Ceres Park (Tipsbladet): Der var ikke mange, der havde set den komme, at Theo Sander skulle starte i kassen for FC København i topopgøret mod AGF søndag aften.
Derfor skulle Jacob Neestrup også inden kampen forklare valget til Viaplay. Her forklarede han, at man bestemt ikke havde mistet tiltroen til den normale førstekeeper, Nathan Trott, men at det var en kendsgerning, at FCK havde indkasseret for mange mål i de seneste runder.
Valget af den purunge Theo Sander virkede efter kampen til at have været det rigtige, den unge keeper stod nemlig en fremragende kamp for FCK, hvor han havde flere afgørende redninger, der var med til at sikre det ene point til udeholdet.
– Jeg synes, at Theo (Sander, red.) står en fantastisk kamp. Især den redning i første halvleg, hvor han henter den. Han er afgørende for os, det er så imponerende efter han blev smidt ind til løverne med kort varsel, og jeg synes, at han klarede det rigtig godt. Det siger noget om hans mentalitet i hverdagen, du skal være lidt skør for at være keeper, jo, sagde Thomas Delaney om den unge målmand til den fremmødte presse efter kampen.
Selvom det var i forbindelse med et hjørnespark, at AGF scorede i kampen, synes den erfarne midtbanespiller, at den danske U20-landsholdskeeper tog rigtig godt fra på hjemmeholdets dødbolde.
– Man skal ikke tage fejl af, hvor svære de hjørnespark er, som AGF slår. Det er slåskampe derinde, og at der hverken bliver dømt straffe eller frispark derinde, er helt utroligt. Der blev virkelig gået til den, og der fylder han fint derinde, når han kommer ud.
– Han kan være stolt af den præstation, og det vil jeg også minde ham om lige om lidt.
Netop det defensive arbejde på dødboldene er et større problem for FCK, der nu har inkasseret seks mål på hjørnespark i denne sæson, uden man selv har præsteret at score. Men her var Thomas Delaney meget selvbevidst om sit ansvar for, at det igen gik galt søndag aften, da Henrik Dalsgaard headede AGF på 1-1.
– Det er mig, der har Dalsgaard. Jeg føler, at det er den eneste gang, hvor jeg ikke vinder min duel med ham. Og så er de gode, de slår nogle gode bolde. Det er 20 køtere, der står derinde og bider hinanden i haserne, det er ikke kønt. Og vi er ikke bedre end AGF.
– Det er en slåskamp derinde, og det er svært at have med at gøre. Vi gør, hvad vi kan, og nogle gange kunne jeg selv og vi have gjort det bedre, men det er sgu svært at vinde alle dueller.
Resultatet af kampen betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af rækken, hvor aarhusianerne indtager førstepladsen med den bedste målscore.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT