Nærmer sig aftale med Tochi Chukwuani

Tochi Chukwuani har blot ni måneder tilbage af sin aftale med Lyngby BK, men noget kunne tyde på, at man er ved at nå til enighed om en forlængelse af samarbejdet.



Tochi Chukwuani har de seneste syv-otte måneder været rygende varm for Lyngby BK.

Han var en af nøglefigurerne bag klubbens sensationelle redningsmission sidste forår, og på den anden side af sommerpausen er den bomstræke midtbanespiller med den fornemme teknik fortsat med at imponere i Superligaen.

Med blot ni måneder tilbage af sin aftale må det dog give hovedbrud hos Lyngby BK, at man endnu ikke har fundet en afklaring på hans fremtid. Omvendt må bejlerne slikke sig om munden med udsigten til en potentielt transferfri Tochi Chukwuani næste sommer.

Noget tyder dog på, at Lyngby BK ikke lader deres talentfulde midtbanemand gå gratis.

– Der har været en god dialog hele vejen igennem. Både om vi skulle være sammen og også prøve at se, om det rigtige kom denne sommer. Det gjorde det ikke, og så var der en forståelse af, at hvis der ikke gjorde det, skulle vi prøve at se, om ikke vi kunne forlænge. Så det håber vi på, og det er der en god dialog om, siger sportschef, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.

Har I givet ham et kontraktudspil?

Ja, det har vi. Begge veje er der god dialog, lyder det kort fra sportschefen, der har en ambition om at nå til enighed, inden året er omme.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1683440786
Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani fejrer klubbens første scoring mod Vejle Boldklub i forrige spillerunde (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).

Tipsbladet talte også med Tochi Chukwuani under den seneste landsholdssamling, hvor han var med U21. Og her duftede det også af et fremtidigt samarbejde.

– Det er gået ret hurtigt, og det ligger også i kortene. Lige nu er jeg afsted med landsholdet, og vi tager en ting ad gangen. Begge parter har lyst til at nå til enighed, så det kommer ikke til at blive det store problem.

20-årige Tochi Chukwuani var allerede som meget ung på alles læber, da han brød frem i FC Nordsjælland. Men det er først nu, at han for alvor viser sit fulde potentiale.

Og de mange flotte præstationer har også fanget opmærksomheden hos større klubber. Denne sommer var der således flere bud på midtbanespilleren, hvor Brøndby IF, Røde Stjerne, Trabzonspor og Le Havre blev meldt ude efter ham.

Tochi Chukwuani valgte dog selv at takke nej til mulighederne, da mavefornemmelsen ved at fortsætte udviklingen i Lyngby var bedst.

– Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig, sagde Tochi Chukwuani for nyligt til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har noteret sig for 11 Superliga-kampe i denne sæson, hvor det i skrivende stund er blevet til to scoringer og en enkelt assist.



I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Fælder dom over Højlund

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!