har han altså ofret sin landsholdsdeltagelse for denne omgang. Det forklarer klubbens kommunikationschef, Christian Schultz, til Tipsbladet.

– Sean har aftalt med landstræneren, at han bruger landsholdspausen til at falde på plads i Brøndby med sin familie, og i næste samling er han med igen, skriver Schultz i en SMS. 

Dermed får han altså også en masse træningsdage i Brøndby, så han kan nå at lære holdkammeraterne at kende, inden det næste weekend igen går løs med Superligaen. Her vil cheftræner Jesper Sørensen også have haft markant flere dage at arbejde med nyindkøbet, hvilket kun er en fordel.

Sean Klaiber var fast mand i FC Utrecht, og der er ingen tvivl om, at han er hentet ind til startopstillingen. Derfor kan man godt forestille sig, at han banker gevaldigt på til en startplads, når Brøndby møder AGF i Aarhus næste søndag.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget