Tochi Chukwuani har de seneste syv-otte måneder været rygende varm for Lyngby BK.
Han var en af nøglefigurerne bag klubbens sensationelle redningsmission sidste forår, og på den anden side af sommerpausen er den bomstræke midtbanespiller med den fornemme teknik fortsat med at imponere i Superligaen.
Med blot ni måneder tilbage af sin aftale må det dog give hovedbrud hos Lyngby BK, at man endnu ikke har fundet en afklaring på hans fremtid. Omvendt må bejlerne slikke sig om munden med udsigten til en potentielt transferfri Tochi Chukwuani næste sommer.
Noget tyder dog på, at Lyngby BK ikke lader deres talentfulde midtbanemand gå gratis.
– Der har været en god dialog hele vejen igennem. Både om vi skulle være sammen og også prøve at se, om det rigtige kom denne sommer. Det gjorde det ikke, og så var der en forståelse af, at hvis der ikke gjorde det, skulle vi prøve at se, om ikke vi kunne forlænge. Så det håber vi på, og det er der en god dialog om, siger sportschef, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.
Har I givet ham et kontraktudspil?
Ja, det har vi. Begge veje er der god dialog, lyder det kort fra sportschefen, der har en ambition om at nå til enighed, inden året er omme.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani fejrer klubbens første scoring mod Vejle Boldklub i forrige spillerunde (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Tipsbladet talte også med Tochi Chukwuani under den seneste landsholdssamling, hvor han var med U21. Og her duftede det også af et fremtidigt samarbejde.
– Det er gået ret hurtigt, og det ligger også i kortene. Lige nu er jeg afsted med landsholdet, og vi tager en ting ad gangen. Begge parter har lyst til at nå til enighed, så det kommer ikke til at blive det store problem.
20-årige Tochi Chukwuani var allerede som meget ung på alles læber, da han brød frem i FC Nordsjælland. Men det er først nu, at han for alvor viser sit fulde potentiale.
Og de mange flotte præstationer har også fanget opmærksomheden hos større klubber. Denne sommer var der således flere bud på midtbanespilleren, hvor Brøndby IF, Røde Stjerne, Trabzonspor og Le Havre blev meldt ude efter ham.
Tochi Chukwuani valgte dog selv at takke nej til mulighederne, da mavefornemmelsen ved at fortsætte udviklingen i Lyngby var bedst.
– Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig, sagde Tochi Chukwuani for nyligt til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har noteret sig for 11 Superliga-kampe i denne sæson, hvor det i skrivende stund er blevet til to scoringer og en enkelt assist.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
Spanien har et ekstra øje på Messi
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
AVIS
