Duncan tæt på at blive alle tiders topscorer: Fed rekord at have

Om blot otte mål tangerer Morten ‘Duncan’ Rasmussen rekorden for flest Superliga-mål, og selvom han ikke tænker på det i hverdagen, vil det gøre ham stolt at tage rekorden.



Søren Frederiksen, Peter Møller, Heine Fernandez og Steffen Højer.

Listen over de mest scorende spillere i Superligaens historie er fyldt med store angribernavne, og midt i opremsningen står Morten ‘Duncan’ Rasmussen. 

AGF-anføreren er lige nu nummer tre på listen over spillere med flest mål i Superligaen, og med 131 fuldtræffere har han blot fire op til Møller og otte op til Frederiksen. Det er dermed realistisk, at han tangerer rekorden i foråret.

– Det er ikke noget, man går og tænker på i hverdagen, eller når man spiller kampe. Men når man er blevet gjort bevidst om det, så er det selvfølgelig noget, man godt kunne tænke sig. Det er en fed rekord at have, siger ‘Duncan’ til tipsbladet.dk og uddyber:

– Det er noget, man kan se tilbage på med stolthed, men det er mest efter karrieren. Det ville helt sikkert vært sjovt at have den, men nu har vi en kamp mod AaB på søndag, og det er ikke sådan, at jeg tænker på, at jeg skal score otte mål der. 

I foråret 2016 scorede ‘Duncan’ 10 mål for AGF, så otte af slagsen i det forestående forår virker til at være inden for det mulige. Den 32-årige angriber slår dog fast, at det ikke er antallet, han bekymrer sig om.

– Jeg fokuserer ikke på, om jeg scorer otte mål, for det kan jeg ikke bruge til noget. Det er slet ikke et fokusområde, siger ‘Duncan’, der til gengæld kan glæde sig over at være fri for de skader, der plagede ham i efteråret, hvor det blev til seks kasser.

– Formen er der, synes jeg. Jeg fik efteråret ødelagt af den skade, jeg fik i vores sidste træningskamp inden sæsonstart, og det har jeg været forskånet for nu, siger han.

Hvad der så skete i vinterens sidste træningskamp? ‘Duncan’ scorede.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’