Nærmer sig aftale med Tochi Chukwuani

Tochi Chukwuani har blot ni måneder tilbage af sin aftale med Lyngby BK, men noget kunne tyde på, at man er ved at nå til enighed om en forlængelse af samarbejdet.



Tochi Chukwuani har de seneste syv-otte måneder været rygende varm for Lyngby BK.

Han var en af nøglefigurerne bag klubbens sensationelle redningsmission sidste forår, og på den anden side af sommerpausen er den bomstræke midtbanespiller med den fornemme teknik fortsat med at imponere i Superligaen.

Med blot ni måneder tilbage af sin aftale må det dog give hovedbrud hos Lyngby BK, at man endnu ikke har fundet en afklaring på hans fremtid. Omvendt må bejlerne slikke sig om munden med udsigten til en potentielt transferfri Tochi Chukwuani næste sommer.

Noget tyder dog på, at Lyngby BK ikke lader deres talentfulde midtbanemand gå gratis.

– Der har været en god dialog hele vejen igennem. Både om vi skulle være sammen og også prøve at se, om det rigtige kom denne sommer. Det gjorde det ikke, og så var der en forståelse af, at hvis der ikke gjorde det, skulle vi prøve at se, om ikke vi kunne forlænge. Så det håber vi på, og det er der en god dialog om, siger sportschef, Nicas Kjeldsen, til Tipsbladet.

Har I givet ham et kontraktudspil?

Ja, det har vi. Begge veje er der god dialog, lyder det kort fra sportschefen, der har en ambition om at nå til enighed, inden året er omme.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1683440786
Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani fejrer klubbens første scoring mod Vejle Boldklub i forrige spillerunde (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).

Tipsbladet talte også med Tochi Chukwuani under den seneste landsholdssamling, hvor han var med U21. Og her duftede det også af et fremtidigt samarbejde.

– Det er gået ret hurtigt, og det ligger også i kortene. Lige nu er jeg afsted med landsholdet, og vi tager en ting ad gangen. Begge parter har lyst til at nå til enighed, så det kommer ikke til at blive det store problem.

20-årige Tochi Chukwuani var allerede som meget ung på alles læber, da han brød frem i FC Nordsjælland. Men det er først nu, at han for alvor viser sit fulde potentiale.

Og de mange flotte præstationer har også fanget opmærksomheden hos større klubber. Denne sommer var der således flere bud på midtbanespilleren, hvor Brøndby IF, Røde Stjerne, Trabzonspor og Le Havre blev meldt ude efter ham.

Tochi Chukwuani valgte dog selv at takke nej til mulighederne, da mavefornemmelsen ved at fortsætte udviklingen i Lyngby var bedst.

– Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig, sagde Tochi Chukwuani for nyligt til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har noteret sig for 11 Superliga-kampe i denne sæson, hvor det i skrivende stund er blevet til to scoringer og en enkelt assist.






Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Brøndby-transfer glippet

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’