Nærmer sig aftale med Tochi Chukwuani
Foto: Jan Christensen/Getty Images
Superliga

Nærmer sig aftale med Tochi Chukwuani

Tochi Chukwuani har blot ni måneder tilbage af sin aftale med Lyngby BK, men noget kunne tyde på, at man er ved at nå til enighed om en forlængelse af samarbejdet.

Tochi Chukwuani har de seneste syv-otte måneder været rygende varm for Lyngby BK.

Han var en af nøglefigurerne bag klubbens sensationelle redningsmission sidste forår, og på den anden side af sommerpausen er den bomstræke midtbanespiller med den fornemme teknik fortsat med at imponere i Superligaen.

Med blot ni måneder tilbage af sin aftale må det dog give hovedbrud hos Lyngby BK, at man endnu ikke har fundet en afklaring på hans fremtid. Omvendt må bejlerne slikke sig om munden med udsigten til en potentielt transferfri Tochi Chukwuani næste sommer.

Noget tyder dog på, at Lyngby BK ikke lader deres talentfulde midtbanemand gå gratis.

- Der har været en god dialog hele vejen igennem. Både om vi skulle være sammen og også prøve at se, om det rigtige kom denne sommer. Det gjorde det ikke, og så var der en forståelse af, at hvis der ikke gjorde det, skulle vi prøve at se, om ikke vi kunne forlænge. Så det håber vi på, og det er der en god dialog om, siger sportschef, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.

Har I givet ham et kontraktudspil?

Ja, det har vi. Begge veje er der god dialog, lyder det kort fra sportschefen, der har en ambition om at nå til enighed, inden året er omme.

Artiklen fortsætter efter billedet...


Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani fejrer klubbens første scoring mod Vejle Boldklub i forrige spillerunde (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).

Tipsbladet talte også med Tochi Chukwuani under den seneste landsholdssamling, hvor han var med U21. Og her duftede det også af et fremtidigt samarbejde.

- Det er gået ret hurtigt, og det ligger også i kortene. Lige nu er jeg afsted med landsholdet, og vi tager en ting ad gangen. Begge parter har lyst til at nå til enighed, så det kommer ikke til at blive det store problem.

20-årige Tochi Chukwuani var allerede som meget ung på alles læber, da han brød frem i FC Nordsjælland. Men det er først nu, at han for alvor viser sit fulde potentiale.

Og de mange flotte præstationer har også fanget opmærksomheden hos større klubber. Denne sommer var der således flere bud på midtbanespilleren, hvor Brøndby IF, Røde Stjerne, Trabzonspor og Le Havre blev meldt ude efter ham.

Tochi Chukwuani valgte dog selv at takke nej til mulighederne, da mavefornemmelsen ved at fortsætte udviklingen i Lyngby var bedst.

- Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig, sagde Tochi Chukwuani for nyligt til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har noteret sig for 11 Superliga-kampe i denne sæson, hvor det i skrivende stund er blevet til to scoringer og en enkelt assist.