Dybt imponeret Delaney: Han kan være stolt!

Thomas Delaney er dybt imponeret over, hvordan Theo Sander håndterede, at han pludselig blev valgt som førstemålmand til kampen mod AGF.



Ceres Park (Tipsbladet): Der var ikke mange, der havde set den komme, at Theo Sander skulle starte i kassen for FC København i topopgøret mod AGF søndag aften.

Derfor skulle Jacob Neestrup også inden kampen forklare valget til Viaplay. Her forklarede han, at man bestemt ikke havde mistet tiltroen til den normale førstekeeper, Nathan Trott, men at det var en kendsgerning, at FCK havde indkasseret for mange mål i de seneste runder.

Valget af den purunge Theo Sander virkede efter kampen til at have været det rigtige, den unge keeper stod nemlig en fremragende kamp for FCK, hvor han havde flere afgørende redninger, der var med til at sikre det ene point til udeholdet.

– Jeg synes, at Theo (Sander, red.) står en fantastisk kamp. Især den redning i første halvleg, hvor han henter den. Han er afgørende for os, det er så imponerende efter han blev smidt ind til løverne med kort varsel, og jeg synes, at han klarede det rigtig godt. Det siger noget om hans mentalitet i hverdagen, du skal være lidt skør for at være keeper, jo, sagde Thomas Delaney om den unge målmand til den fremmødte presse efter kampen.

Selvom det var i forbindelse med et hjørnespark, at AGF scorede i kampen, synes den erfarne midtbanespiller, at den danske U20-landsholdskeeper tog rigtig godt fra på hjemmeholdets dødbolde.

– Man skal ikke tage fejl af, hvor svære de hjørnespark er, som AGF slår. Det er slåskampe derinde, og at der hverken bliver dømt straffe eller frispark derinde, er helt utroligt. Der blev virkelig gået til den, og der fylder han fint derinde, når han kommer ud.

– Han kan være stolt af den præstation, og det vil jeg også minde ham om lige om lidt.

Netop det defensive arbejde på dødboldene er et større problem for FCK, der nu har inkasseret seks mål på hjørnespark i denne sæson, uden man selv har præsteret at score. Men her var Thomas Delaney meget selvbevidst om sit ansvar for, at det igen gik galt søndag aften, da Henrik Dalsgaard headede AGF på 1-1.

– Det er mig, der har Dalsgaard. Jeg føler, at det er den eneste gang, hvor jeg ikke vinder min duel med ham. Og så er de gode, de slår nogle gode bolde. Det er 20 køtere, der står derinde og bider hinanden i haserne, det er ikke kønt. Og vi er ikke bedre end AGF.

– Det er en slåskamp derinde, og det er svært at have med at gøre. Vi gør, hvad vi kan, og nogle gange kunne jeg selv og vi have gjort det bedre, men det er sgu svært at vinde alle dueller.

Resultatet af kampen betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af rækken, hvor aarhusianerne indtager førstepladsen med den bedste målscore.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Johannes Hoff Thorup er på listen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Amorim: Vi var det bedste hold

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Her vil Asien kopiere Europa

De er herbstmeister

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!