Dybt imponeret Delaney: Han kan være stolt!

Thomas Delaney er dybt imponeret over, hvordan Theo Sander håndterede, at han pludselig blev valgt som førstemålmand til kampen mod AGF.



Ceres Park (Tipsbladet): Der var ikke mange, der havde set den komme, at Theo Sander skulle starte i kassen for FC København i topopgøret mod AGF søndag aften.

Derfor skulle Jacob Neestrup også inden kampen forklare valget til Viaplay. Her forklarede han, at man bestemt ikke havde mistet tiltroen til den normale førstekeeper, Nathan Trott, men at det var en kendsgerning, at FCK havde indkasseret for mange mål i de seneste runder.

Valget af den purunge Theo Sander virkede efter kampen til at have været det rigtige, den unge keeper stod nemlig en fremragende kamp for FCK, hvor han havde flere afgørende redninger, der var med til at sikre det ene point til udeholdet.

– Jeg synes, at Theo (Sander, red.) står en fantastisk kamp. Især den redning i første halvleg, hvor han henter den. Han er afgørende for os, det er så imponerende efter han blev smidt ind til løverne med kort varsel, og jeg synes, at han klarede det rigtig godt. Det siger noget om hans mentalitet i hverdagen, du skal være lidt skør for at være keeper, jo, sagde Thomas Delaney om den unge målmand til den fremmødte presse efter kampen.

Selvom det var i forbindelse med et hjørnespark, at AGF scorede i kampen, synes den erfarne midtbanespiller, at den danske U20-landsholdskeeper tog rigtig godt fra på hjemmeholdets dødbolde.

– Man skal ikke tage fejl af, hvor svære de hjørnespark er, som AGF slår. Det er slåskampe derinde, og at der hverken bliver dømt straffe eller frispark derinde, er helt utroligt. Der blev virkelig gået til den, og der fylder han fint derinde, når han kommer ud.

– Han kan være stolt af den præstation, og det vil jeg også minde ham om lige om lidt.

Netop det defensive arbejde på dødboldene er et større problem for FCK, der nu har inkasseret seks mål på hjørnespark i denne sæson, uden man selv har præsteret at score. Men her var Thomas Delaney meget selvbevidst om sit ansvar for, at det igen gik galt søndag aften, da Henrik Dalsgaard headede AGF på 1-1.

– Det er mig, der har Dalsgaard. Jeg føler, at det er den eneste gang, hvor jeg ikke vinder min duel med ham. Og så er de gode, de slår nogle gode bolde. Det er 20 køtere, der står derinde og bider hinanden i haserne, det er ikke kønt. Og vi er ikke bedre end AGF.

– Det er en slåskamp derinde, og det er svært at have med at gøre. Vi gør, hvad vi kan, og nogle gange kunne jeg selv og vi have gjort det bedre, men det er sgu svært at vinde alle dueller.

Resultatet af kampen betyder, at AGF, FCK og FCM alle har 27 point i toppen af rækken, hvor aarhusianerne indtager førstepladsen med den bedste målscore.





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’