Dybt imponeret Delaney: Han kan være stolt!

Thomas Delaney er dybt imponeret over, hvordan Theo Sander håndterede, at han pludselig blev valgt som førstemålmand til kampen mod AGF.



Ceres Park (Tipsbladet): Der var ikke mange, der havde set den komme, at Theo Sander skulle starte i kassen for FC København i topopgøret mod AGF søndag aften.

Derfor skulle Jacob Neestrup også inden kampen forklare valget til Viaplay. Her forklarede han, at man bestemt ikke havde mistet tiltroen til den normale førstekeeper, Nathan Trott, men at det var en kendsgerning, at FCK havde indkasseret for mange mål i de seneste runder.

Valget af den purunge Theo Sander virkede efter kampen til at have været det rigtige, den unge keeper stod nemlig en fremragende kamp for FCK, hvor han havde flere afgørende redninger, der var med til at sikre det ene point til udeholdet.

– Jeg synes, at Theo (Sander, red.) står en fantastisk kamp. Især den redning i første halvleg, hvor han henter den. Han er afgørende for os, det er så imponerende efter han blev smidt ind til løverne med kort varsel, og jeg synes, at han klarede det rigtig godt. Det siger noget om hans mentalitet i hverdagen, du skal være lidt skør for at være keeper, jo, sagde Thomas Delaney om den unge målmand til den fremmødte presse efter kampen.

Selvom det var i forbindelse med et hjørnespark, at AGF scorede i kampen, synes den erfarne midtbanespiller, at den danske U20-landsholdskeeper tog rigtig godt fra på hjemmeholdets dødbolde.

– Man skal ikke tage fejl af, hvor svære de hjørnespark er, som AGF slår. Det er slåskampe derinde, og at der hverken bliver dømt straffe eller frispark derinde, er helt utroligt. Der blev virkelig gået til den, og der fylder han fint derinde, når han kommer ud.

– Han kan være stolt af den præstation, og det vil jeg også minde ham om lige om lidt.

Netop det defensive arbejde på dødboldene er et større problem for FCK, der nu har inkasseret seks mål på hjørnespark i denne sæson, uden man selv har præsteret at score. Men her var Thomas Delaney meget selvbevidst om sit ansvar for, at det igen gik galt søndag aften, da Henrik Dalsgaard headede AGF på 1-1.

– Det er mig, der har Dalsgaard. Jeg føler, at det er den eneste gang, hvor jeg ikke vinder min duel med ham. Og så er de gode, de slår nogle gode bolde. Det er 20 køtere, der står derinde og bider hinanden i haserne, det er ikke kønt. Og vi er ikke bedre end AGF.

– Det er en slåskamp derinde, og det er svært at have med at gøre. Vi gør, hvad vi kan, og nogle gange kunne jeg selv og vi have gjort det bedre, men det er sgu svært at vinde alle dueller.

Resultatet af kampen betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af rækken, hvor aarhusianerne indtager førstepladsen med den bedste målscore.



Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Legende om Højlund: Her er problemet

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby sparer millioner

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Bjarne Riis kan score millionbeløb

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

– En undskyldning for tabere

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Spørger på Jonas Wind

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende