Dybt imponeret Delaney: Han kan være stolt!

Thomas Delaney er dybt imponeret over, hvordan Theo Sander håndterede, at han pludselig blev valgt som førstemålmand til kampen mod AGF.



Ceres Park (Tipsbladet): Der var ikke mange, der havde set den komme, at Theo Sander skulle starte i kassen for FC København i topopgøret mod AGF søndag aften.

Derfor skulle Jacob Neestrup også inden kampen forklare valget til Viaplay. Her forklarede han, at man bestemt ikke havde mistet tiltroen til den normale førstekeeper, Nathan Trott, men at det var en kendsgerning, at FCK havde indkasseret for mange mål i de seneste runder.

Valget af den purunge Theo Sander virkede efter kampen til at have været det rigtige, den unge keeper stod nemlig en fremragende kamp for FCK, hvor han havde flere afgørende redninger, der var med til at sikre det ene point til udeholdet.

– Jeg synes, at Theo (Sander, red.) står en fantastisk kamp. Især den redning i første halvleg, hvor han henter den. Han er afgørende for os, det er så imponerende efter han blev smidt ind til løverne med kort varsel, og jeg synes, at han klarede det rigtig godt. Det siger noget om hans mentalitet i hverdagen, du skal være lidt skør for at være keeper, jo, sagde Thomas Delaney om den unge målmand til den fremmødte presse efter kampen.

Selvom det var i forbindelse med et hjørnespark, at AGF scorede i kampen, synes den erfarne midtbanespiller, at den danske U20-landsholdskeeper tog rigtig godt fra på hjemmeholdets dødbolde.

– Man skal ikke tage fejl af, hvor svære de hjørnespark er, som AGF slår. Det er slåskampe derinde, og at der hverken bliver dømt straffe eller frispark derinde, er helt utroligt. Der blev virkelig gået til den, og der fylder han fint derinde, når han kommer ud.

– Han kan være stolt af den præstation, og det vil jeg også minde ham om lige om lidt.

Netop det defensive arbejde på dødboldene er et større problem for FCK, der nu har inkasseret seks mål på hjørnespark i denne sæson, uden man selv har præsteret at score. Men her var Thomas Delaney meget selvbevidst om sit ansvar for, at det igen gik galt søndag aften, da Henrik Dalsgaard headede AGF på 1-1.

– Det er mig, der har Dalsgaard. Jeg føler, at det er den eneste gang, hvor jeg ikke vinder min duel med ham. Og så er de gode, de slår nogle gode bolde. Det er 20 køtere, der står derinde og bider hinanden i haserne, det er ikke kønt. Og vi er ikke bedre end AGF.

– Det er en slåskamp derinde, og det er svært at have med at gøre. Vi gør, hvad vi kan, og nogle gange kunne jeg selv og vi have gjort det bedre, men det er sgu svært at vinde alle dueller.

Resultatet af kampen betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af rækken, hvor aarhusianerne indtager førstepladsen med den bedste målscore.



AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Er dette Oliver Christensens næste klub?

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Mohamed Salah har sagt undskyld

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Salah har undskyldt

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild Diant Ramaj-historie

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Her er AGF’s transferplaner

– Når jeg var alene, græd jeg

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’